Dzisiaj jest sobota, 21 września 2019 r., 264 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Kosztowniak
Wojska Obrony Terytorialnej zapraszają. W wakacje będą szkolenia dla uczniów oraz nauczycieli
Dodał: KamZap, 05-06-2019 14:00, odsłon: 577
Archiwum Wojsk Obrony Terytorialnej
Archiwum Wojsk Obrony Terytorialnej

Rusza akcja „Wakacje z Obroną Terytorialną”. Skierowany jest do uczniów, którzy ukończyli osiemnaście lat a także studentów i nauczycieli.

 
 
ZŁOTUCHA DARIUSZ

Projekt „Wakacje z WOT” skierowany jest przede wszystkim do uczniów i studentów, którzy się uczą i studiują, ale także do osób w wieku od 18 do 55 roku życia w przypadku szeregowych oraz w wieku od 18 do 63 roku w przypadku oficerów i podoficerów. Ochotnicy w wakacje, odbędą szkolenie podstawowe szesnastodniowe, złożą przysięgę wojskową i wstąpią w szeregi szóstej mazowieckiej brygady bez konieczności rezygnowania z zajęć.

 

- Terytorialsi będą mogli nabyć praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Po ósmym dniu szkolenia dołączą do nich żołnierze rezerwy, którzy zrealizują ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. Finałem szkolenia podstawowego będzie tak zwana pętla taktyczna, podczas której terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce - mówi podporucznik Jolanta Maciaszek, oficer prasowy mazowieckiej brygady.

To dopiero początek

Pierwsze szkolenie 6 MBOT „Wakacje z WOT” odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wę-drzynie i potrwa od 20 lipca do 4 sierpnia. Wniosek o przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej można już składać w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na tak zwanej elektronicznej platformie ePUAP. Szkolenia w ramach „Wakacji” będą realizowane w sumie w trzynastu brygadach tej wojskowej formacji. Pierwsze z nich rozpoczną się w drugiej połowie czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego. Projekt będzie kontynuowany do końca sierpnia, a ostatnie przysięgi odbędą się 1 września.

 

- Szesnastodniowe zajęcia podstawowe to dopiero początek całego procesu szkoleniowego. Ten trwa łącznie trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: w pierwszym roku szkolenie indywidualne, w drugim specjalistyczne i w trzecim zgrywające. W tym czasie żołnierze Obrony Terytorialnej szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu - dodaje podporucznik Jolanta Maciaszek.

Dowódca zachęca

- Projekt „Wakacje z WOT” został stworzony by wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. Można już teraz zapisywać na szkolenie, które rozpocznie się 20 lipca tego roku. Pomysł powstał organizacji zajęć dla ochotników, którzy chcą stać się żołnierzami. Właśnie dzięki projektowi „Wakacje WOT” w czasie wakacji młodzi ludzie mogą przejść różnego rodzaju szkolenia między innymi strzeleckie czy taktyczne. Jest to dla nich ogromna szansa, aby wykorzystać wakacje na szkolenie, nie kolidując przy tym z nauką w szkołach i na uczelniach - zachęca pułkownik Grzegorz Kaliciak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, oficer z 26-letnim doświadczeniem, weteran misji zagranicznych w Iraku oraz Afganistanie (dowodził polskim oddziałem w czasie słynnej bitwy w irackiej Karbali w 2004 roku).

Tysiące ochotników

W każdym roku żołnierz uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych. Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę blisko dwadzieścia tysięcy żołnierzy ochotników. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

 

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 z siedzibą w Grójcu, 62 w Radomiu, 64 w Płocku i 65 w Pomiechówku.

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
z lasu słychać pif, paf....a tu wylatują młodzieńcy z kijkami, krzyczący stój, bo strzelam xD
05-06-2019, 14:09:17
+ 2
0
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
Ireneusz Sitarski - Blok wyborczy
Zobacz więcej

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook