Dzisiaj jest środa, 18 września 2019 r., 261 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Sitarski
[FOTO, WIDEO] 75. Rocznica Bitwy pod Molendami
Dodał: KamZap, 08-04-2019 17:38, odsłon: 2406
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

W niedzielę 7 kwietnia odbyły się obchody Rocznicy Bitwy pod Molendami. Tego dnia, jak co roku, pamięć o przeszłości nakazała wielu osobom spotkać się w miejscowości Molendy, aby przypomnieć o wydarzeniach sprzed 75 lat.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

7 kwietnia 1944 roku, oddziały Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej pod dowództwem Józefa Abramczyka „Tomasza” i „Gryfa”, otoczone we wsi Molendy przez przeważające siły niemieckie, stoczyły zaciętą bitwę, wyrywając się zarazem z okrążenia. Była to największa Bitwa Partyzancka w całym Obwodzie Kozienickim, podczas II Wojny Światowej. Kto wie jak potoczyłyby się losy naszego Narodu, gdyby nie bohaterstwo poległych w walce. Niestety nie ma już wśród nas żadnego ze  świadków tych tragicznych wydarzeń. W roku 2018 odszedł od nas Kapitan Eugeniusz Siwiec. Dlatego wiele osób poczuwa się w obowiązku krzewienia pamięci o bohaterach, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnym kraju.

 

Uroczystości upamiętniające bitwę we wsi Molendy, walczących tam żołnierzy i poległych mieszkańców, rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Garbatce-Letnisko. Homilię odprawił proboszcz tamtejszej parafii ks. Dziekan Augustyn Rymarczyk oraz ks. Prałat Robert Gołębiowski.

 


 

Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Ofiar Pomordowanych w miejscowości Molendy, gdzie uroczyście zabrzmiał hymn narodowy. Następnie Wójt Teresa Fryszkiewicz powitała wszystkich gości, podziękowała za pamięć i liczne przybycie. Zostały także odczytane listy gratulacyjne od gości, którzy nie mogli brać udziału w obchodach.

 

 

Przedstawiony został zarys minionych wydarzeń przez ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce-Letnisko Kacpra Golę. Głos zabrali również przybyli goście m.in.: Wicemarszałek Senatu Adam Bielan, Lucyna Abramczyk - wnuczka uczestnika walk, Zbigniew Gołąbek,  Bożena Teperska przedstawicielka Światowego Związku Żołnierzy AK w Pionkach oraz proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Zajezierzu ks. kan. Piotr Andrzej Firlej.

 

Podczas tegorocznych  uroczystości odbyło się wręczenie odznaczeń „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” –  Pro Patria. Z rąk Przedstawiciela Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych otrzymało je 14 osób, którzy swoim życiem i działalnością  szerzą wartości patriotyczne. Medale trafiły  m.in. do kombatanta i uczestnika walk o niepodległość Bolesława Warchoła, Przewodniczącego Rady Gminy Garbatka-Letnisko, a zarazem wieloletniego pedagoga i wychowawcy Włodzimierza Mazura oraz Prezesa 22. Pułku Ułanów Podkarpackich w Garbatce-Letnisko Pawła Kibila.

 


 

Następnie mjr. Rafał Łyżwa odczytał apel poległych po czym nastąpiła salwa honorowa. Jak co roku, aby uczcić pamięć o poległych przybyłe delegacje  złożyły kwiaty pod pomnikiem. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele organizacji wojskowych, służb mundurowych, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych, szkół, środowisk kombatanckich oraz poczty sztandarowe.

 


 

Całość uroczystości poprowadził Prezes 22. Pułku Ułanów Podkarpackich w Garbatce-Letnisko Paweł Kibil, a uroczystą oprawę zagwarantował udział 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, oraz Orkiestry wojskowej.

 


 

Magdalena Marszałek/red


Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Nie wiedziałem, że pan wicemarszałek senatu Adam Bielan jest takim pasjonatem historii.
Było zabrać go na stawy na tych Molendach , może złowiłby co.
Dodane obrazki:
09-04-2019, 00:03:13
+ 7
- 6
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
Ireneusz Sitarski - Blok wyborczy
Zobacz więcej

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook