Dzisiaj jest wtorek, 19 czerwca 2018 r., 170 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Fabryka Domów Bogucin
[ZDJĘCIA] W Jedlni upamiętniono 154. rocznicę Powstania Styczniowego
Dodał: JaW, 23-01-2017 11:25, odsłon: 14849
Fot. Grażyna Rojek
Fot. Grażyna Rojek

Mszą świętą z udziałem pocztów sztandarowych i składaniem wiązanek kwiatów upamiętniono w niedzielę w Jedlni 154. rocznicę Powstania Styczniowego. Uroczystości odbyły się w miejscowej parafii św. Mikołaja oraz na cmentarzu.

O godzinie 12 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny i bohaterów Powstania Styczniowego. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej z Jedlni, Szkół Podstawowych z Jaroszek i Jedlni oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

Okolicznościową homilię wygłosił ksiądz pułkownik Leonard Nałęcz-Sadowski. Kapłan wspomniał powstańców styczniowych z Jedlni.

 

- Dziś po 154 latach od wybuchu powstania styczniowego trzeba nam nie tylko zrozumieć, ale i docenić polską dumę, która nakazała powstać z kolan i podjąć kolejną próbę odzyskania niepodległości – mówił w kazaniu ksiądz Nałęcz-Sadowski.

 

Przypomniał też słowa Adama Mickiewicza "Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie".

 

Uroczystość uświetnił występ orkiestry Boni Angeli. Po zakończeniu mszy świętej złożono kwiaty pod pomnikiem bohaterów Powstania Styczniowego. Pamięć powstańców uczcili radni gminy Tomasz Wojciech Wróbel, Aneta Wojdat, Piotr Gębczyk, Stowarzyszenie Jedlnia, GKS Królewscy Jedlnia, przedstawiciele grup parafialnych i mieszańcy gminy. Przy pomniku na trąbkach utwór "Śpij kolego" zagrali muzycy z orkiestry Boni Angeli.

 

Fotorelacja z obchodów autorstwa Grażyny Rojek TUTAJ

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
piękną kartęzapisała ta wieś w historii powstania styczniowego, żal że nie było wojskowej asysty,
23-01-2017, 12:56:25
+ 139
0
odpowiedz
VIP
Historia z lat zamierzchłych nie jest dla obecnej dobrej zmiany ważna. Ona tworzy nową historię. Przykładów jest całe mnóstwo, z których te, że prezydent Kaczyński poległ pod Smoleńskiem w imię wolności i suwerenności naszej ojczyzny i że Józef Piłsudski oraz Roman Dmowski czerpali wzorce patriotyzmu od uczestników Powstania Warszawskiego są szczególnie ważne i warte wbicia do głów młodemu pokoleniu.
24-01-2017, 09:42:13
+ 137
- 1
odpowiedz
zgadzam się z tobą na całej linii. Ale obecna dobra zmiana nie wbije takich głupot do głów ludziom którzy co nieco poznali historię i są trochę chociaż inteligentni... mam nadzieję:(
24-01-2017, 11:03:21
+ 135
0
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook