Dzisiaj jest środa, 22 maja 2019 r., 142 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
‘Czerwona kartka’ od Andrzeja Mitana na 50-lecie działalności twórczej
Dodał: JaW, 20-02-2017 12:06, odsłon: 12606
Fot. Szymon Wykrota
Fot. Szymon Wykrota

Wystawą "Andrzej Mitan – Sztuka (nie) zidentyfikowana" podsumował 50 lat działalności twórczej artysta i performer z Pionek. Ciekawym wydarzeniem sobotniego wernisażu w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu był krótki happening, którego elementem była czerwone kartki pokazane przez Andrzeja Mitana i uczestników wystawy.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Andrzej Mitan to bogata osobowość twórcza. Plastyk, performer, wokalista, jazzmen… Podkreślił to otwierając wystawę Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny Elektrowni, przypominając najważniejsze dokonania artysty.

 

- Mitan przez lata był "wolnym człowiekiem", a obecnie jest pracownikiem Elektrowni. Tym bardziej zasługuje na jubileusz - mówił Belowski.

 

Sam artysta nie chciał wiele opowiadać. Podziękował za wystawę i wziął udział w happeningu koło pieca, do którego to happeningu zaprosił wszystkich dyrektor Belowski. Mitan założył czarne okulary. A najważniejszą rzeczą w tym krótkim wydarzeniu była czerwona kartka... Następnie przystąpiono do zwiedzania wystawy.

 

 

O twórczości Andrzeja Mitana (w tle, z lewej) opowiadał Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny Elektrowni.

 

Jest to ekspozycja o charakterze multimedialnym, na którą składają się filmy Wojciecha Majewskiego i Grzegorza Rogali oraz fotografie w formie wydruków wielkoformatowych, dokumentujące działania artystyczne autora. Są też płyty ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi, obiekty i utwory muzyczne, skomponowane przez artystę. Autorami zdjęć prezentowanych podczas ekspozycji są Jerzy Kośnik, Czesław Chwiszczuk, Tadeusz Rolke i Marcin Kucewicz. Tadeusz Rolke, wybitny fotograf, osobiście uczestniczył w wernisażu.

 

Wszystkie części ekspozycji budziły zainteresowanie zwiedzających. Wśród nich zawieszona na ścianach kolorowe fotografie z równie barwnego życiu osobistego i twórczego jubilata, przetworzone wielkie zdjęcia czarno-białe oraz gabloty wypełnione materiałami dokumentującymi życie muzyczne Andrzeja Mitana jak płyty zawierające jego utwory.

 

 

Wystawa spotkała się ze sporym zainteresowaniem.

 

Andrzej Mitan, rocznik 1950, pochodzi z Pionek. Studiował na Uniwersytecie Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od końca lat 60. realizował swoje zamierzenia artystyczne poprzez organizowanie grup muzycznych, takich jak: Onomatopeja, Święta Racja, Super Grupa Bez Fałszywej Skromności, Niezależne Studio Muzyki Elektroakustycznej, Koncert Figur Niemożliwych, Związek Byłych Dzieci.

 

Uprawia różnorodne formy muzyczne i wizualne. Jest wokalistą o niezwykłej skali i możliwościach. Jego twórczość muzyczna jest przykładem ewolucji od form rockowych, poprzez współpracę z muzykami free jazzowymi, aż po muzykę eksperymentalną.

 

Działał również jako performer, twórca obiektów i wideoperformansów. W latach 1982-1988 zainicjował powstanie serii płyt Klub Muzyki Nowej Remont, które prezentowały twórczość czołowych kompozytorów pracujących w Eksperymentalnym Studiu Polskiego Radia (Andrzej Bieżan, Krzysztof Knittel), improwizatorów (Andrzej Przybielski, Helmut Nadolski) oraz artystów wizualnych (Jarosław Kozłowski, Włodzimierz Borowski). Wszystkie miały limitowane edycje okładek zaprojektowanych przez artystów. Z Cezarym Staniszewskim i Emmettem Williamsem zorganizował w 1987 roku w Warszawie Międzynarodowe Seminarium Sztuki ETC. W 2017 roku kończy działalność artystyczną.

 

/Barbara Koś, Echo Dnia/

 

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Komu on tą czerwoną kartkę pokazał? Sobie czy Belowskiemu?
Już się pogubiłem w tej paplaninie.
20-02-2017, 22:06:55
+ 20
- 5
odpowiedz
Jak na Beleowskiego to i tak dobrze. Twardzo trzyma teczke z napisem w jezyku polskim i angielskim ale jeden i drugi napis nie znacza to samo. Jaka wystawa takie opracowanie.
21-02-2017, 11:30:15
+ 14
- 5
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook