Dzisiaj jest niedziela, 27 maja 2018 r., 147 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Fabryka Domów Bogucin
[ZDJĘCIA] Obchody 73. rocznicy rozstrzelania dziesięciu partyzantów Armii Krajowej
Dodał: JaW, 23-04-2017 16:02, odsłon: 14737
Fot. Jakub Wojtaszewski
Fot. Jakub Wojtaszewski

W niedzielę pod pomnikiem Gloria Victis na ulicy Zwoleńskiej mieszkańcy Pionek upamiętnili 10 partyzantów Armii Krajowej, rozstrzelanych przez okupantów hitlerowskich w kwietniu 1944 roku. Odprawiona została polowa msza święta, którą poprzedziły okolicznościowe przemowy i składanie wiązanek kwiatów.

Już dokładnie od 50 lat – pomnik Gloria Victis powstał w 1967 roku – mieszkańcy Pionek w przedostatnią niedzielę kwietnia gromadzą się na ulicy Zwoleńskiej, żeby upamiętnić i oddać hołd dziesięciu partyzantom rozstrzelanym przez okupanta niemieckiego w kwietniu 1944 roku. W niedzielę obchodzona była 73. rocznica hitlerowskiej zbrodni.

 

Przed rozpoczęciem nabożeństwa w krótkiej części artystycznej wystąpili Andrzej Zwolski z wierszem Lecha Makowieckiego oraz Monika Boryczka ze Społecznego Ogniska Muzycznego, która zaśpiewała piosenkę Andrzeja Kołakowskiego "Ballada o Rzeczypospolitej".

 

Historyczny szkic tragicznych wydarzeń z kwietnia 1944 roku przedstawił Tomasz Wyroślak, kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miasta. 73 lata temu żołnierze niemieccy rozstrzelali przy ulicy Zwoleńskiej dziesięciu partyzantów Armii Krajowej. Był to odwet za atak partyzantów na wartownię Państwowej Wytwórni Prochu.

 

 

W niedzielę pod pomnikiem Gloria Victis na ulicy Zwoleńskiej blisko 200 osób uczestniczyło w uroczystościach patriotycznych i polowej mszy świętej.

 

Z okolicznościowym przemówieniem wystąpił burmistrz Romuald Zawodnik. Delegacje organizacji kombatanckich, służb mundurowych, partii politycznych, szkół, samorządowców, związków zawodowych oraz organizacji katolickich i patriotycznych składały wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

 

Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się polowa msza święta z udziałem pocztów sztandarowych. Nabożeństwu przewodniczył ksiądz Wojciech Tyburcy – proboszcz parafii św. Maksymiliana. W kazaniu ksiądz Grzegorz Wrzochal z parafii NMP Królowej Polski mówił o symbolu orła i jego znaczeniu dla narodu polskiego. Orłami nazwał też zamordowanych w 1944 roku partyzantów.


Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
pomnik jak na takie miasto jest wg mnie bardzo okazały,mysle że żadne wieksze miasto by sie go nie powstydziło,szkoda tylko ze stoi na peryferiach,
24-04-2017, 23:10:29
+ 5
- 20
odpowiedz
VIP
Uważam , że żałoba jest w sercu . Nie na pokaz . Wystarczy zapalić znicze , a Ci , którzy czują potrzebę, mogą z zadumą pochylić się nad tematem . Niestety , ale moim skromnym zdaniem- lans wiekowych panów i tyle. Mądry patriotyzm jest na wagę złota , ale ...ale...Czas pomyśleć o żywych , którym np. daleko do lekarza specjalisty i ucieszą ZUS za wcześnie .
Dodane obrazki:
25-04-2017, 14:16:37
+ 20
- 6
odpowiedz
VIP
Pomyliłam mem . Zamiast o zwierzętach powinien być :
Dodane obrazki:
25-04-2017, 14:26:17
+ 19
- 5
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook