Dzisiaj jest piątek, 25 maja 2018 r., 145 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY | FORUM
Fabryka Domów Bogucin
Czy szpital w Pionkach 'wpadnie do sieci'. Oficjalnej decyzji MZ jeszcze nie ma
Dodał: JaW, 17-04-2017 08:23, odsłon: 12178

Cały czas nie wiadomo oficjalnie, ile spośród ponad 90 szpitali działających w województwie mazowieckim wejdzie do planowej przez rząd sieci. W miniony czwartek (13.04) prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali. Zapytaliśmy w Ministerstwie Zdrowia, czy pionkowska lecznica przy ulicy 15 Stycznia ma szansę trafić do sieci.

Niestety oficjalnej informacji w tej sprawie jeszcze nie ma.

 

- Pierwsze wykazy podmiotów zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) zostaną ogłoszone do 27 czerwca. Dopiero wówczas będzie zatem możliwe ostateczne wskazanie szpitali, które zostaną włączone do PSZ. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 roku – poinformowała nas Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia.

 

Dlaczego takie ważne jest, żeby szpital w Pionkach trafił do sieci? Jeżeli się w niej nie znajdzie, to praktycznie będzie to oznaczało konieczność zamknięcia placówki. Szpitale, które nie otrzymają kontraktu, będą mogły starać się o finansowanie w drodze konkursu. Na ten cel zostanie tylko około 9 procent całości środków przeznaczonych na szpitale. Skoro przy dzisiejszym budżecie szpitale zadłużają się, to obcięcie finansowania oznacza dla nich konieczność zamknięcia placówki. Rządowy projekt zakłada, że w ramach tzw. sieci - szpital, który spełni warunki i znajdzie się na liście, miałby mieć 100 procent gwarancji zawarcia umowy z NFZ.

 

Szpitale w PSZ będą podzielone na trzy podstawowe stopnie. Placówka w Pionkach miałaby szansę znaleźć się na poziomie I stopnia, do którego będą należeć szpitale o zasięgu powiatowym, w których są oddziały np. chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, położniczy i ginekologiczny.

 

MINISTERSTWO ZDROWIA CHCE "PORZĄDKOWAĆ" SZPITALE

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Zdrowia, ustawa dotycząca sieci szpitali nie została opracowana w celu doprowadzenia do łączenia szpitali. Tyle tylko, że kolejne zdanie jest bardzo znamienne "Wśród celów regulacji wymienionych w uzasadnieniu projektu uchwały wskazano zoptymalizowanie liczby oddziałów specjalistycznych oraz uporządkowanie struktury szpitali".

 

Rządowy projekt utworzenia sieci szpitali cały czas budzi olbrzymie emocje. Cztery miesiące temu podczas oficjalnej konferencji prasowej w Sejmie posłowie PO przekonywali, że doprowadzi to do wyeliminowania kilkunastu placówek na Mazowszu. Niemal na 100 procent miał być zlikwidowany szpital w Zwoleniu. Tymczasem kilka dni temu Starostwo Powiatowe w Zwoleniu na swojej stronie internetowej poinformowało, że miejscowa placówka ma trafić do sieci.

 

Analizując aktualne problemy finansowe pionkowskiego szpitala i dokładając do tego uciekających z pracy lekarzy i brak inwestycji w modernizację budynku przy ulicy 15 Stycznia – przy jednoczesnym braku czasu na jakiekolwiek ruchy, to dzisiaj można śmiało napisać, że lecznica w Pionkach jest na zakręcie i to bardzo ostrym. Oby nie skończyło się to "wypadnięciem" najpierw z sieci, a potem zgaszeniem światła.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
W słoneczny Wielkanocny Poniedziałek spedzajmy miłe chwilę w gronie rodziny w radosnym i świątecznym nastroju.
17-04-2017, 08:52:32
+ 11
- 11
odpowiedz
W okolicy Pionek są szpitale które trafią do sieci Radom,Kozienice,Zwoleń,to bedzie spore szczescie jesli i Pionki sie tam znajdą.
17-04-2017, 10:19:22
+ 13
- 13
odpowiedz
Zeby szpital wszedł do sieci szpitali już dawno należało wymienić włodarza A.Gawlika i wspópracującą z nim oraz odpowiedzialną za finanse Główną księgową.Widać tylko pozytywne działania pana Lipki,Myśliwca, i Rady Miasta.
17-04-2017, 10:26:51
+ 12
- 20
odpowiedz
VIP
Nowy forumowicz (a może stary pod innym nickiem?) mądrze napisał. Jeśli dotychczasowa dyrekcja szpitala nie gwarantuje stabilnych finansów szpitala (bo koalicja SLD-PSL już dawno przeszła do lamusa) i jego zakwalifikowania do sieci, to trzeba ją wymienić. Ja już kiedyś pisałem, że szpitalem w Piuonkach ma się zająć powiat, ale tam raczej nie ma klimatu dla jego urtrzymania przy zyciu (patrz wyniki głosowania na sesji - gdyby nie głos Lipki, to byłoby "po ptokach" już teraz).
To tyle odnośnie meritum.
A teraz, jak zwykle, trochę uszczypliwości od wnikliwego komentatora:
1. Pan Redaktor JaW, zamiast świętować drugi dzień Świąt (albo odsypiać zaangażowane świetowanie przy stole dnia pierwszego), to z samego rana napisał i puścił do sieci artukuł - no, chwała na wysokości!
2. I, co ciekawe, w Święta (bo z tekstu wynika jednoznacznie, że to zrobił teraz , no i czeka na odpowiedź świętujących przecież urzędników!) ten sam Redaktor zadał Ministerstwu Zdrowia jakże ważne pytanie. Gratulacje. Odpowiedź nadejdzie wkrótce. Prosze nas poinformować, bo zżera nas ciekawość, co odpiszą!
17-04-2017, 19:06:27
+ 13
- 17
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook