Dzisiaj jest sobota, 25 maja 2019 r., 145 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
[FOTO] Biskup wizytował parafię w imieniny patronki Pionek. Poświecił również nowy cmentarz komunalny
Dodał: MaG, 04-12-2018 18:19, odsłon: 4974
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

W strugach deszczu, tuż przed ostatecznym odbiorem Sanepidu, nowa część komunalna cmentarza oficjalnie poświęcona.

 

- Doczekaliśmy momentu bardzo uroczystego. Kiedy pojemność cmentarza parafialnego dobiegała końca w 2012 roku rozpocząłem alarm, że trzeba się starać o powiększenie cmentarza. Cieszę się, że miasto sfinalizowało moją prośbę poprzez uruchomienie cmentarza komunalnego i poświecenie, którego poprosiłem ks. Bp Adam Odzimka – mówił podczas ceremonii poświęcenie ksiądz dziekan Stanisław Bujnowski.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Uroczystość poświęcenie krzyża oraz cmentarza parafialnego odbyła się w godzinach popołudniowych. W ceremonii uczestniczył i jednocześnie poświecił w asyście księży z pionkowskich parafii proboszcza parafii pod wezwaniem Św. Barbary Stanisława Bujnowskiego oraz księdza proboszcza parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski Mariusza Wincewicza  ksiądz biskup Adam Odzimek.

 

Obecny podczas uroczystości był również burmistrz Pionek Robert Kowalczyk, zastępca burmistrza Jolanta Sarnecka Buczek, przewodniczący Rady Miasta Wojciech Maślanek oraz radny Włodzimierz Szałabaj

 


- Jesteśmy zaszczyceni, że w dniu święta patronki miasta możemy gościć na naszym terenie ekscelencję księdza biskupa. Jesteśmy wdzięczni, że zgodził się ksiądz w dniu dzisiejszym poświęcić nasz nowo wybudowany cmentarz komunalny. – uroczyście podziękował za poświecenie burmistrz Robert Kowalczyk


- To uroczystość szczególna. Również w ramach wizytacji biskupiej, kiedy usłyszałem prośbę księdza kanonika, abym poświęcił nową  część cmentarza oraz krzyż święty, to chciałem powiedzieć o swojej radości i zamyśleniu, również o modlitwie z wami wszystkimi – mówił  ksiądz biskup Adam Odzimek – Cmentarz to miejsce święte. To  miejsce spoczynku, to również miejsce wezwania kiedyś do  chwały zmartwychwstania. Dlatego dzisiaj z głęboką wiarą pragniemy podążać tymi alejkami cmentarza aby modlić się za naszych zmarłych – dodał biskup Odzimek

Cmentarz komunalny, czyli taki zarządzany przez miasto, powstał na działce przy ulicy Kozienickiej obok obecnego parafialnego. W lipcu 2017 roku ogłoszono przetarg na wycinkę drzew z terenu, na którym miała powstać nowa część cmentarza. Od tego momentu trwały prace umożliwiające pierwsze pochówki jeszcze w 2018 roku.

Pierwsza możliwość pochowania zmarłych na nowej części cmentarza komunalnego miała  się pojawić już w okolicach wakacji. Jak mówił były burmistrz wszystko zależało od podjęcia uchwały przez radnych w tym zakresie i przeznaczeniu środków na ten cel. Mowa tu była o kwocie ponad 2 milionów złotych przeznaczonych na budowę niezbędnych instalacji oraz chodników na ternie cmentarza. Burmistrz poinformował również, że projekt cmentarza komunalnego był konsultowany z władzami kościelnymi.  

Od tego momentu minęło kolejnych kilka miesięcy. W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste poświęcenie nowej części cmentarza oraz krzyża. Na środę-czwartek zapowiadany jest odbiór przez pracowników Sanepidu. Po otrzymaniu odpowiednich dokumentów i pozwoleń pierwsze pochówki będą możliwe jeszcze w tym roku.

 

 

Biskup Adam Odzimek w dniu dzisiejszym wizytował również pionkowską parafię św. Barbary. Z okazji imienin patronki miasta w kościele odbyła się uroczysta msza święta podczas, której proboszcz parafii ksiądz Stanisław Bujnowski złożył raport o działalności kościoła.

 

Msza odbyła się z udziałem kapłanów z całego dekanatu oraz obecności pocztów sztandarowych szkół i organizacji związanych z naszym Miastem.

 

 


Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Nowicjusz
Warto przypomnieć, jak owczesne władze miasta odpowiedzialy na apel ks.kanonika z 2012r., ktos wie? A kto najbardziej stawal okonien w sprawie nowego cmentarza?Bylo jeszcze skorzystac z okazji i uroczyscie otworzyć stadion i oczyszczalnie. Zdjęcia budowniczych wypadlby bardzo dobrze. Nie ma jak to się grzać w blasku chwaly.
04-12-2018, 20:46:31
+ 58
- 37
odpowiedz
Dobrze że ten budowniczy zostal wywalony. Cztery lata budował cmentarzyk i wybudował. Tyle milionów to pochłonęło i wyszło poletko jak do tenisa. Gdyby został wywalony w referendum, to ile miasto uratowałoby pieniędzy.
04-12-2018, 20:56:11
+ 52
- 128
odpowiedz
Nowicjusz
Po co inicjować, planować, budować, jak można otwierac. Latwo i przyjemnie. A wszystko samo się zrobiło, bo w tekście nie nawet raz umieszczonego nazwiska poprzedniego burmistrza, nazwisko nowego przewija się kilka razy. A tam w Garbatce, to co nowa p.wojt może otworzyć po swoim świetnym poprzedniku?Może halę, Polankę z mariną albo oczyszczalnie? Coś już jest gotowe? W RDC nic nie mówili. Pamietam jakie wojny toczyl o ten cmentarz Zawodnik z niektórymi radnymi. A teraz? Sukces ma wielu ojców jak widac, a porażka tylko jednego winnego.
04-12-2018, 22:38:28
+ 50
- 43
odpowiedz
VIP
"Łazarzu, ja Ci mówię WSTAŃ !"

Trudno się z Tobą nie zgodzić.
Pewnie ten kawałek nowego cmentarza nie jest doskonały od strony technicznej, pewnie też zbyt dużo kosztował itp, ale jednakowoż jest wybudowany i będzie służył mieszkańcom.


I będzie pamiętane, że powstał za kadencji burmistrza Zawodnika !
I nikt tej prawdy nie zakrzyczy !


04-12-2018, 23:17:56
+ 56
- 26
odpowiedz
VIP
Cosik się Pionki laicyzują. W kościele pięc osób na krzyż. Ale za to na nowym cmentarzu widać rozdział kościoła od państwa.Nowy burmistrz nawilża Bujnowskiego
04-12-2018, 23:41:03
+ 57
- 3
odpowiedz
Nowicjusz
Wuju, nigdy nie byłem fascynatem wizji Zawodnika, ale nie cierpię hipokryzji , a komus się wydaje, ze w Pionkach mieszka wyłącznie "ciemny lud".
04-12-2018, 23:58:10
+ 56
- 32
odpowiedz
Nazwisko poprzednika powinno być umieszczane i to dużymi literami, a przy nim kwota ile ta głupota kosztowało nas mieszkańców. Mozna bylo bez wyrzuconych milionow doprowadzić do pochówków na tym miejscu, a nie wizje kaplic, krypt i nie wiadomo jeszcze czego. Podczas tego otatcia powinien tam stać jeszcze prokurator i to z urzędu. Z kolei nowty burmistrz nie ma się czym fascynować bo musi spłacić za te głupoty ciężkie miliony i to już wkrótce. Ciekawe skąd weżmie bo już na Pronicicie nie ma co sprzedać jak to poprzednik robil i bawił się i upajał swoimi wizjami.
05-12-2018, 09:10:20
+ 51
- 119
odpowiedz
Nowicjusz
Widze,że nastepca tez się dobrze bawi. Jesli to była głupota, to po co te wczorajsze celebracje. Od 2012r. do 2014r. było duzo czasu. Dlaczego władze miejskie nie odpowiedziały na apel proboszcza i nie doprowadziły do pochówków w tym miejscu? Spytaj ówczesnych radnych, a może któryś z nich jest w obecnej radzie? A jezeli chodzi o Pronit, to proponuję wycieczkę w przeszłość, nawetodległą, też z udziałem prokuratora.
05-12-2018, 09:48:52
+ 44
- 31
odpowiedz
Amator
Nie podano informacji , czy " święcenie " było prezentem dla Pionek , czy też słono kosztowało podatników . Za takie zaszczyty często jest płacone 10.000 zł plus . Czyli tyle , ile ma przeciętny polski emeryt , aby przeżyć ( wegetować w biedzie ) rok . Tak tylko pytam .
Dodane obrazki:
05-12-2018, 09:49:47
+ 57
- 93
odpowiedz
Następca to będzie się dobrze bawił jak się wgryzie wgłębiej w to dno jakie zastał. Z tego co było podawane publicznie, to w 2014 r było jeszcze na cmentarzu ponad 200 miejsc na pochówki na minimum trzy lata co się potwierdziło że do 2016 proboszcz nie nusial zabudować głównego przejścia. I przez cztery lata WIZIONER nie był w stanie o kawałek placu powiększyć istniejący tylko we łbie wizje kaplic i podziemi budować. Teren ponosić za ponad 1 milion bo się wymyślilo jakieś wody gruntowe których nikt nie widział. Tylko lekarz i prokurator wchodzi tu w grę.
05-12-2018, 10:00:16
+ 45
- 117
odpowiedz
Nowicjusz
Jeśli były jakiekolwiek wątpliwości, to należało najpierw dokonać audytu i po stwierdzeniu nieprawidłowości zgłośić wniosek do prokuratury oraz zamknąc obiekt, a nie organizować galówkę i wikłać w to jeszcze JE księdza biskupa. A dlaczego miasto miałoby inwestować w cmentarz, którym nie zarządza? I co, za kilka lat znowu usłyszymy, że nie tam miejsca?
05-12-2018, 11:52:20
+ 43
- 27
odpowiedz
Nie ma chyba nikt wątpliwoścxie, że nowwe władze zweryfikują ten wariacki projekt za kilkanaście milionów tej nekrpoplii i nikt nie będzie topił następnych pieniędzy których i tak nie ma. To że poświęcono, to nie zanczy że Sanepid odbierze jak cmentarz bo to jest kawałek nasypu z krzyzem. Ale jaki budowniczy taki cmentarz.
05-12-2018, 12:55:25
+ 39
- 117
odpowiedz
Nowicjusz
Nowy cmentarz zaczęto organizować w drugiej połowie 2017r. a nie w 2014r. W tym czasie wiele "tegich głów" sprawdzało, czy są miejsca na cmentarzu parafialnym, nawet były burmistrz przeprowadził wizję i swoim "inżynierskim okiem" ocenił, że jest tam trochę wolnego miejsca. Własciwie mógł postąpić jak poprzednik i zbagatelizowac problem, a że jest z natury nadgorliwy i "gorączka", to już inna sprawa.
Na zdjęciach widać, że powierzchnia nowego cmentarza jest znacznie większa od kortu tenisowego, a wybrukowany kostką skrawek skweru, który otwierano z pompą jakis rok temu, nie może się z nią równać.
Tak czy inaczej, nieważne czy mały, czy z barokową, czy ze skromną kaplicą, w Pionkach już od dawna cmentarz komunalny powinien funkcjonować. A najbardzie powinno zależeć na tym obecnemu burmistrzowi i jego kolegom z politycznej formacji.
05-12-2018, 13:25:40
+ 46
- 24
odpowiedz
To dlaczego czekano od 2014 roku aż do połowy 2017 r ? Przecie inż. budownictwa w grudniu 2014 roku przyssał się do koryta i czekał ? Na co ? To chyba ta nadgorrliwość dała górę.
05-12-2018, 13:42:17
+ 36
- 115
odpowiedz
Nowicjusz
Z tego samego powodu, dla którego przyssani wcześniej do koryta, nie uwazali za stosowne zająć sie problemem.
05-12-2018, 14:14:13
+ 40
- 23
odpowiedz
Kolumbaria to nic nowego, ani wizjonerskiego. W większych miastach jest to norma i ludzie chętnie z nich korzystają. No cóż, widocznie jednakw naszym mieście nie wszyscy jeszcze dorośli do nowoczesności.
05-12-2018, 14:42:53
+ 40
- 34
odpowiedz
A czy jest różnica pomiędzy kolubariami, a kryptami podziemnymi za duże miliony ? Wybudowani ściany z krypatmi to drobiazg ale podnosić ponad hektar ternu o dwa czy trzy metry za miliony aby stworzyć podziemia pod krypty to kretynizm.
05-12-2018, 15:47:29
+ 37
- 108
odpowiedz
Problemem nie jest forma tego cmentarza i moze posiadac kolumbiarany czy krypty. Jak tez zwykle miejsca grzebalne. Problem pojawia sie wtedy kiedy miejsca pochowku miejskiego kosztuja tyle co miedzynarodowe lotnisko. Komus sie wizje, proporcje i finanse pomylily i to znacznie.
05-12-2018, 20:47:31
+ 41
- 100
odpowiedz
Słyszałam, że terem podniesiono z uwagi na wodę. Nie wiem, czy to pewne. Jak się dowiem, że rzeczywiście milony zostały stracone, to przyznam Ci rację. Póki jednak nie zobaczę wszystkiego na własne oczy, nie wypowiadam się.
05-12-2018, 22:39:42
+ 29
- 25
odpowiedz
A skąd wiadomości o cenach? Jeszcze nic na ten temat nie słyszałam. Należy się jednak przygotować, że usługi (brzydko to chyba brzmi) na cmentarzach komunalnych są zwykle większe niż na parafialnych. Kiedy w Kozienicach cmentarz pzeszedł w ręce miasta, opłaty wzrosły.
05-12-2018, 22:43:23
+ 36
- 21
odpowiedz
Tak słyszałaś bo taki pretekst wymyślił "budowniczy" aby stworzyć podziemia. Podczas jednej sesji RM w roku ubiegłym pan radny Łyżwa i chyba Belowski i Pacan pytałi sie gdzie ta woda bo osobiście widzieli wykopy poniżej 1,5 metra i bylo sucho. Być może na trzech metrach poniżej mogła być woda ale tak głeboko grobów się nie kopie. Tak czy inaczej to zmarnowane miliony przez nieodpowiedzialne decyzje. Mało nieodpowiedzielane - warjackie.
06-12-2018, 09:52:45
+ 23
- 100
odpowiedz
Nie, nie mam pojecia o cenach za miejsca pochowku. Odnosze sie do calosci przedsieiwziecia czyli wypasionych kosztow budowy cmentarza. Juz do tej pory kwoty za przeprowadzone prace siegaja miliomow zlotych. Obawiam sie ze astronomiczna cena za juz przeprowadzone prace bedzie dyktowala cene za pojedyncze miejsca. To ma byc cmentarz komunalny wiec i ceny powinny dla przcietnego mieszkanca. Ale zobaczymy jak to bedzie?
06-12-2018, 19:04:32
+ 16
- 98
odpowiedz
Skad wszyscy wiedzą o tych milionacch? Nigdzie oficjalnie o tym nie pisano. Czy nie jest to przypadkiem powtarzanie opowieści zawziętych przeciwników burmistrza Zawodnika?Poczekajmy z opiniami do jakiegoś audytu lub oficjalnych danych. Wtedy pogadamy.
07-12-2018, 00:10:24
+ 23
- 14
odpowiedz
Przecież było to wiele razy podawane na tej stroie jak i konkurencyjnej podczas realacji z sesji jak posiedzeń komisji. A nawet na BIP Pionki zamieszczone są przetargi na poszczególne zadania tej budowy z podanymi kosztami wykonania. To co tu zganiać na przeciewników Zawodnika jak jest wszystko wyłożone.
07-12-2018, 10:27:55
+ 11
- 96
odpowiedz
Nie zganiam, tylko naprawdę nie jestem zorientowana. Nie zafłębiam się tak bardzo w te sprawy i dlatego ciekawa byłam, skąd te informacje. No cóż, pożyjemy, zobaczymy, czy rzeczywiście ceny były zawyżone.
07-12-2018, 11:30:37
+ 20
- 10
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook