Dzisiaj jest poniedziałek, 16 lipca 2018 r., 197 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
[ZDJĘCIA,WIDEO] Wesele w centrum Pionek, czyli Narodowe Czytanie 2017
Dodał: MaG, 02-09-2017 14:50, odsłon: 17945
Fot.Mariusz Grotkowski/Agencja©Arpass
Fot.Mariusz Grotkowski/Agencja©Arpass

Po raz szósty w kraju, czwarty w Pionkach odbyła się akcja Narodowe Czytanie. W tym roku miłośnicy literatury zmierzyli się z dramatem "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Obszerne fragmenty tego dzieła można było posłuchać dziś na Placu Konstytucji.

W centralnym punkcie miasta od godziny 10:00 mieszkańcy Pionek mogli posłuchać a przede wszystkim podziwiać śmiałków mierzących się z twórczością Wyspiańskiego, którzy czytając „Wesele” byli przebrani w stroje dawnej epoki.  W swoje role wcielili się min. przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej, pracownicy Urzędu Miasta w tym burmistrz Romuald Zawodnik, dyrektor Centrum Aktywności Lokalnej Marcin Alot oraz członkowie Klubu Klik.  

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku i ma na celu promocję czytelnictwa. Wybrane lektury, czytane są na głos w miejscach publicznych co jak można było dziś zauważyć bardzo się podobało mieszkańcom naszego miasta. Podczas akcji czytane są tylko i wyłącznie największe dzieła polskiej literatury a, które zostały zainicjowane wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W ubiegłym roku wspólnie czytaliśmy "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, a tym razem internauci wybrali "Wesele Stanisława Wyspiańskiego". Patronem Narodowego Czytania jest para prezydencka.

 

 Obszerne fragmenty „Wesela” zaprezentowali członkowie Klubu Klik

 

- Sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach - pisał w swoim liście Andrzej Duda, który skierował do wszystkich, którzy przyłączyli się do akcji.

 

 W rolę Żyda wcielił się Jerzy Furga kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pionkach

 

W Pionkach organizatorem Narodowego Czytania była Miejska Biblioteka Publiczna, Warszaty Terapii Zajęciowej oraz Centrum Aktywności Lokalnej. 

 


O Weselu

"Wesele. Dramat w trzech aktach", najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie "Wesele" zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Prawdę mówiąc, miałem nadzieję, że w rolę dziennikarza wcieli się nasz ulubiony redaktor "JaW". Toć przecież właśnie postać m.in dziennikarza słyszymy na samym początku tego utworu !
Dodane obrazki:
02-09-2017, 15:51:25
+ 53
- 4
odpowiedz
VIP
Te budy w /cyt./ "centralnym punkcie miasta" tak wrosły w krajobraz Pionek, że nawet imprezy pod patronatem Prezydenta RP organizowane są na tle tych straszydeł! Żenada i niemoc urzędników miejskich!
03-09-2017, 20:43:32
+ 50
- 10
odpowiedz
VIP
Bibek - jaki prezydent, taka oprawa imprezy pod jego patronatem

Nie mogli zrobić tego w jakimś ładnym zielonym miejscu, bo w tej naszej robotniczej dziurze pies z kulawą nogą by tam nie zajrzał. A tak, zatrzymało się przynajmniej kilkoro przechodniów.

Dodane obrazki:
03-09-2017, 23:19:48
+ 46
- 7
odpowiedz
VIP
Zgadza się. Zaczął Czepiec tymi słowy /cyt./ "Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?" Ale Dziennikarz (u Wyspiańskiego pisany był dużą literą) coś tam jednak odpowiedział, a wspomniany przez Ciebie JaW nic, cisza, nawet nie podał wyniku niedzielnego meczu ze Zwolenianką. A przecież wakacje się już skończyły i trzeba wracać do roboty!
03-09-2017, 23:34:26
+ 43
- 7
odpowiedz
VIP
Teraz mój komentarz do Twojego drugiego wpisu:
Trafnie to ująłeś! Ja to samo miałem na myśli. Chociaż gdyby tak głębiej sięgnąć, to ta "kultura" w - jak napisałeś - "robotniczej dziurze" trochę drgnęła w sensie organizacyjnym oraz nakładów finansowych (i bardzo słusznie!), ale ludki jednak mało zainteresowane. I tu nie chodzi o atrakcyjne propozycje ze strony organizatorów, lecz chodzi o mentalność, wiedzę przekazaną przez rodziców i nauczycieli oraz własne wybory. A z tym jest, niestety, najgorzej.
03-09-2017, 23:43:12
+ 45
- 12
odpowiedz
Nauczyciel rzadko kiedy ma w dziejszych czasach realny wpływ na kształtowanie osobowości młodego człowieka. Nie ma na to czasu, nie ma miejsca na budowanie relacji "mistrz i uczeń". Odpowiada za to masowość edukacji i jej przymus. Dopiero ten, dla którego przekroczenie progów szkoły stanie się wyzwaniem i celem, doceni ten przywilej. Nie mówiąc już o przekazywaniu wiedzy przez rodziców. Durnota postępuje zgodnie z prawidłami matematyki i statystyki. Ludzi chcących doskonalić się i dążyć do pewnego ideału jest niewielu, coraz mniej. Durniów jest więcej. Jedni i drudzy mają dzieci. Na przestrzeni dwóch-trzech pokoleń ilośc durniów rośnie jak kula śniegowa staczająca się z Góry Miłości lub jak liczba muzułmanów w krajach Europy Zachodniej. Trzeba się cieszyć, że w ogóle publicznemu czytaniu "Wesela" w ogóle towarzyszyła jakakolwiek publiczność.
05-09-2017, 01:21:24
+ 42
- 10
odpowiedz
Ja nie byłem na takim publicznym czytaniu "Wesela" ani na żadnym innym publicznym czytaniu literatury i nigdy bym nie poszedł, ponieważ mnie to nie interesuje a czytać potrafię sam. Czy to oznacza że jestem Durniem?
05-09-2017, 08:06:28
+ 6
- 45
odpowiedz
VIP
Zacznę od paru spostrzeżeń a potem będzie ad rem.
1. Forumowicz nowy/nowa i od razu konkretnie. No i od razu do bibka! Lubię to.
2. Napisane ładnym językiem, bez błędów. Też lubię to.
3. Podejrzewam, że będzie fajna i merytoryczna dyskusja.
Co do "adremu":
1. Zgoda odnośnie do skali głupoty - zawsze uważałem (zgodnie z prawidłami logiki, matematyki i osobistych spostrzeżeń), że durniów jest w społeczeństwie znacznie więcej niż ludzi mądrych.
2. Jeśli pochodzisz z rodziny patologicznej, też masz (niewielką wprawdzie, ale masz) szansę "wyjść na ludzi".
3. Nauczyciele w szkole potrafią (o ile chcą i się nie boją) z każdego krnąbrnego gówniarza zrobić myślącego człowieka.
4. Za każdy niewłaściwy czyn gnojka, także wobec nauczyciela, powinny być konkretne kary, głównie cielesne, żeby raz na zawsze zapamiętał i już nigdy więcej tego nie zrobił.
05-09-2017, 17:39:41
+ 40
- 7
odpowiedz
VIP
Odpowiadam na pytanie zadane Settembrini/briniemu: durniem może nie jesteś, ale kimś, kto interesuje się szeroko rozumianą kulturą - też nie jesteś.
05-09-2017, 17:44:07
+ 40
- 9
odpowiedz
A skąd wiesz, że się nie interesuje?
06-09-2017, 00:48:09
+ 8
- 38
odpowiedz
To prawda...
06-09-2017, 07:51:48
+ 2
- 45
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook