Dzisiaj jest sobota, 19 stycznia 2019 r., 19 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Chcą zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla. W tym celu posadzą ponad 130 tysięcy sadzonek buka jeszcze w tym roku
Dodał: MaG, 20-04-2018 14:17, odsłon: 2245
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

Lasy Państwowe rozpoczęły realizację pilotażowego projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych (LGW), wypełniając tym samym międzynarodowe zobowiązania w zakresie polityki klimatycznej oraz założenia Polityki Leśnej Państwa. Z tej okazji dziś posadzone zostały pierwsze buki.

Nadleśnictwo Kozienice jest jednym z 26, które będzie brało udział w tym ogólnopolskim  projekcie. Jego celem jest zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych (m.in. podtlenku azotu, metanu) przez lasy w efekcie działań dodatkowych w leśnictwie. Przyczyni się to do kompensowania wzrostu CO2 powodowanego rozwojem gospodarczym.


- Projekt przygotowywany jest od blisko 2 lat. Dziś jest inauguracja działań w terenie, polegających na podsadzeniu bukowym – mówił podczas prezentacji projektu Tomasz Sot Nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice

 

Założenia pilotażowego projektu wspólnie przedstawił dyrektor Andrzej Matysiak

dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot


W projekcie wykorzystane zostaną unikatowe, polskie badania naukowe, zarówno te obecnie prowadzone, jak i planowane do uruchomienia w przyszłości. Uszczegółowią one metody określania zasobów drzewnych i ilości pochłoniętego CO2 we wszystkich rezerwuarach ekosystemu leśnego, m.in. w warstwie drzew i krzewów, runa leśnego oraz gleby.


- Jest to program rozwojowy Lasów Państwowych. Mamy bardzo dużo emitentów dwutlenku węgla łącznie z tkanką rolną i zakładami przemysłowymi. Nasze działania  na wzór kanadyjski, ukierunkowane są na prowadzenie takiej gospodarki leśnej, w którym ekosystem leśny zwiększa pochłanianie dwutlenku węgla – przedstawiał zasady działania programu dyrektor – Andrzej Matysiak dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu


Jak informował dyrektor jest to program pilotażowy zarówno w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej. Jednym z miejsc, w którym będą prowadzone badania jest Nadleśnictwo Kozienice na terenie kompleksu leśnego promocyjnego Puszcza Kozienicka.


- LKP są stworzone do promowania nowych rozwiązań gospodarki leśnej. Jest pod dość mocną osłoną naukową i koordynowane przez Instytut Badawczy Leśnictwo – dodał dyrektor Matysiak


Projekt pilotażowy Leśne Gospodarstwa Węglowe będzie realizowany do końca 2026 roku. Poza terenami leśnymi obejmie również torfowiska i obszary o wysokim stopniu uwilgotnienia, które są naturalnymi rezerwuarami CO₂, często w większym stopniu wpływającymi na bilans węgla niż ekosystemy leśne.

 

W roku 2018  na powierzchniach dodatkowych wysadzonych zostanie łącznie w ramach LGW  Nadleśnictwo Kozienice133 200szt sadzonek buka

 

Leśne Gospodarstwa Węglowe są wspólnym przedsięwzięciem jednostek LP. Mogą w nim uczestniczyć także inne podmioty, np. właściciele lasów prywatnych, jako wytwórcy wspierający projekt. Warunkiem jest wcześniejsze zgłoszenie się do właściwego terytorialnie nadleśnictwa.


W ramach działań dodatkowych projektu pilotażowego „ Leśne gospodarstwo Węglowe Nadleśnictwo Kozienice” wytypowano 336,24 ha powierzchni na których będą prowadzone działania w ramach LGW. Poza tym wytypowano 35,82ha drzewostanów porównawczych(referencyjnych). Działania w ramach LGW rozłożono na lata 2018-2024 – średniorocznie około 48 ha.


W tym roku działaniami objęte zostanie powierzchnia 44,40ha i polegać będą na przygotowaniu gleby oraz nasadzeniu 133 200 szt. sadzonek buka z zakrytym systemem korzeniowym.  
Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Wycinają setki hektarów to nic się nie dzieje, sadzą trochę nowych to wielkie HALO. Obłuda nie zna granic !! Na rampie przy stacji Pionki gł. ładują na pociągi tysiące m3. O tym ani słowa, normalka...
22-04-2018, 12:24:16
+ 12
- 23
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook