Dzisiaj jest sobota, 27 maja 2017 r., 147 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY | FORUM
KCRiS2
[WIDEO] Czy Pionki mogą stracić szpital? W czwartek głosowanie w powiecie
Dodał: JaW, 27-03-2017 16:05, odsłon: 13956
Fot. Jakub Wojtaszewski
Fot. Jakub Wojtaszewski

O tym, czy ośrodki zdrowia w Pionkach i Iłży zostaną połączone w jeden podmiot, ostatecznie ma zadecydować się w najbliższy czwartek (30.03) na sesji Rady Powiatu. W poniedziałek ośmiu na dziewięciu radnych powiatowych z Komisji Zdrowia było przeciwnych takiemu pomysłowi. Do Radomia na obrady komisji pojechała 30-osobowa grupa mieszkańców i samorządowców z Pionek. Relacja wideo z posiedzenia w Pionki24TV.

MARGAS: - CHCEMY KUPIĆ CZAS DLA SZPITALA W PIONKACH

Przedstawiony kilka tygodni temu przez Zarządu Powiatu Radomskiego pomysł o połączeniu szpitali w Pionkach i w Iłży budzi cały czas ogromne emocje. Swój zdecydowany sprzeciw wyrazili mieszkańcy, pracownicy obydwu placówek, Rady Społeczne szpitali, związki zawodowe i samorządowcy. W poniedziałek podczas Komisji Zdrowia w powiecie przeciwko połączeniu było ośmiu na dziewięciu członków tej komisji. Za głosował tylko przewodniczący Komisji Zdrowia Marian Wikło z PSL. Jego kolega partyjny Wincenty Lipka z Pionek, miał już odmienne zdanie. Co tylko pokazuje, że wśród radnych powiatowych sprawa budzi mnóstwo emocji niezależnie od legitymacji partyjnych.

 

- Jeżeli to będzie jeden podmiot w dwóch lokalizacjach, to kupujemy sobie czas, żeby dostosować szpital w Pionkach do ministerialnych wymogów – bronił stanowiska Zarządu Powiatu wicestarosta Leszek Margas.

 

PO 31 GRUDNIA 2017 CHIRURGIA MOŻE BYĆ ZAMKNIĘTA!

Była to też niejako odpowiedź na twierdzenie Sławomira Idzikowskiego, zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa w SPZZOZ Pionki, który powiedział, że obecnie szpital funkcjonuje na pozwoleniu warunkowym.

 

- Do 31 grudnia 2017 roku wszystkie szpitale w Polsce mają dostosować się do bardzo szczegółowych wymogów zawartych w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia. Jeżeli ta data nie zostanie przesunięta, to 1 stycznia 2018 roku oddział chirurgii i blok operacyjny pionkowskiego szpitala nie będą mogły dalej działać. Chyba, że zostaną poczynione duże nakłady finansowe – mówił Idzikowski.

 

O tym samym mówił też radny Krzysztof Kozera (PiS) z Iłży. - Z audytu wyniku, że oba szpitale potrzebują natychmiastowej pomocy finansowej. Powiat nie jest zadłużony i może sobie pozwolić na wzięcie kredytu na uratowanie tych placówek – przekonywał.

 

 

Podczas poniedziałkowych obrad Komisji Zdrowia radni powiatowi nie poparli uchwały Zarządu Powiatu o połączeniu szpitali w Pionkach i Iłży.

 

Głosem sprzeciwu na łączenie płynącym z Iłży była też wypowiedź radnego Zdzisława Mroczkowskiego (Forum Samorządowe), który jest członkiem Rady Społecznej tamtejszego szpitala.

 

- Nie wiemy z audytu, jakie będą oszczędności wynikłe z połączenia. Ilu pracowników może pozostać bez pracy i gdzie będą jakie oddziały. Zarząd powinien się umieć wycofać z tego "cudownego" pomysłu – mówił Mroczkowski.

 

Mocno krytyczny wobec działań Zarządu Powiatu w sprawie szpitala w Pionkach był Waldemar Trelka (PiS).

 

- Nie w wyniku audytu, ale w wyniku wieloletnich zaniedbań jesteśmy dzisiaj w takiej sytuacji. Ta uchwała to tylko kupowanie czasu – mówił.

 

DZIUBASIK: - GDZIE JEST STAROSTA?

Pionkowski radny Zbigniew Dziubasik (PiS) zwrócił uwagę na nieobecność podczas komisji starosty Mirosława Ślifirczyka.

 

- Starosta potrafi przyjechać na otwarcie drogi gminnej, a w tak ważnej sprawie, jak szpital nie ma go dzisiaj i nie było go na spotkaniu w Pionkach – mówił. - Proponuje nam się kota w worku. Uzasadnienie do uchwały jest bardzo enigmatyczne. Brał właściwego nadzoru i decyzji doprowadziły do tego, że oba szpitale znajdują się w takiej sytuacji, jak obecnie – dodał Dziubasik.

 

Radny Tadeusz Nowicki (SLD) pytał o to, dlaczego w uchwale nie ma mowy o tym, gdzie będzie siedziba połączonych placówek.

 

- Na tym etapie nie ma potrzeby wskazywania siedziby. Znajdzie się to w statucie opracowanym przez menagera połączonych szpitali, który zostanie wybrany w drodze konkursu – tłumaczył wicestarosta Leszek Margas.

 

Obradom poniedziałkowej Komisji Zdrowia w powiecie przysłuchiwała się 30-osobowa grupa mieszkańców Pionek, wśród których byli też samorządowcy oraz pracownicy służby zdrowia. W ich imieniu wypowiadał się wiceprzewodniczący Rady Miasta i przewodniczący Rady Społecznej SPZZOZ, Kazimierz Myśliwiec.

 

- Szpital w Pionkach jest zabezpieczeniem operacyjnym dla firmy MESKO. Można zwrócić się do MON o pieniądze potrzebne na modernizację. Specyfika 30-tysięcznego miasta i gminy Pionki, gdzie działają zakłady Soudal i rozwija się firma QFG jest zupełnie inna niż Iłży – przekonywał.

 

 

Do Radomia pojechała 30-osobowa grupa mieszkańców Pionek.

 

Po trwającej blisko dwie godziny dyskusji radni z Komisji Zdrowia przegłosowali jednogłośnie wniosek mówiący o tym, żeby zobowiązać Zarząd Powiatu do przystąpienia do natychmiastowej modernizacji szpitali w Pionkach i w Iłży. W czwartek podczas sesji Rady Powiatu ma zapaść ostateczna decyzja w sprawie połączenia obu ośrodków zdrowia.

 

W CZWARTEK BĘDZIE DECYZJA

W 27-osobowej Radzie Powiatu PSL ma większość, bo 14 mandatów. Już dzisiaj wiadomo, że zdania wśród ludowców są podzielone. Jak zapowiadał Waldemar Trelka cały 9-osobowy klub radnych PiS ma być przeciwny połączeniu. SLD reprezentowane przez Tadeusza Nowickiego oraz Forum Samorządowe również nie poprą pomysłu Zarządu Powiatu. Wszystko wskazuje na to, że przyszłość uchwały leży w rękach powiatowych radnych z PSL. Przy 100% frekwencji podczas czwartkowej sesji i jeżeli zgodnie z zapowiedzią pionkowski radny z PSL Wincenty Lipka zagłosuje na nie, to uchwała nie powinna zostać przegłosowana. Przynajmniej w teorii. Praktykę poznamy podczas sesji Rady Powiatu.

 


Mazda 6
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Nowicjusz
jeśli Pionki włączą do Warszawy to po co w Pionkach szpital ;)
28-03-2017, 19:26:10
+ 1
- 23
odpowiedz
Pytałem się już wcześniej.
Czy wsioki będą grabażem szpitala w Pionkach?
28-03-2017, 21:12:55
+ 4
- 19
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:WYDARZENIA-IMPREZY
ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ NA PŁACHTACH
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ NA PŁACHTACH
Sprzedam działkę budowlaną o powierzchni 2100m2 Płachty k/Pionek Cena 30 zł m2, możliwość negocjacji Działka uzbrojona tel. kont. 792-943-062tel. kont. +353 868...
SPRZEDAM MIESZKANIE NA ALEJACH LIPOWYCH
SPRZEDAM MIESZKANIE NA ALEJACH LIPOWYCH
Sprzedam mieszkanie na Alejach Lipowych 11/24 o powierzchni 55,8 metra kwadratowego, 1 piętro, 2 pokoje z kuchnią, łazienka i WC osobno, centralne ogrzewanie, m...
SUPER OKAZJA! DOM DO SPRZEDANIA!
SUPER OKAZJA! DOM DO SPRZEDANIA!
Dom położony jest na bardzo atrakcyjnej dzielnicy domków jednorodzinnych. Tuż za płotem rozciąga się Puszcza Kozienicka. Do centrum miasta jest ok.2 km, ...
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook