Dzisiaj jest niedziela, 23 lutego 2020 r., 54 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
[FOTORELACJA] Pamięć o bohaterach. Pionki uczciły ofiary II wojny światowej
Dodał: MaG, 01-09-2019 18:51, odsłon: 4138
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

Polowa msza święta na nowym cmentarzu przy ulicy Kozienickiej, składanie wiązanek i kwiatów w hołdzie poległym na „Górce Zasłużonych". Uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej uświetniła asysta wojskowa – kompanii honorowej wojska polskiego. 

W niedzielę 1 września władze samorządowe oraz mieszkańcy  oddali hołd poległym rodakom w czasie II wojny światowej. W Pionkach oficjalne obchody rozpoczęły się o godzinie 17:00 na „Górce zasłużonych” cmentarza przy ulicy Kozienickiej.

 

Tuż przed oficjalnymi obchodami wiceburmistrz Kamila Kaczorowska, randy Włodzimierz Szałabaj, sekretarz urzędu Ewa Kalinkowska oraz prezes spółki EkoPionki Dorota Sadurska złożyli symboliczne róże pod pomnikami pamięci przy ulicy Zakładowej, Alei Jana Pawła II oraz Zwoleńskiej.  

 

Pierwszą część tegorocznych obchodów o charakterze patriotycznym uświetniła asysta wojskowa kompanii honorowej wojska polskiego 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu oraz Orkiestra Wojskowa również z Radomia.

- Dziś mija 80 lat od ataku nazistowskich Niemiec na Polskę. 1 września to bardzo ważny dzień dla naszego narodu. Dla nas Polaków t data to więcej niż tylko data z przeszłości. Tego dnia nasza ojczyzna została brutalnie zaatakowana, przez nazistowskie Niemcy, do których 17 września przyłączył się Związek Radziecki. Przez niemal sześć lat trwała ciemna noc okupacji. - mówiła podczas uroczystości zastępca burmistrza Kamila Kaczorowska

W trakcie okupacji naszej ojczyzny zginęło blisko sześc milionów Polaków, w tym trzysta tysięcy dzieci. Okrucieństwa tej wojny nie da się porównać  z żadną poprzednią okupacją.

 - Dzięki naszym bohaterom, żołnierzom Armii Krajowej, ludności cywilnej, Polakom… tę straszną wojnę wygraliśmy. Patriotyzm i bohaterstwo to zaleta jaka rodzi się w nas, to cnota z jakiej naród polski jest dumny. Walczyliśmy o wolność naszą i naszych bliskich(…) Chylę czoła przed tymi, którzy walczyli o wolność Waszą i Naszą – dodała burmistrz Kaczorowska

W dalszej części uroczystości odczytany został Apel Pamięci oraz oddana została salwa honorowa. Ostatnim punktem oficjalnych pionkowskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej było składanie wiązanek kwiatów.

 

 

Wieńce przekazywali żołnierzom   delegacje pionkowskiego samorządu, członkowie partii politycznych, pionkowskich szkół, stowarzyszeń czy organizacji kombatanckich.

Po części oficjalnej odbyła się msza święta w intencji ofiar II wojny światowej, którą poprowadzili proboszczowie trzech pionowskich parafii ksiądz Stanisław Bujnowski,  Mariusz Wincewicz oraz Wojciech Tyburcy. W uroczystościach uczestniczyli samorządowcy, kombatanci, uczniowie pionkowskich szkół, harcerze oraz przedstawiciele partii politycznych.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Naszego pana burmistrza nie było ??
Hmm, może wypadło mu coś ważnego.Ładne wczorajsze przemówienie prezydenta Niemiec w Warszawie.

02-09-2019, 07:51:41
+ 13
- 7
odpowiedz
A te symboliczne róże pod pomnikiem pamięci na ulicy Zwycięstwa ,to w którym to miejscu ?
03-09-2019, 08:02:07
+ 11
- 72
odpowiedz
Oczywiście pod pomnikiem „Gloria Victis” przy ulicy Zwoleńskiej. Pomyłka
03-09-2019, 15:56:59
+ 1
- 71
odpowiedz
VIP
Chwała bohaterom . Dla pewnych osób lansik był , a jakże .
Teraz czas pomyśleć o żywych . Co nowego w sprawie szpitala w Pionkach ? Teraz niszczy ludzi nie wojna , a brak lekarzy , szpitali i leków . W tym nowoczesnej terapii onkologicznej i profilaktyki . Średnia długość życia w PL od dwóch lat w dół .
Dodane obrazki:
03-09-2019, 17:06:37
+ 61
- 72
odpowiedz
VIP
Przed 13tym października o pionkowskim szpitalu jeszcze pewnie usłyszymy.
Dodane obrazki:
03-09-2019, 18:08:41
+ 18
- 6
odpowiedz
VIP
Pewnie tak będzie . Obiecanki , a po 13 X zamkną .
Dodane obrazki:
03-09-2019, 19:10:28
+ 54
- 71
odpowiedz
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook