Dzisiaj jest sobota, 20 października 2018 r., 293 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Fabryka Domów Bogucin
Chcą zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla. W tym celu posadzą ponad 130 tysięcy sadzonek buka jeszcze w tym roku
Dodał: MaG, 20-04-2018 14:17, odsłon: 2156
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

Lasy Państwowe rozpoczęły realizację pilotażowego projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych (LGW), wypełniając tym samym międzynarodowe zobowiązania w zakresie polityki klimatycznej oraz założenia Polityki Leśnej Państwa. Z tej okazji dziś posadzone zostały pierwsze buki.

Nadleśnictwo Kozienice jest jednym z 26, które będzie brało udział w tym ogólnopolskim  projekcie. Jego celem jest zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych (m.in. podtlenku azotu, metanu) przez lasy w efekcie działań dodatkowych w leśnictwie. Przyczyni się to do kompensowania wzrostu CO2 powodowanego rozwojem gospodarczym.


- Projekt przygotowywany jest od blisko 2 lat. Dziś jest inauguracja działań w terenie, polegających na podsadzeniu bukowym – mówił podczas prezentacji projektu Tomasz Sot Nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice

 

Założenia pilotażowego projektu wspólnie przedstawił dyrektor Andrzej Matysiak

dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot


W projekcie wykorzystane zostaną unikatowe, polskie badania naukowe, zarówno te obecnie prowadzone, jak i planowane do uruchomienia w przyszłości. Uszczegółowią one metody określania zasobów drzewnych i ilości pochłoniętego CO2 we wszystkich rezerwuarach ekosystemu leśnego, m.in. w warstwie drzew i krzewów, runa leśnego oraz gleby.


- Jest to program rozwojowy Lasów Państwowych. Mamy bardzo dużo emitentów dwutlenku węgla łącznie z tkanką rolną i zakładami przemysłowymi. Nasze działania  na wzór kanadyjski, ukierunkowane są na prowadzenie takiej gospodarki leśnej, w którym ekosystem leśny zwiększa pochłanianie dwutlenku węgla – przedstawiał zasady działania programu dyrektor – Andrzej Matysiak dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu


Jak informował dyrektor jest to program pilotażowy zarówno w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej. Jednym z miejsc, w którym będą prowadzone badania jest Nadleśnictwo Kozienice na terenie kompleksu leśnego promocyjnego Puszcza Kozienicka.


- LKP są stworzone do promowania nowych rozwiązań gospodarki leśnej. Jest pod dość mocną osłoną naukową i koordynowane przez Instytut Badawczy Leśnictwo – dodał dyrektor Matysiak


Projekt pilotażowy Leśne Gospodarstwa Węglowe będzie realizowany do końca 2026 roku. Poza terenami leśnymi obejmie również torfowiska i obszary o wysokim stopniu uwilgotnienia, które są naturalnymi rezerwuarami CO₂, często w większym stopniu wpływającymi na bilans węgla niż ekosystemy leśne.

 

W roku 2018  na powierzchniach dodatkowych wysadzonych zostanie łącznie w ramach LGW  Nadleśnictwo Kozienice133 200szt sadzonek buka

 

Leśne Gospodarstwa Węglowe są wspólnym przedsięwzięciem jednostek LP. Mogą w nim uczestniczyć także inne podmioty, np. właściciele lasów prywatnych, jako wytwórcy wspierający projekt. Warunkiem jest wcześniejsze zgłoszenie się do właściwego terytorialnie nadleśnictwa.


W ramach działań dodatkowych projektu pilotażowego „ Leśne gospodarstwo Węglowe Nadleśnictwo Kozienice” wytypowano 336,24 ha powierzchni na których będą prowadzone działania w ramach LGW. Poza tym wytypowano 35,82ha drzewostanów porównawczych(referencyjnych). Działania w ramach LGW rozłożono na lata 2018-2024 – średniorocznie około 48 ha.


W tym roku działaniami objęte zostanie powierzchnia 44,40ha i polegać będą na przygotowaniu gleby oraz nasadzeniu 133 200 szt. sadzonek buka z zakrytym systemem korzeniowym.  

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook