Dzisiaj jest czwartek, 20 czerwca 2019 r., 171 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Czy ktoś o tej rocznicy pamięta? Dzisiaj mija dokładnie 10 lat
Dodał: JaW, 04-07-2013 11:02, odsłon: 1357

Dokładnie 4 lipca 2003 roku burmistrz Pionek Marek Janeczek podpisał protokół ustanawiający związek miast braterskich. Dzisiaj mija równe 10 lat od czasu, kiedy Pionki i Breaza w Rumunii zostały miastami partnerskimi. Jak to się w ogóle zaczęło?

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Po dziesięciu latach niektóre fakty mogły zatrzeć się w pamięci. Jak wspomina Dariusz Dolega, ówczesny przewodniczący Rady Miasta, inicjatorem całego przedsięwzięcia był obywatel Rumunii, który wówczas mieszkał w Pionkach. To właśnie on przyszedł z tym pomysłem do burmistrza Janeczka. Potem były wyjazdy, rewizyty i spotkania.

 

Burmistrz miasta Breaza George Maracineanu był na obchodach 50-lecia praw miejskich Pionek i dostał nawet wtedy pamiątkowy medal. W ostatnich latach chyba mało kto już o tym pamięta, a pytani przez nas włodarze miasta nie wiedzieli, jaka zbliża się rocznica.

 

- Do końca kadencji w 2006 roku ta współpraca była w miarę ścisła. W Urzędzie Miasta jest Wydział Promocji i to od burmistrza i jego urzędników zależy, jak to ma dalej wyglądać – mówi radny Dariusz Dolega, który był przewodniczącym Rady Miasta w 2003 roku.

 

Napisaliśmy w tej sprawie list do władz miasta Breaza. O dziwo po kilkunastu dniach oczekiwania otrzymaliśmy odpowiedź od obecnego burmistrza, którym jest Costin Razvan Balasescu.

 

- Od 2003 roku, kiedy burmistrzowie naszych miast podpisali dokument o miastach partnerskich, w obu samorządach kilkakrotnie zmieniały się władze. Może dlatego kontakty między Breaza i Pionkami nie są takie, jakie być powinny. Bylibyśmy zadowoleni móc kontynuować tą współpracę na różnych polach. Jeżeli chodzi o ostatnie spotkanie, to delegacje naszych miast spotkały się w 2009 roku w Iasi w Rumunii – pisze w mailu do redakcji Pionki24, burmistrz Balasescu.

 

Protokół ustanawiający związek miast braterskich, 04 lipca 2003 roku

Miasto Breaza, woj. Prahova, Rumunia, oraz Miasto Pionki, woj. mazowieckie, Polska, wyrażają zgodę na ustanowienie związku miast braterskich w celu umożliwienia współpracy mającej na celu promocję oraz przyjaźń pomiędzy Rumunią i Polską. Obydwie strony chcą rozszerzyć i zróżnicować działalność w różnych dziedzinach: wymiany młodzieży, nauczycieli, wymiany kulturalnej, handlowej oraz finansowo-bankowej, wzajemnych inwestycji, ochrony środowiska, wymiany doświadczeń w zakresie administracji lokalnej, odwiedzania obiektów przemysłowych i turystycznych w celu nawiązania współpracy w tych dziedzinach.

Niniejszy protokół jest sporządzony za zgodą stron, jednakowo brzmiący w języku rumuńskim i polskim.

Protokół wchodzi w życie z dniem podpisania przez Burmistrzów obu miast.

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook