Dzisiaj jest poniedziałek, 21 września 2020 r., 265 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
Mieszkańcy skarżą się na przykry zapach i obawiają się o swoje zdrowie. Tasomix odpowiada – spełniamy wszelkie normy
Dodał: DL, 04-09-2020 12:03, odsłon: 5023
Fot. Fabryka Tasomix w Pionkach/Pionki24
Fot. Fabryka Tasomix w Pionkach/Pionki24

Do redakcji Pionki24 docierają sygnały o przykrym, chemicznym zapachu, którego przyczynę mieszkańcy Pionek i miejscowości ościennych znajdują w wytwórni pasz dla zwierząt Tasomix. Jak odpowiada dyrektor zarządzający wytwórnią Zdzisław Gregorczyk – wszelkie instalacje spełniają wymagania zawarte w ustawie o Prawie ochrony środowiska, a sam proces technologiczny przy zachowaniu wszelkich norm przebiega bez zarzutu. Mieszkańcy jednak podkreślają, że cały rok wdychają śmierdzące powietrze i jedyną ucieczkę przed tym stanowi całkowite zamknięcie się w domu.

 

Według mieszkańców naszego miasta i pobliskich miejscowości odór zawiera ogromne ilości związków chemicznych, które nie zostały przebadane. Mieszkańcy obawiają się tym samym o swoje zdrowie, twierdząc, że wszelkie wnioski i interwencje kierowane do Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także samego przedsiębiorstwa Tasomix nie przynoszą jakichkolwiek skutków.W polskich przepisach "odory i zapachy nie są normalizowane"., a więc nie ma prawnie określonego kryterium, jak je mierzyć. W praktyce oznacza to, że bardzo trudno jest zmusić fabrykę do tego by przestała smrodzić.

 

- Nie da się wytrzymać. Tego zapachu nie da się także do niczego porównać. Jest to odór, który gryzie w gardło i szczypie w oczy. Na pewno to jest jakaś chemia, która prawdopodobnie dodawana jest przy mieszaniu zboża, aby ono się nie psuło i zwierzęta mogły szybciej rosnąć. Dym, który wiąże się z tym przykrym zapachem jest wypuszczany cyklicznie, najczęściej od godziny 17 do samej nocy. Już nie raz interweniowałem telefonicznie, jednego razu po moim telefonie przestano wypuszczać do powietrza tą substancję. Jesteśmy zmuszani do zamykania okien i chowania się w domu. Kupiłem działkę, na której zamieszkałem, a teraz mam chęć ją sprzedać i wyprowadzić się stąd, bo życie moje i mojej rodziny jest zależne od wiatru, który przynosi nam chemiczny odór. Pewnego razu przyjechała policja. Dwóch funkcjonariuszy poczuło także ten nieprzyjemny zapach, aczkolwiek nie mieli prawa interweniować. Aczkolwiek odkąd zaczęła się tam pojawiać policja nastał spokój. Teraz wszystko znowu powraca – mówi Pan Piotr, mieszkaniec miejscowości znajdującej się w sąsiedztwie firmy.

 

Nasza redakcja nie pozostała obojętna na wezwania mieszkańców. Sprawę tą zgłosiliśmy do zarządu Wytwórni Pasz – Tasomix. Z odpowiedzi jaką otrzymaliśmy wynika, że produkcja pasz przebiega w instalacji do odróbki i przetwórstwa (poza wyłącznym pakowaniem produktów spożywczych lub paszy) z przetworzonych lub nieprzetworzonych surowców pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. – Przedmiotowa instalacja typu IPPC spełnia wymagania art. 143 ustawy Prawo ochrony środowiska, a jej eksploatacja odbywa się w oparciu o Decyzję Starosty Radomskiego udzielającą pozwolenia zintegrowanego znak: ROŚ.6222.2.2017 z dnia 20 marca 2018 roku. Surowce stosowane w instalacji to substancje o bardzo małym potencjale zagrożeń, głównie spożywcze surowce naturalne takie jak: ziarna zbóż, śruta, otręby, czy mąka – mówi Zdzisław Gregorczyk, dyrektor zarządzający Tasomix Pasze.

 


 Fotografia mieszkańca przedstawiająca dym, który prawdopodobnie niesie ze sobą nieprzyjemny zapach.

 

Jak informuje dyrektor Zdzisław Gregorczyk proces technologiczny w fabryce Tasomix jest zoptymalizowany i sterowany automatycznie, co zapewnia racjonalne zużycie materiałów i surowców, w tym wody oraz energii i paliw. – Zastosowana w instalacji IPPC technologia należy do nowoczesnych i wykorzystuje najnowsze rozwiązania techniczne. Procesy i metody są typowe dla przemysły spożywczego, skutecznie stosowane w skali przemysłowej zgodnie z wymaganiami najlepszych dostępnych technik. Eksploatacja instalacji wiąże się z emisją pyłu do powietrza. Pył wprowadzany jest do środowiska za pośrednictwem dwóch emitorów zlokalizowanych na dachu wieży technologicznej, na wysokości 52 m. W celu ograniczenia zorganizowanej emisji pyłu w instalacji zastosowano system pyłów oparty na sile odśrodkowej, w którym cięższe cząstki oddziela się od gazu nośnego, tzw. cyklony odpylające na każdej linii granulacji, zapobiegające przedostawaniu się cząsteczek pyłów do środowiska – informuje dyrektor Zdzisław Gregorczyk.

 

Co z nieprzyjemnym zapachem? – Uprzejmie informujemy, że w polskim porządku prawnym ustawodawca nie przewidział ochrony powietrza przed zapachami, a jedynie przed określonymi substancjami w powietrzu. Zapach jest substancją niemierzalną, zaś jego odczuwanie w każdym przypadku ma charakter subiektywny – odpowiada dyrektor Zdzisław Gregorczyk.

 

Dyrektor Gregorczyk zwraca uwagę na fakt, iż instalacja do produkcji pasz znajduje się na terenie byłego Zakładu Produkcji Specjalnej „Pronit” w sąsiedztwie innych zakładów przemysłowych będących także źródłem emisji substancji i zapachów do środowiska. Wytwórnia Pasz znajduje się także w obrębie obszaru określonego jako „tereny produkcji przemysłowej i rzemieślniczej oznaczone na rysunku planu symbolem P”. – Jako wytwórnia Pasz w Pionkach dokładamy wszelkich starań, aby prowadzona przez nas produkcja miała jak najmniejszy wpływ na otoczenie. Wyrażamy nadzieję, iż przedstawione powyżej informacje potwierdzają nie tylko zgodność z prawem prowadzonej przez nas zakład działalności, ale również wolę rozwiązywania wszelkich problemów i wsłuchiwanie się w sygnały płynące od lokalnej społeczności – dodaje na koniec dyrektor zarządzający Tasomix Pasze Zdzisław Gregorczyk.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Podobno dawno temu, szło się z problemem do I sekretarza jedynie słusznej partii i po problemie . Wyznawcy pisu muszą udać się do szefa tej partii w metropolii Pionki ! Bo inaczej ... no cóż, zabawa w cmentarz będzie miała sens ? !
Dodane obrazki:
04-09-2020, 14:55:43
+ 64
- 44
odpowiedz
Oj tam ,oj tam ,zaraz nieprzyjemny zapach.Może tylko został w pamięci zapach produkcji spirytusu przemysłowego jak Pronit pracował na 3-zmiany ,stąd ta zmiana preferencji !
04-09-2020, 18:22:10
+ 17
- 45
odpowiedz
VIP
Czyżby miał Pan jakieś doświadczenia związane z produkcją wyrobów spirytusowych ?
Dodane obrazki:
05-09-2020, 11:51:34
+ 13
- 9
odpowiedz
Z produkcją nie ,ależ skąd .A gdyby człowiek chciał się napić piwa to musi kupować browar ?!
05-09-2020, 13:08:59
+ 9
- 34
odpowiedz
VIP
A po co od razu browar ?
Kupuje Pan destylarkę, kilo cukru, 10dkg drożdży, nalewa 4 litry wody i całość kapie jak złoto !

Dodane obrazki:
06-09-2020, 10:44:55
+ 11
- 7
odpowiedz
nareszcie ktos ruszył temat ale i tak nikt nic nie zrobi bo z takimi firmami nikt nie wygra bo obstawieni przepisami ustawami i kasą ,jak smierdzialo tak bedzie smierdzieć,na całych Pionkach czuc ten smród i nie dalekiej okolicy, nie przeskoczycie pionkowskiego molocha ale próbowac zawsze można
06-09-2020, 17:51:14
+ 18
- 3
odpowiedz
Panie Marian widzę że mam doczynienia z wielką fachowością !Kto by się spodziewał ?!Ile to życie przynosi pozytywnych niespodzianek ?!
06-09-2020, 18:55:39
+ 6
- 32
odpowiedz
Amator
Zapachy jakie od pewnego czasu przeszkadzają mieszkańcom Starej Kolonii i nie tylko w Pionkach są różne. Czasem śmierdzi starym tłuszczem , pieczonymi kotletami a czasem mączka kostną a kiedy indziej detergentami do utylizacji odpadów. Pełny zakres zapachów.
Tyko muchom to nie przeszkadza , jest pełny wysyp , nawet nowe gatunki.
08-09-2020, 15:41:50
+ 11
0
odpowiedz
Amator
Zapachy , które przeszkadzają mieszkańcom Starej Koloni i nie tylko w Pionkach są różne.
Czasem śmierdzi starym łojem , czasem smażonymi kotletami , czasem mączką kostną a innym razem detergentami .
Tylko muchy są zadowolone , pojawiły się nawet nowe gatunki ( krwiste ).
08-09-2020, 15:49:37
+ 7
- 1
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Za nami kolejny już Festyn „Postaw na Rodzinę” w Pionkach. Organizat...
Fot. TK Bato
Szykuje się nowa inwestycja produkcyjna w Pionkach. Na terenie dawnego Pronitu, ...
Fot. Zielone Pionki
W dniu 18 września 2020 roku w siedzibie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej...
Fot. Piotr Czyż
Koncert odbędzie się 25 września, piątek, godz.20.00, w Mazowieckim Centrum Sztu...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Nadleśnictwo Kozienice dołączyło do akcji #sadziMY 2020, odbywającej się pod pat...
Nadleśnictwo Kozienice dołączyło do akcji #sadziMY 2020, odbywającej się pod pat...
Fot. Zdjęcie archiwalne. (Dorota Dróżdż z uczeniem) Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach
Znamy laureatów trzeciej edycji organizowanego przez samorząd Mazowsza ko...
Nie udało się sprawić niespodzianki i złapać choćby jeden punkt na ciężkim teren...
Fot. Nowy trener Prochu Pionki - Ryszard Kłusek
Szkoleniowiec pracował między innymi w Wiśle Puławy, Pogoni Siedlce, Flocie Świn...
Na zdjęciu zwyciężczyni konkursu Natalia Cywka
W roku szkolnym 2019/20 w 4English odbył się konkurs znajomości czasownikó...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z zais...
Od 1 września, PKS Radom utworzył nowe połączenia komunikacyjne, w tym między in...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Wspaniała wiadomość dla mieszkańców Pionek oraz ich dzieci. Nad Stawem G&...
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że w związku z zais...
Fot. Youtube - Clödie
Zapraszamy 20 września na festyn pod hasłem „Postaw na rodzinę”. Wyd...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach organizuje kolejną edycję konkursu &bdqu...
Fot. Starostwo Powiatowe w Radomiu
W dniach 16-17 września 2020 roku na terenie powiatu radomskiego zostanie przepr...
Fot. Grażyna Rojek/Urząd Gminy Pionki
W niedzielę dokończono 7. kolejkę Tymex Ligi Okręgowej. O godzinie 16 na stadion...
 Fot. A. Kielczyk (Mazovia)
Wielkim sukcesem zakończył się debiut nowego trenera Prochu Pionki, Ryszarda Kłu...
We wrześniu, temperatury na zewnątrz przekraczają jeszcze 20 stopni. Teraz jedna...
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
WYNAJMĘ GARAŻ
WYNAJMĘ GARAŻ
Wynajmę garaż murowany bez kanału powierzchnia ok 30m2
KOREPETYCJE Z MATEMATYKI
KOREPETYCJE Z MATEMATYKI
Mam wieloletnie doświadczenie, solidnie przygotowuję do klasówki, egzaminu. Pomogę nadrobić zaległości, zrozumieć trudny materiał. Zapraszam ósmoklasistów i uczniów szkół średnich. Odpłatnośc 30-45 zł/godzina.   ry...
DZIAŁKA POD DOM JEDNORODZINNY
DZIAŁKA POD DOM JEDNORODZINNY
Działka budowlana położona w Pionkach przy ulicy Szkolnej. W planie zagospodarowania pod dom jednorodzinny. Powierzchnia działki 348 m2. Prąd, woda, kanalizacja, gaz w ulicy. Działka niezabudowana, obecnie ogródek z krzewami i drzewkami owocowymi.
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE
75 m2 w Pionkach (odrębna własność) Księga Wieczysta bez obciążeń. Mieszkanie usytuowane jest na 3-im piętrze w budynku 4-o piętrowym, w środkowej jego części. Posiada 4 pokoje:ok.20, 13, 10 i 9 m 2, hall ok. 10m2, toaleta i łazienka oddzielne , balkon 5,5...
WYNAJMĘ MIESZKANIE 2-POKOJOWE, 47M2, PARTER
WYNAJMĘ MIESZKANIE 2-POKOJOWE, 47M2, PARTER
Wynajmę mieszkanie 2-pokojowe z kuchnią, umeblowane i wyposażone przy ulicy Sienkiewicza . Stan bdobry po kapitalnym remoncie. Bardzo dobry punkt lokalizacji, blisko targu,supermarket, przystanek autobusowy/busowy,kościół, szkoła, domofon, tv kablowa. Ce...
SPRZEDAM DRUT ZBROJENIOWY TANIO
SPRZEDAM DRUT ZBROJENIOWY TANIO
Sprzedam drut zbrojeniowy zebrowany 13 mm dlugosci 10 i 12m tanio Kontakt telefoniczny tel.604 128 485
POSZUKUJĘ  OPIEKUNEK/OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH
POSZUKUJĘ OPIEKUNEK/OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH
Praca w turnusach 2-3 miesięcznych w Niemczech.Zarobki w zależności od stanu pacjenta do 1600 Euro/msc. netto. Wymagania: - Minimum komunikatywna znajomość języka niemieckiego - Doświadczenie w opiece   Nasza oferta Zapewnione : zakwaterowanie, ...
MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA,
MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA,
zlokalizowane na parterze, ulica Orzeszkowej, 47 m2, stan idealny po gruntownym remoncie, wyposażona kuchnia i łazienka, w pokoju łóżko, ława, fotele.
SPRZEDAM DOM W PIONKACH, 1/2 BLIŹNIAKA
SPRZEDAM DOM W PIONKACH, 1/2 BLIŹNIAKA
Sprzedam dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej, podpiwniczony o powierzchni użytkowej 102,5 m2 + 65m2 podpiwniczenia z garażem (garaż posiada kanał). Nieruchomość położona jest w Pionkach, w spokojnej okolicy na ulicy Willowej. Na parterze znajduje si...
WYNAJMĘ MIESZKANIE 2-POKOJOWE, 47M2, PARTER
WYNAJMĘ MIESZKANIE 2-POKOJOWE, 47M2, PARTER
Wynajmę mieszkanie 2-pokojowe z kuchnią, umeblowane i wyposażone przy ulicy Sienkiewicza . Stan bdobry po kapitalnym remoncie. Bardzo dobry punkt lokalizacji, blisko targu,supermarket, przystanek autobusowy/busowy,kościół, szkoła, domofon, tv kablowa. Ce...
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook