Dzisiaj jest sobota, 07 grudnia 2019 r., 341 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
[FOTO/WIDEO] Narodowe Święto Niepodległości w Pionkach
Dodał: MaG, 11-11-2019 14:56, odsłon: 4271
fot.Julia Grotkowska/Agencja Arpass
fot.Julia Grotkowska/Agencja Arpass

W poniedziałek 11 listopada cała Polska świętowała 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Nie inaczej było w Pionkach, gdzie tego dnia odbyły się oficjalne obchody.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Tegoroczne obchody jednego z najważniejszych świąt naszego kraju rozpoczęli motocykliści, którzy tuż przed  uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny odbywającą się w kościele św. Barbary przejechali ulicami naszego miasta. W mszy udział wzięli również przedstawiciele pionkowskiego samorządu, poczty sztandarowe, harcerze oraz licznie przybyli mieszkańcy Pionek.

- Zadajmy sobie pytanie. Czym różni się niepodległość od podległości? No różni się wyrazem nie. Po ponad stuletniej podległości przyszedł czas kiedy synowie tego narodu umieli powiedzieć nie. Nie tylko w domu, nie tylko piórem, nie tylko stowarzyszeniami, nie tylko zbrojnie ale całym sobą. Nie tylko próbowali ale robili to skutecznie, umieć powiedzieć nie. Każdy zniewolony człowiek był wolny, natomiast stał się zniewolony dlatego, że swojego słownika wyrzucił słowo nie. - mówił podczas mszy ksiądz Marcin Cabaj

 Po mszy wszyscy mogli wysłuchać  wysłuchać koncertu polskich pieśni patriotycznych na góralską nutę w wykonaniu folk kapeli Góralska Hora. Tuż po koncercie wszyscy  przemaszerowali pod pomnik marszałka Piłsudskiego, gdzie punktualnie o godzinie 12:00 wspólnie został odśpiewany Hymn Państwowy.

 


W uroczystościach pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego udział wziął również starosta radomski Waldemar Trelka.

- Sto dwadzieścia trzy lata czekania, wypatrywania Polski. Wydawało się, że już nie ma nadziei, że już nikt nie pamięta o najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Ale 1915 rok i wydarzenia, które później nastąpiły, sprawiły że ludzie, którzy mieli rożne pomysły na Polskę, Piłsudski, Witos, Dmowski, Paderewski, że ci wszyscy ludzie postawili na Polskę. - mówił starosta Waldemar Trelka

 Burmistrz Robert Kowalczyk podziękował wszystkim mieszkańcom za przybycie pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Wyjątkowe słowa podziękowania popłynęły również do księży, którzy odprawili mszę w intencji ojczyzny.

- Spotykamy się jak co roku pod Legionówką, by uczcić bohaterów naszej drogi do wolności. Bohaterów tych imiennych i bezimiennych, warto pamiętać o wszystkich, bo to właśnie dzięki nim dzisiaj spokojnie stoimy, spokojnie żyjemy, modlimy się, myślimy o tym co będziemy w życiu robić i tak naprawdę nie boimy się, że zastanie nas wojna. Żyjemy w kraju wolnym i demokratycznym – dodał burmistrz Robert Kowalczyk.

 Na zakończenie programu oficjalnego składano wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Kwiaty pod pomnikiem lokalni samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych, służby mundurowe, kombatanci, nauczyciele i uczniowie z pionkowskich szkół.


Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Adama nie było na uroczystościach ?
Dodane obrazki:
11-11-2019, 16:35:50
+ 28
- 9
odpowiedz
Już pisałem ,że ten pisuar po wyborach zapomniał gdzie leżą Pionki. Za cztery lata sobie przypomni a ciemny lud znowu to kupi
12-11-2019, 09:29:14
+ 100
- 42
odpowiedz
Profesjonalista
Adam biedak . Prywatne szkoły dla dzieci i perfumy dla żony i po kasie . Głosująca biedota to finansuje , sama przymierając głodem za najniższą krajową pensję lub emeryturę .
Dodane obrazki:
12-11-2019, 09:45:35
+ 139
- 43
odpowiedz
VIP
Szkoda. Przy okazji wpadłby zobaczyć jak postępują prace na budowie pionkowskiego szpitala.
Dodane obrazki:
12-11-2019, 22:35:57
+ 22
- 4
odpowiedz
Profesjonalista
Do wyborów szpital przetrzyma . Radni powiatowi , od dekad ci sami , to załatwią . Ludzie będą mieli to , na co głosują .
Czy ktoś Nas poinformował , że stacje kolejowe zamknięte i bileciki sprzedaje konduktor ? Rozwijamy się , tylko tak jakoś do tyłu ! Co to za ciemności egipskie na głównej ulicy metropolii Pionki ? Cosik się popsuło ?
Dodane obrazki:
13-11-2019, 10:24:57
+ 118
- 38
odpowiedz
Amator
Te ciemności, to może być efekt prac przygotowawczych przed zmianą oświetlenia na LED-owe. Jak ktoś zostawił Garbatkę rozświetlona ledami, to i w Pionkach chce odnieść sukces w tej dziedzinie, jak to człowiek sukcesu. To dziwne, że stacje kolejowe zamknięte, bo zupełnie niedawno Najlepszy Premier od 1989r. podczas gospodarskiej wizyty w naszym regionie, obiecywał modernizację stacji Pionki Zachodnie. To jak, obiekt zmodernizuja i zamkną na klucz? No chyba, że ta modernizacja będzie przebiegać jak realizacja programu Mieszkanie Plus.
13-11-2019, 19:54:39
+ 34
- 3
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook