Dzisiaj jest poniedziałek, 22 lipca 2019 r., 203 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
[WIDEO] Radni z „Porozumienia” opuszczają obrady komisji. To jest skandal! - stwierdza radny Piotr Nowak
Dodał: MaG, 04-04-2019 08:37, odsłon: 3267

Miały być rozmowy i szerokie dyskusje na temat rozwoju kultury w mieście, skończyło się na przedstawieniu potrzeb i polemice o wpływie działań kulturalnych na życie mieszkańców. Nie obyło się również bez incydentów. Większość radnych z tzw. „Porozumienia” po słowach przewodniczącego komisji Kamila Panufnika zdecydowała się opuścić obrady. Radny Tomasz Łyżwa, który zdecydował się powrócić na obrady w trakcie jednej z wypowiedzi użył nawet stwierdzenia - Kultura w życiu każdego człowieka nie jest najważniejsza.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

W środę w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Pionki miało odbyć się posiedzenie połączonych wszystkich komisji działających przy radzie miasta. Miało, bo już po kilkunastu minutach zdecydowana część radnych z tzw. „Porozumienia” zdecydowało się na opuszczenie posiedzenia. Powodem nieuczestniczenia w dalszej część obrad miała być wypowiedź przewodniczącego Komisji Kultury Oświaty, Sportu i Turystyki Kamila Panufnika, który w kilku słowach miał przedstawić swoje stanowisko w sprawie złożonych wniosków przez radnych podczas ostatniej sesji rady.

 

Jak wiemy podczas ostatniej sesji rady miasta zostały złożone wnioski, których konsekwencją była m.in. chęć usunięcia z uchwały nr 4 środków przekazanych na Miejski Ośrodek Kultury, chęć usunięcia pozycji dotyczącej galerii Format jak również wniosek złożony celem wykreślenia dotacji dla biblioteki miejskiej. Moje stanowisko w sprawie jest takie, że jestem co najmniej jako przewodniczący komisji kultury, zaniepokojony takim stanem rzeczy ponieważ większość z państwa radnych dość ciekawie ubiera to w słowa troski o finanse miasta, tudzież dość często pada słowo infrastruktura. Natomiast z mojego punktu widzenia i komisji kultury uważam, uważamy, myślę, że większość członków komisji kultury uważa, że sprawy związane z kulturą są niemniej ważne, być może tak samo ważne jak wszystkie inne sprawy związane z szeroko rozumiane z infrastrukturą. – mówił podczas wystąpienia przewodniczący komisji Kamil Panufnik

 

- Cytując słowa artysty, którego mieliśmy okazję gościć ostatnio w Pionkach, Witka Muzyka z Ulicy, można zapytać, gdzie się podziała kultura i sztuka? Odpowiem sobie sam, po prostu została włożona w przedstawione wnioski i chęcią tego było po prostu usunięcie ich z przedmiotowej uchwały. Tak jak wspomniałem moje stanowisko w tej sprawie jest takie, że nie możemy tak po prostu pomijać spraw związanych z kulturą i musimy się nad daną materią co najmniej pochylić i zastanowić się w jaki sposób najlepiej podejść do tematu, tak żeby kwestie związane z kulturą były również istotne i nie było pomijane. – dodał przewodniczący

 

Przewodniczący komisji pozwolił sobie również na kilka słów podsumowania obecności części radnych na wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez pionkowskie jednostki.

 

- Ja pozwoliłem sobie wypunktować wszystkie a w zasadzie być może prawie wszystkie imprezy kulturalne, które odbyły się w naszym mieście od momentu, kiedy zostaliśmy zaprzysiężeni na radnych i sprawdzić jak wygląda kwestia uczestnictwa nas radnych w sprawach związanych z kulturą, czy korzystamy czy uczestniczymy w ogóle w tych imprezach i jak to wygląda w kontekście tych radnych, którzy akurat dane wnioski składali (…). Wypunktowałem 14 pozycji kulturalnych, które miały miejsce w MOKu, w CALu, mieliśmy też otwarcie Biblioteki Pedagogicznej. Jeśli chodzi o tych, którzy najaktywniej uczestniczą w życiu kulturalnym na pewno na podium znalazłby się pan Włodzimierz Szałabaj, na pewno by się znalazł pan Paweł Kobylas, myślę że również pan Pacan, myślę, że o podium otarłbym się również też ja. Natomiast punktem wspólnym tych imprez i uczestnictwa radnych jest to, że nie wszyscy korzystają z życia kulturalnego Pionek odbywającego się w Pionkach i tak wyszło mi z tych moich wyliczeń, proszę mnie poprawić, być może się mylę, być może się nie doliczyłem, że radny pan Paweł Abramowicz czy pan Grzegorz Wąsik, którzy tak ochoczo składali wnioski o wyrzucenie… - kontynuował swoją wypowiedź przewodniczący Panufnik

 

Wypowiedź przewodniczącego, w tym miejscu została jednak przerwana pytaniem radnego Nowaka. - Jakim prawem nas się inwigiluje? Jakim prawem? Jaka jest podstawa? To jest normalna inwigilacja.

 

Do dyskusji dołączył również radny Grzegorz Wąsik, który stwierdził, że nie życzy sobie takiej oceny swojej osoby. Po krótkiej wymianie zdań, większość radnych z „Porozumienia” zdecydowało się na opuszczenie sali obrad. Po kilkunastu minutach nieobecności na salę powrócił radny Tomasz Łyżwa.

 

Dalsza część komisji odbyła się bez obecności większości radnych. W trakcie posiedzenia zaproszeni goście swobodnie wypowiedzieli się w sprawach, które dotyczyły zarówno działań kulturalnych organizowanych przez poszczególne jednostki ale również w sprawie potrzeb i problemów z jakimi muszą się mierzyć ich dyrektorzy na co dzień. Swój głos w dyskusji zabrał również burmistrz Pionek Robert Kowalczyk, radny Zbigniew Belowski, Włodzimierz Szałabaj oraz radny Łyżwa.

 

Poniżej prezentujemy pełny zapis posiedzenia  Komisji Kultury Oświaty, Sportu i Turystyki

 


Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Serwowany Nam Dwukrotnie Festiwal Cygańskich Przebojów... -tak to rzeczywiście Kultura Elitarna...
04-04-2019, 09:28:34
+ 52
- 31
odpowiedz
Amator
Dorosłym ludziom nie można póki co , nakazać udziału w
różnych imprezach . Pewna uczycielka mogła nakazać dzieciom robić frekwencję w " kulturze " . Naruszanie dóbr osobistych nie świadczy dobrze o kulturze naruszającego te dobra .Jeśli ktoś ma ochotę coś obejrzeć , to SAM trafi .
Dodane obrazki:
04-04-2019, 10:39:35
+ 85
- 33
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook