Dzisiaj jest piątek, 18 czerwca 2021 r., 169 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Krzyżanowski BLOKI
[WYWIAD] Tymek Cieślik i Kacper Machnio z Pionek przyszłością polskiego boksu? Rozmowa z medalistą Mistrzostw Polski Juniorów
Dodał: DL, 06-10-2020 10:12, odsłon: 2798
Fot. archiwum prywatne (Na zdjęciu Tymek jako ten po środku, który trzyma dyplom w czarnej koszulce)
Fot. archiwum prywatne (Na zdjęciu Tymek jako ten po środku, który trzyma dyplom w czarnej koszulce)

Mieliśmy okazję porozmawiać z mającym siedemnaście lat Tymkiem Cieślikiem z Pionek, który na swoim koncie ma już brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów w kategorii do 91 kilogramów oraz wicemistrzostwo Mazowsza do 81 kg. Na Pucharze Polski kadetów w zeszłym roku także zdobył brąz. Czynnie uczestniczy w Kadrze Mazowsza, a zamiłowanie do sportu z pewnością odziedziczył po swojej mamie Iwonie – wielokrotnej mistrzyni w łyżwiarstwie szybkim. Jak sam mówi przygodę z boksem zaczął dosyć późno. Swoje pierwsze kroki stawiał w Akademii Boksu Rafała Grabowskiego w Pionkach, gdzie wraz z wicemistrzem Polski młodzików Kacprem Machniem uczyli się podstaw boksu.

D.H. CASINO WYPRZEDAŻ

W listopadzie Tymka czeka Międzynarodowy Puchar Polski. Już teraz życzymy powodzenia i mamy nadzieję, że przywiezie z niego złoty medal. Poniżej możecie zapoznać się z historią Tymka.

 

Damian Latos: Twoje największe sukcesy podczas jeszcze krótkiej, ale za to bardzo intensywnej sportowej przygody?

 

Tymek Cieślik: W tym roku zdobyłem brązowy medal na Mistrzostwach Polski Juniorów we Włocławku kategorii do 91 kg, która nie jest moją nominalną kategorią wagową. W tamtym roku na Pucharze Polski Kadetów także udało mi się zdobyć brąz, tyle, że do wagi 81 kg. Jestem także wicemistrzem Mazowsza. Na przestrzeni roku stoczyłem około siedem walk.

 

DL: Jak to wszystko się zaczęło? Kiedy i dlaczego zacząłeś chodzić na treningi?

 

TC: Moja przygoda z boksem rozpoczęła się tak, że w 2018 roku poszedłem do Akademii Boksu, którą prowadził Rafał Grabowski. Po roku czasu, gdy Rafał musiał zaprzestać prowadzenia treningów zaproponował mi i dwóm kolegom, abyśmy udali się z nim do klubu RKB Boxing Radom, by zobaczyć, czy będziemy chcieli robić to dalej. Tam trafiłem pod skrzydła dwóch wybitnych trenerów – Adama Jabłońskiego oraz Krzysztofa Burego. Jeden z moich kolegów, niezwykle utalentowany Kacper Machnio, zrobił bardzo duży progres i zdobył już nawet wicemistrzostwo Polski Młodzików.

 


 (Od lewej) Tymek Cieślik, Rafał Grabowski oraz Jakub Bondel.

 

TC: Gdyby nie Rafał moja przygoda z boksem zapewne już dawno by się skończyła. Nie myślałbym o uczęszczaniu na treningi do Radomia. Do chwili, gdy pojawił się w moim życiu boks znaczną część wolnego czasu spędzałem przy komputerze, grając razem z kolegami. W pewnym momencie stwierdziłem, że należy coś zrobić ze sobą. Wtedy poszedłem na treningi do Rafała, który odpowiednio ukierunkował mnie i Kacpra. Niedługo ruszy ponownie akademia Rafała Grabowskiego, tylko tym razem będzie to Akademia Sportu. Będzie to całkowicie coś nowego. Każdy z pewnością znajdzie tam coś dla siebie. To będzie świetne miejsce, żeby spróbować sportu, który kształtuje nie tylko sylwetkę, ale także charakter.

 


 Akademia Boksu Rafała Grabowskiego w Pionkach. To tutaj między innymi Tymek i Kacper stawiali pierwsze kroki.

 

DL: Jakie cele postawiłeś sobie na najbliższe lata?

 

TC: Czas pokaże.Na pewno pierwszym i najważniejszym dla mnie celem jest zdobycie Mistrzostwa Polski Juniorów. Chłopaki, z którymi boksuję trenują czasem od siódmego roku życia, przez co mają blisko dziesięcioletni bokserski staż. U Rafała trenowaliśmy w trzydzieści osób. Nie miał on możliwości podejść do każdego z zawodników indywidualnie. Robiliśmy technikę w parach, w której i tak bardzo dużo się nauczyłem. Bardzo dobrze wspominam ten czas. Jednak jak poszliśmy do klubu to tam zacząłem się wszystkiego uczyć, szkolić najprostsze ciosy.

 


 Tymek Cieślik oraz Kacper Machnio z trenerem kadry narodowej Dariuszem Karpińskim.

 

DL: Trenujesz kilka razy w tygodniu, czeka już na Ciebie napięty harmonogram zawodów. Jak godzisz treningi ze szkołą i nauką?

 

TC: Trenuję pięć razy w tygodniu, w poniedziałek, środę, czwartek, piątek, sobotę. We wtorki i niedziele przeważnie odpoczywam. W środy mam sparingi w klubie i ten wtorek robię sobie luźniejszy, aby troszkę się zregenerować. Cykl treningowy oczywiście zmienia się, gdy przygotowuję się do jakichś większych turniejów. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że mieszkam blisko szkoły. Uczę się w Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Dąbrowskiej w Pionkach. Plan lekcji mam tak ułożony, że treningi mam po zajęciach. Czasami bywa trudno, wstaję o 6, robię poranny rozruch, wychodzę z psem, rozciągam się, toczę walkę z cieniem. Idę do szkoły, po czym wracam do domu na obiad i jadę od razu na trening. Poza treningami w klubie biegam, chodzę na basen, a także ćwiczę na drążku. Myślałem o nauce w Radomiu, ale wtedy byłbym cały czas poza domem, a jednak mam pewne obowiązki. Mam młodszą siostrę, psa. Rodzice pracują, a więc czasem trzeba się zajmować domem. Nauczyciele w mojej szkole są bardzo wyrozumiali, dają mi więcej czasu do nadrobienia zaległości, bardzo mi pomagają.

 

DL: Trenujesz pod okiem Adama Jabłońskiego i Krzysztofa Burego. Jak oceniasz tą współpracę?

 

TC: Bardzo dobrze i mam nadzieję, że zostanę pod ich skrzydłem już do końca. To są jedni z najlepszych trenerów w Polsce. Przez rok zrobiłem tak duży progres, że nie sądziłem, że jest to w ogóle możliwe. Po roku czasu i odrobinie szczęścia udało mi się przywieźć kilka medali.

 


 Kacper Machnio i Tymek Cieślik z trenerem Krzysztofem Burym w klubie RKB Boxing.

 

DL: Zawirowania z wagą. Opowiedz coś o tym

 

TC: W listopadzie czeka mnie Międzynarodowy Puchar Polski, gdzie znajdą się także zawodnicy zagraniczni. Będę tam walczył w mojej nominalnej kategorii wagowej, czyli do 81 kilogramów. Sprawa z wagą jest o tyle śmieszna, bo ja ważąc 82 kilogramy walczyłem na Mistrzostwach Polski Juniorów w kategorii, w której maksymalna granica wynosi 91 kilogramów. Byłem jednym z największym underdogów na tym turnieju, bo każdy się na mnie patrzył, gdy wchodziłem na wagę myśląc, że boksuję do 81 kilogramów, a ja nie zrobiłem po prostu wagi. Każdy był zszokowany, że taki niski i lżejszy o 10 kilo będzie się bił w tej kategorii. Troszkę się bałem, bo taka różnica to naprawdę dużo. Są kaski i rękawice, ale gdyby się opuściło ręce i zagapiło to jednak każdy cios mógłby wyrządzić szkody.  

 

DL: Jest jakieś szczególne wydarzenie w Twojej karierze, które zapamiętałeś?

 

TC: Najlepszym uczuciem było bez wątpienia moment, w którym sędzia na Mistrzostwach Polski Juniorów w ćwierćfinale podniósł moją dłoń do góry. Zrobiłem coś w co nie wierzyło dużo osób.

 


 Zdjęcie z trenerem Adamem Jabłońskim podczas Mistrzostw Polski Juniorów we Włocławku.

 

DL: Gdzie i z kim stoczyłeś Twoim zdaniem swój najtrudniejszy pojedynek?

 

TC: Dużo miałem ciężkich sparingów na Kadrze Mazowsza z chłopakami, którzy boksują od dziesięciu lat. Czułem przed nimi respekt. Ciągle mnie na coś łapali, było ciężko. Widać było u nich to doświadczenie. Ja się dopiero rozwijam. Ciężką walkę miałem w półfinale na Mistrzostwach Polski Juniorów we Włocławku. Miałem naprawdę trudną walkę, gdzie w pierwszej rundzie poddał mnie trener, bo nie chciał żeby mój przeciwnik zrobił mi krzywdę. Jakub Straszewski, z którym walczyłem jest czterokrotnym Mistrzem Polski, czynnym kadrowiczem od blisko 2 lat, jego waga to 91 kilogramy, gdzie zbijał dwa trzy kilogramy, aby ją osiągnąć. Był za silny fizycznie, za bardzo doświadczony i trener nie chciał żeby stała mi się krzywda. Chwilę boksowałem, ale jednak stres wziął górę, bo czułem przed Jakubem ten respekt. Raz mnie trafił na korpus, trochę mnie przytkało, złapałem podwójną gardę i się skuliłem. Sędzia to dostrzegł i byłem liczony. Gdy miałem stanąć do walk w kategorii do 91 kilogramów głównie tylko trenerzy we mnie wierzyli.

 
 
Mazda
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. UG Garbatka-Letnisko
Dzień 17 czerwca 2021 roku wójt Gminy Garbatka-Letnisko – Teresa Fr...
Dobiegł końca kolejny, chociaż głównie wirtualny, rok artystyczny na Akad...
Fot. Kozienicki Dom Kultury
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka poszukuje instruktorów do ...
Fot. Damian Latos, Julia Grotkowska/Agencja Arpass
W czwartek, 17 czerwca, starosta Waldemar Trelka, w towarzystwie posła Marka Sus...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W nocy z wtorku na środę (8/9 czerwca) doszło do strzelaniny przy ulicy Aleje Li...
Fot. Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach
W czwartek 10 czerwca grupa 27 mieszkańców miasta Pionki wyruszyła na trz...
Prezentujemy kalendarz projekcji kina radomskiej Elektrowni na okres 18 – ...
Fot. Kozienicki Dom Kultury
„Wieża radości, wieża samotności”, „Nieprzemakalni” czy ...
Fot. archiwum
Organizatorzy zapraszają wszystkich pasjonatów motoryzacji i nie tylko na...
Fot. Pionki24
Tym razem nie będą kąpać się w lodowatej wodzie, a będą biegać, maszerować, jeźd...
Fot. Kozienicki Dom Kultury
Zajęcia plastyczne, taneczne, dziennikarskie, wokalne, teatralne, gry na instrum...
Fot. Miejski Ośrodek Kultury
9 czerwca  w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbył się XX Ogólno...
Fot. Pionkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji
20 czerwca na terenie Nadleśnictwa Kozienice w Pionkach przy ul. Partyzant&oacut...
Fot. Marcin Kucewicz
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, zaprasza n...
Fot. Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach
9 czerwca 2021 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbyły się eliminacje ...
Fot. Zuzanna Drela/KS Patex Pionki (od lewej: Jakub Wrona i Grzegorz Janeczek)
To były fantastyczne dwa tygodnie w wykonaniu trenerów KS Patex Pionki, J...
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza w niedzielę,...
Fot. Mateusz Palka
W niedzielę, 13 czerwca około godziny 17:20 do Stanowiska Kierowania Komendanta ...
fot. arch.prywatne
Natalia Drela zaliczyła fantastyczny weekend w Piotrkowie Trybunalskim. Nasza za...
Fot. Mateusz Palka
W niedzielę, 14 czerwca pod wpływem trudnych warunków pogodowych, kilka b...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Jeśli chcemy szybko i dobrze przyswoić język obcy, najlepiej jest z nim obcować na co dzień. I wła-śnie dlatego warto wz...
Noszone przez aktorki i modelki ubrania szybko wyprzedają się ze sklepowych półek. Ich styl, sposób malowa...
Marzysz o tym, by każdego ranka budzić się wypoczętym i pełnym energii? Masz dosyć porannych bólów karku c...
Kupiliście sobie łoże małżeńskie? Potrzebujecie jeszcze do niego materaca, lecz nie wiecie, czy odpowiednim wyborem będz...

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYNAJEM MIESZKANIA
WYNAJEM MIESZKANIA
wynajmę mieszkanie w pionkach, ul. Aleje Lipowe
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
przy ul. A. Mickiewicza 4 w Pionkach. III piętro, 3 pokoje, kuchnia, łazienka, osobno WC o powierzchni 66,75 m2. Piwnica ok 19m2. Okolica cicha i spokojna. Tel. 884 101 430
WAKACJE Z MATEMATYKĄ
WAKACJE Z MATEMATYKĄ
Jeśli jesteś uczniem szkoły średniej i chcesz rozpocząć nowy rok szkolny bez  stresu, bez zaległości, zapraszam Cię na letnie korepetycje z matematyki. Mam wieloletnie doświadczenie. Cierpliwie i skutecznie wytłumacze to, czego nie rozumiesz, przygotu...
DAM PRACĘ - SPRZEDAŻ MALIN I CZEREŚNI
DAM PRACĘ - SPRZEDAŻ MALIN I CZEREŚNI
Przyjmę do sprzedaży malin i czereśni w Pionkach dziewczynę. Od zaraz. Stawka do uzgodnienia. Proszę o kontakt telefoniczny : 535 195 281.
DZIAŁKA BUDOWLANA NA MONIUSZKI
DZIAŁKA BUDOWLANA NA MONIUSZKI
Witam serdecznie. Mam na sprzedaż działkę budowlaną położoną na ul.Moniuszki w Pionkach. Działka jest w pełni uzbrojona w wodę, gaz, kanalizacje i elektryczność. Na działce znajduje się garaż blaszany na fundamentach i bardzo dobrze zabezpieczony. Obok zn...
WYNAJMĘ MAŁE MIESZKANIE
WYNAJMĘ MAŁE MIESZKANIE
Wynajmę od lipca 2021r małe jednopokojowe mieszkanie przy ul.Zakładowej 8 w Pionkach. Bliższe informacje pod tel. 694 866 271
WSZYSTKO BLISKO - ZAPRASZAMY
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992