Dzisiaj jest piątek, 22 czerwca 2018 r., 173 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Fabryka Domów Bogucin
Dwukadencyjność tak, ale nie od 2018. Zawodnik, Ziółek, Śmietanka, Kowalczyk i inni będą mogli startować w wyborach
Dodał: JaW, 17-05-2017 10:16, odsłon: 11852
Fot. Jakub Wojtaszewski
Fot. Jakub Wojtaszewski

Dwukadencyjność w samorządach będzie, ale nie tak, jak chciało tego Prawo i Sprawiedliwość. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że rezygnuje z wprowadzenia działającej wstecz zasady dwukadencyjności. Dla wielu wójtów i burmistrzów z regionu radomskiego oznacza to możliwość ubiegania się o reelekcję. Swojej szansy na kolejną kadencję w listopadzie 2018 roku będą mogli ponownie poszukać burmistrzowie Pionek – Romuald Zawodnik i Kozienic – Tomasz Śmietanka czy wójtowie Garbatki-Letnisko – Robert Kowalczyk i gminy Pionki – Mirosław Ziółek.

Propozycja PiS, by w wyborach samorządowych w 2018 roku nie mogli kandydować wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, którzy mieliby za sobą dwie kadencje wzbudziła bardzo ostre protesty. Powodem jest oczywiście zarzut, że naruszałoby to zasadę "prawo nie działa wstecz".

 

Takie rozwiązanie uniemożliwiłoby kandydowanie wielu samorządowcom w Polsce, również w naszym regionie. Nie mogliby kandydować burmistrz Kozienic Tomasz Śmietanka (rządzi od 1998 roku) czy wójt Garbatki-Letnisko Robert Kowalczyk (pełni drugą kadencję).

 

Ewentualne zmiany wprowadziłyby też rewolucję na mapie wyborczej miasta i gminy Pionki. Kandydować nie mogliby obecny burmistrz Romuald Zawodnik (rządził w latach 2006-2009 i od 2014) czy były burmistrz Marek Janeczek (cztery kadencje w latach 1995-1998, 2002-2006, 2009-2010 i 2010-2014). Na aucie wyborczym znalazłby się też wójt gminy Pionki Mirosław Ziółek, który rządzi szóstą kadencję nieprzerwanie od 1995 roku i od momentu wyborów powszechnych wygrywał zawsze w I turze.

 

Wprowadzenie działającej wstecz zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast było jednym z najbardziej krytykowanych pomysłów PiS. Protestowali nie tylko samorządowcy, ale też konstytucjonaliści, a nawet prezydent Andrzej Duda.

 

Opór wobec ustawy okazał się na tyle silny, że PiS musiał z tego zrezygnować. – Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności (...) - mówię tutaj o Trybunale Konstytucyjnym, jak i stanowisko pana prezydenta - doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, tzn. z odłożeniem tego na dwie kadencje – powiedział Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej po spotkaniu z pełnomocnikami okręgowymi i regionalnymi partii ds. kampanii samorządowej.

 

KOMENTARZE

Romuald Zawodnik, burmistrz miasta Pionki: - Zawsze za tego typu pomysłami trzeba ważyć argumenty. Rozumiem te mówiące o tworzeniu się tzw. sitw lokalnych, ale moim zdaniem sitwy tworzą partie, a nie komitety obywatelskie. System władzy samorządowej powinien motywować do tego, żeby na czele samorządów decydentami byli ludzie wysoce wykwalifikowani, kompetentni, z motywacją i chęciami do dobrej pracy na rzecz społeczności lokalnej. Stabilizacja osób kierujących samorządem jest absolutnie w interesie tych samorządów. Wyobraźmy sobie firmę, której prezesa zmienia się co cztery lata regularnie i to bez względu na to czy ma kwalifikacje i zasługi. Czy to naprawdę źle jeśli słychać, że gdzieś w Polsce przez 23 lata jest ten sam wójt czy burmistrz? Nie uważam, że taką sytuację można potępiać w czambuł i pokazywać jako przykład patologii. Odwrotnie – to może być przykład rozsądku i mądrości społeczeństwa, które decyduje się na sprawdzonego menadżera.

Robert Kowalczyk, wójt gminy Garbatka-Letnisko: - Myślę, że to bardzo mądra decyzja ze strony rządu. Wsteczna kadencyjność budziła wątpliwości, wydawała się bezprawna i nielogiczna. Jestem jednak za kadencyjnością - nie tylko w samorządzie, ale również w parlamencie. Kadencyjność powinna funkcjonować na każdym szczeblu, żeby było miejsce dla doświadczonych ludzi, którzy się sprawdzili na swoich stanowiskach. Przykładowo ktoś był świetnym radnym, to będzie kandydował na wójta albo do rady powiatu; z kolei wójt czy burmistrz na posła lub senatora. A parlamentarzyści? Oni również mogliby wówczas poszukać innych miejsc, gdzie mogliby się wykazać.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook