Dzisiaj jest niedziela, 27 maja 2018 r., 147 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Fabryka Domów Bogucin
[ZDJĘCIA] Pionki obchodzą 80-lecie Centralnego Okręgu Przemysłowego
Dodał: JaW, 09-05-2017 13:44, odsłon: 14646
Fot. Jakub Wojtaszewski
Fot. Jakub Wojtaszewski

We wtorek w Centrum Aktywności Lokalnej zainaugurowane zostały pionkowskie obchody 80-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego. Przez dwa dni odbywać się będą konferencje naukowe, panele dyskusyjne, ale nie tylko. Otwarta została już wystawa o historii COP, odsłonięto popiersie Jana Prota, a uczniowie pionkowskich szkół brali udział w młodzieżowej grze miejskiej "Śladami COP". Wszystko po to, żeby przywrócić idee Centralnego Okręgu Przemysłowego i przypomnieć o tym największym przedsięwzięciu ekonomicznym II RP.

Przed uroczystą inauguracją konferencji miały miejsce dwie miłe uroczystości. Najpierw otwarta została wystawa przygotowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Na kilkunastu tablicach ze zdjęciami i tekstem przedstawiona została historia Centralnego Okręgu Przemysłowego.

 

- COP to coś wyjątkowego. To przede wszystkim ludzie i pomysłodawcy tej idei, dzięki którym budowano całe osiedla i nowe miasta – opowiadał o ekspozycji Marek Wiatrowicz ze stalowowolskiego muzeum.

 

Następnie z udziałem specjalnego gościa odsłonięte zostało popiersie Jana Prota – naczelnego dyrektora Państwowej Wytwórni Prochu w latach 1927-1939. Rzeźbę razem z burmistrzem Romualdem Zawodnikiem odsłonił syn Jana Prota, Tomasz.

 

- Jestem wzruszony będąc tutaj i mogąc reprezentować mojego ojca. Wspaniałą rzeczą jest to, że dzieło ojca zostało utrwalone i zapamiętane – mówił.

 

 

Tomasz Prot przy popiersiu swojego ojca Jana Prota - naczelnego dyrektora Państwowej Wytwórni Prochu w latach 1927-1939.

 

W części oficjalnej zaproszonych gości witali burmistrz Romuald Zawodnik oraz prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, który jest jednocześnie prezesem Stowarzyszenia Miast COP. Na sali obecni byli samorządowcy z Kraśnika, Nowej Dęby czy Stalowej Woli. Do Pionek przyjechali również członkowie rodzin przedwojennych dyrektorów wytwórni prochu. Wszyscy zgodnie podkreślali, że wtorkowe uroczystości mają służyć kultywowaniu pamięci idei związanych z COP. Chociaż dzisiaj przecież samorządy stoją przed zupełnie nowymi wyzwaniami, to nie zapominają o tym, jak wzorowo była prowadzona polityka gospodarcza i chcą szukać tam wzorców.

 

 

Wystawę poświęconą historii COP otwierał Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

 

O znaczeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego mówił też w swoim przemówieniu Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Określił ideę przedwojennego ministra skarbu Eugeniusz Kwiatkowskiego, jako największe przedsięwzięcie ekonomiczne II RP. Głównym celem była industrializacja, zmniejszenie bezrobocia i pozytywny wpływ na rozwój ośrodków miejskich. W swoim wystąpieniu wiceminister Hamryszczak przypomniał też o rządowym pakiecie dla miast średnich i konieczności zwiększenia innowacyjności w polskiej gospodarce.

 

Konferencją naukową "Centralny Okręg Przemysłowy wczoraj i dziś" otworzył profesor Marek Wierzbicki, który w swoim wykładzie przypomniał postać Jana Prota. We wtorek i środę będzie można również wysłuchać referatów innych historyków na temat architektury i urbanistyki, szkolnictwa zawodowego, rozwoju ośrodków miejskich czy budowy COP.

 

 

Konferencję naukową poprowadził profesor Marek Wierzbicki. W swoim referacie przypomniał postać Jana Prota.

 

Obchodom 80-lecia COP w Pionkach towarzyszyć będzie szereg imprez. Na wtorek zaplanowana jest wycieczka śladami COP w Pionkach. Mają zostać wręczone nagrody w konkursie wiedzy. Będzie też otwarta wystawa rysunku, malarstwa i fotografii "Architektura przedwojennych Pionek". Podobne uroczystości w ostatnich tygodniach odbywały się też w Stalowej Woli i Sandomierzu.

 

 

Przed inauguracją konferencji zaśpiewał chór kameralny Gaudete pod dyrekcją Ewy Sterczewskiej.

 

 

Uczniowie pionkowskich szkół sprawdzali swoją wiedzę i spostrzegawczość w grze miejskiej "Śladami COP".

 

 

Wachmistrz Andrzej Gruba i kapral Artur Witowski przyjechali do Pionek z Siennicy z wystawą militariów.


Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook