Dzisiaj jest środa, 23 września 2020 r., 267 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
[ZDJĘCIA] Pionki uczciły 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Dodał: DL, 01-08-2020 19:17, odsłon: 3678
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

Dziś obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W całym kraju w godzinę "W" Polacy zatrzymali się na symboliczną minutę, by uczcić poległych przed laty bohaterów. Cześć bohaterom Powstania Warszawskiego oddano także w Pionkach.

Uroczystość otworzyła Agata Chmielewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, który był organizatorem tegorocznych obchodów. Za współorganizację uroczystości odpowiedzialny był radny miasta Pionki Kamil Panufnik. – Miejski Ośrodek Kultury od lat organizuje obchody rocznicowe, po to, aby upamiętnić tych, którzy 1 sierpnia 1944 pokazali co znaczą słowa odwaga, honor, bohaterstwo i walka o wspólne dobro. Powstanie Warszawskie było największa akcją zbrojną podziemia w okupowanej Europie. Było zaplanowane na kilka dni, natomiast trwało, aż 63 dni. Dni bardzo trudne, pełne okrucieństwa, wypełnione wielkim poświęceniem. Dlatego też pamiętajmy o tych przede wszystkim młodych ludziach, którzy tego dnia powiedzieli stanowcze „nie” okrucieństwu okupanta i stanęli do nierównej walki nie tylko o własną godność i wolność, ale również o wolność i godność innych – mówiła dyrektor Agata Chmielewska.

 

Głos zabrał także radny miasta Pionki Zbigniew Belowski. – Dzisiaj jest dzień refleksji. Jeżeli nie ma refleksji to nie ma żadnej korzyści z poświęcenia. Powstanie Warszawskie jest przykładem wydarzenia historycznego, które jednoczy wszystkich Polaków. Jest to jedyna rzecz, która jeszcze nas łączy - mówił radny.

 


Radny Zbigniew Belowski podkreślił jak ważną rolę pełni historia Powstania Warszawskiego w aktualnym życiu społecznym.

 

- Mimo tego, że było to zdarzenie okrutne, zdarzenie, które doprowadziło do ogromnej klęski militarnej i politycznej znalazło swój oddźwięk w wymiarze symbolicznym i każdy z nas, z sympatią, z nostalgią, z miłością patrzy na symbol Polski Walczącej i w sposób naturalny oddaje mu hołd i honor. Nieliczni pozostali z tamtego okresu nawołują do rzeczy ogromnie ważnej – nie dzielcie narodu, żeby nasze poświęcenie z tamtych trudnych lat nie poszło na marne. To jest przesłanie, które płynie do nas od tych najstarszych – powiedział Zbigniew Belowski.

 

Punktualnie o 17.00, gdy wybiła godzina „W”, czyli godzina rozpoczęcia powstania warszawskiego, na terenie Pionek zawyły syreny. Wszyscy uczestnicy pionkowskich obchodów, które odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury, stanęli na 60 sekund i przy włączonych syrenach alarmowych uczcili pamięć tych, którzy 75 lata temu walczyli i zginęli za wolną Polskę.

 

Po zakończeniu przejmującego i wywołującego refleksję dźwięku syreny alarmowej odbył się I Pionkowski Marsz Powstania Warszawskiego. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie, liczące po siedem osób grupy, po czym przemierzyli symboliczne 1944 metrów. – Był to dystans związany z rocznicą powstania. W ten sposób, piętnastka wspaniałych i świetnych biegaczy uczciła ten wyjątkowy dzień w Pionkach – dodał Kamil Panufnik.

 


 

 

Głównym pomysłodawcą tej uroczystości był radny miasta Pionki Kamil Panufnik. - Chcieliśmy uczcić 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku razem z Panią dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Agatą Chmielewską postanowiliśmy urządzić marszobieg, który prowadził przez ulice miasta Pionki. Gościem specjalnym naszych obchodów była Pani Zofia Podzińska, uczestniczka powstania i jednocześnie mieszkanka Pionek – mówił Kamil Panufnik.

 

Uczestnikom marszobiegu medale wręczyli radni miasta Pionki - Paweł Kobylas oraz Włodzimierz Szałabaj.

 

Gościem specjalnym obchodów była mieszkanka Pionek oraz uczestniczka Powstania Warszawskiego Pani Zofia Podzińska, która odpowiedziała na zadane jej pytania, przybliżając wszystkim uczestnikom wydarzenia historię Powstania Warszawskiego. Jak się okazało, Pani Zofia ma bardzo dużo wspólnego z Królową Wielkiej Brytanii, Elżbietą II.

 


 Od lewej: radny miasta Pionki Kamil Panufnik, Zofia Podzińska oraz jej syn Janusz

 

Pierwsze pytanie jakie Kamil Panufnik zadał Pani Zofii Podzińskiej dotyczyło tego, co najbardziej utrwaliło się w jej głowie z czasów Powstania Warszawskiego. – 1 sierpnia odbyło się Powstanie Warszawskie. W pierwszych dniach powstania zostałam aresztowana z łapanki w Śródmieściu. Przywieźli nas do więzienia, kilka dni tam byłam. W wagonach bydlęcych przetransportowali nas do Ravensbruck, do obozu koncentracyjnego. Ludzie byli wystawiani do komór gazowych, ja także byłam wydelegowana do tej komory, ale zostałam odstawiona cudem na bok, bo przypominałam córkę jednej ze strażniczek. W obozie byłam pół roku. Powróciłam potem do Warszawy, w której byłam urodzona i wychowana – mówiła Zofia Podzińska.

 

Jak Pani Zofia Podzińska znalazła się w Pionkach? – Ojciec był z zawodu strażakiem i w czasie wojny był w strukturach Armii Krajowej. Ciężko było znaleźć mu jakąś pracę. Znał się jednym ze strażaków stacjonujących w Pionkach, Wacławem Mazurem, który zapewnił moich rodziców, że przyjeżdżając do Pionek będą mieli gdzie mieszkać, a mój ojciec znajdzie pracę. Tak rodzice postanowili przyjechać w 1952 roku. Mój ojciec był strażakiem, a moja mama kierowniczką żłobka, którą była przez czterdzieści lat, aż do emerytury – mówił Janusz Podziński.

 Pani Zofa Podzińska urodziła się 21 kwietnia 1926 roku, w tym samym dniu urodziła się królowa Anglii Elżbieta. - Ślub moja mama z ojcem wzięła 20 listopada 1948 roku, natomiast królowa wzięła ślub 20 listopada 1947 roku. Mama ma córkę Annę jako najstarszą i Elżbieta także ma córkę Annę jako najstarszą. W dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin mojej mamy i królowej postanowiłem napisać życzenia do królowej. Za miesiąc przyszedł list zwrotny ze zdjęciem królowej z życzeniami i pozdrowieniami od Elżbiety II - opowiadał syn Pani Zofii, Janusz Podziński.

 

Oddano hołd bohaterom

 

Podczas, gdy wybuchło Powstanie Warszawskiego o Sile Armii Krajowej stanowiło 40-45 tys. żołnierzy. Powstanie, które miało trwać tylko kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Bohaterzy biorący udział w powstaniu wykazali się ogromnym heroizmem i to im między innymi zawdzięczamy życie w wolnej Polsce. W czasie powstania w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Zginęło blisko 180 tys. cywilów. Około 500 tys. mieszkańców wygnano z miasta, które po powstaniu zostało doszczętnie zniszczone.

 


 

Powstańcy wobec olbrzymiej przewagi wroga mieli do dyspozycji tylko 2,5 tys. pistoletów, 1475 karabinów, 420 pistoletów maszynowych, 94 ręcznych karabinów maszynowych oraz 20 ciężkich karabinów maszynowych.

 


 


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Według mnie Pani Zofia Podzińska nie była uczestniczką Powstania Warszawskiego. Co Ty na to Wuju
01-08-2020, 20:38:29
+ 21
- 11
odpowiedz
Nowicjusz
Było, nie było - pisz Pan, że było!
02-08-2020, 15:22:54
+ 8
- 10
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Za nami kolejny już Festyn „Postaw na Rodzinę” w Pionkach. Organizat...
Fot. TK Bato
Szykuje się nowa inwestycja produkcyjna w Pionkach. Na terenie dawnego Pronitu, ...
Fot. Zielone Pionki
W dniu 18 września 2020 roku w siedzibie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej...
Fot. Piotr Czyż
Koncert odbędzie się 25 września, piątek, godz.20.00, w Mazowieckim Centrum Sztu...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Nadleśnictwo Kozienice dołączyło do akcji #sadziMY 2020, odbywającej się pod pat...
Nadleśnictwo Kozienice dołączyło do akcji #sadziMY 2020, odbywającej się pod pat...
Fot. Zdjęcie archiwalne. (Dorota Dróżdż z uczeniem) Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach
Znamy laureatów trzeciej edycji organizowanego przez samorząd Mazowsza ko...
Nie udało się sprawić niespodzianki i złapać choćby jeden punkt na ciężkim teren...
Fot. Nowy trener Prochu Pionki - Ryszard Kłusek
Szkoleniowiec pracował między innymi w Wiśle Puławy, Pogoni Siedlce, Flocie Świn...
Na zdjęciu zwyciężczyni konkursu Natalia Cywka
W roku szkolnym 2019/20 w 4English odbył się konkurs znajomości czasownikó...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z zais...
Od 1 września, PKS Radom utworzył nowe połączenia komunikacyjne, w tym między in...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Wspaniała wiadomość dla mieszkańców Pionek oraz ich dzieci. Nad Stawem G&...
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z zais...
Fot. Youtube - Clödie
Zapraszamy 20 września na festyn pod hasłem „Postaw na rodzinę”. Wyd...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach organizuje kolejną edycję konkursu &bdqu...
Fot. Starostwo Powiatowe w Radomiu
W dniach 16-17 września 2020 roku na terenie powiatu radomskiego zostanie przepr...
Fot. Grażyna Rojek/Urząd Gminy Pionki
W niedzielę dokończono 7. kolejkę Tymex Ligi Okręgowej. O godzinie 16 na stadion...
 Fot. A. Kielczyk (Mazovia)
Wielkim sukcesem zakończył się debiut nowego trenera Prochu Pionki, Ryszarda Kłu...
We wrześniu, temperatury na zewnątrz przekraczają jeszcze 20 stopni. Teraz jedna...
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYNAJMĘ MIESZKANIE 2-POKOJOWE, 47M2, PARTER
WYNAJMĘ MIESZKANIE 2-POKOJOWE, 47M2, PARTER
Wynajmę mieszkanie 2-pokojowe z kuchnią, umeblowane i wyposażone przy ulicy Sienkiewicza . Stan bdobry po kapitalnym remoncie. Bardzo dobry punkt lokalizacji, blisko targu,supermarket, przystanek autobusowy/busowy,kościół, szkoła, domofon, tv kablowa. Ce...
POSZUKUJĘ  OPIEKUNEK/OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH
POSZUKUJĘ OPIEKUNEK/OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH
Praca w turnusach 2-3 miesięcznych w Niemczech.Zarobki w zależności od stanu pacjenta do 1600 Euro/msc. netto. Wymagania: - Minimum komunikatywna znajomość języka niemieckiego - Doświadczenie w opiece   Nasza oferta Zapewnione : zakwaterowanie, ...
MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA,
MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA,
zlokalizowane na parterze, ulica Orzeszkowej, 47 m2, stan idealny po gruntownym remoncie, wyposażona kuchnia i łazienka, w pokoju łóżko, ława, fotele.
WYNAJMĘ GARAŻ
WYNAJMĘ GARAŻ
Wynajmę garaż murowany bez kanału powierzchnia ok 30m2
DZIAŁKA POD DOM JEDNORODZINNY
DZIAŁKA POD DOM JEDNORODZINNY
Działka budowlana położona w Pionkach przy ulicy Szkolnej. W planie zagospodarowania pod dom jednorodzinny. Powierzchnia działki 348 m2. Prąd, woda, kanalizacja, gaz w ulicy. Działka niezabudowana, obecnie ogródek z krzewami i drzewkami owocowymi.
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
PRACA SPAWACZ MAG 135 PIONKI
PRACA SPAWACZ MAG 135 PIONKI
CHRONOSS INDUSTRY SERVICE Sp. z o.o. w Pionkach zatrudni pracowników na stanowisku: Spawacz MAG 135 Wymagania: Umiejętność spawania metodą MAG 135 Doświadczenie zawodowe w spawaniu stali konstrukcyjnych Umiejętność posługiwania się warsztatowym...
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
75 m2 w Pionkach (odrębna własność) Księga Wieczysta bez obciążeń. Mieszkanie usytuowane jest na 3-im piętrze w budynku 4-o piętrowym, w środkowej jego części. Posiada 4 pokoje:ok.20, 13, 10 i 9 m 2, hall ok. 10m2, toaleta i łazienka oddzielne , balkon 5,5...
KOREPETYCJE Z MATEMATYKI
KOREPETYCJE Z MATEMATYKI
Mam wieloletnie doświadczenie, solidnie przygotowuję do klasówki, egzaminu. Pomogę nadrobić zaległości, zrozumieć trudny materiał. Zapraszam ósmoklasistów i uczniów szkół średnich. Odpłatnośc 30-45 zł/godzina.   ry...
WYNAJMĘ MIESZKANIE 2-POKOJOWE, 47M2, PARTER
WYNAJMĘ MIESZKANIE 2-POKOJOWE, 47M2, PARTER
Wynajmę mieszkanie 2-pokojowe z kuchnią, umeblowane i wyposażone przy ulicy Sienkiewicza . Stan bdobry po kapitalnym remoncie. Bardzo dobry punkt lokalizacji, blisko targu,supermarket, przystanek autobusowy/busowy,kościół, szkoła, domofon, tv kablowa. Ce...
SPRZEDAM DRUT ZBROJENIOWY TANIO
SPRZEDAM DRUT ZBROJENIOWY TANIO
Sprzedam drut zbrojeniowy zebrowany 13 mm dlugosci 10 i 12m tanio Kontakt telefoniczny tel.604 128 485
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook