Dzisiaj jest sobota, 27 maja 2017 r., 147 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY | FORUM
‘Czerwona kartka’ od Andrzeja Mitana na 50-lecie działalności twórczej
Dodał: JaW, 20-02-2017 12:06, odsłon: 11621
Fot. Szymon Wykrota
Fot. Szymon Wykrota

Wystawą "Andrzej Mitan – Sztuka (nie) zidentyfikowana" podsumował 50 lat działalności twórczej artysta i performer z Pionek. Ciekawym wydarzeniem sobotniego wernisażu w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu był krótki happening, którego elementem była czerwone kartki pokazane przez Andrzeja Mitana i uczestników wystawy.

Andrzej Mitan to bogata osobowość twórcza. Plastyk, performer, wokalista, jazzmen… Podkreślił to otwierając wystawę Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny Elektrowni, przypominając najważniejsze dokonania artysty.

 

- Mitan przez lata był "wolnym człowiekiem", a obecnie jest pracownikiem Elektrowni. Tym bardziej zasługuje na jubileusz - mówił Belowski.

 

Sam artysta nie chciał wiele opowiadać. Podziękował za wystawę i wziął udział w happeningu koło pieca, do którego to happeningu zaprosił wszystkich dyrektor Belowski. Mitan założył czarne okulary. A najważniejszą rzeczą w tym krótkim wydarzeniu była czerwona kartka... Następnie przystąpiono do zwiedzania wystawy.

 

 

O twórczości Andrzeja Mitana (w tle, z lewej) opowiadał Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny Elektrowni.

 

Jest to ekspozycja o charakterze multimedialnym, na którą składają się filmy Wojciecha Majewskiego i Grzegorza Rogali oraz fotografie w formie wydruków wielkoformatowych, dokumentujące działania artystyczne autora. Są też płyty ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi, obiekty i utwory muzyczne, skomponowane przez artystę. Autorami zdjęć prezentowanych podczas ekspozycji są Jerzy Kośnik, Czesław Chwiszczuk, Tadeusz Rolke i Marcin Kucewicz. Tadeusz Rolke, wybitny fotograf, osobiście uczestniczył w wernisażu.

 

Wszystkie części ekspozycji budziły zainteresowanie zwiedzających. Wśród nich zawieszona na ścianach kolorowe fotografie z równie barwnego życiu osobistego i twórczego jubilata, przetworzone wielkie zdjęcia czarno-białe oraz gabloty wypełnione materiałami dokumentującymi życie muzyczne Andrzeja Mitana jak płyty zawierające jego utwory.

 

 

Wystawa spotkała się ze sporym zainteresowaniem.

 

Andrzej Mitan, rocznik 1950, pochodzi z Pionek. Studiował na Uniwersytecie Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od końca lat 60. realizował swoje zamierzenia artystyczne poprzez organizowanie grup muzycznych, takich jak: Onomatopeja, Święta Racja, Super Grupa Bez Fałszywej Skromności, Niezależne Studio Muzyki Elektroakustycznej, Koncert Figur Niemożliwych, Związek Byłych Dzieci.

 

Uprawia różnorodne formy muzyczne i wizualne. Jest wokalistą o niezwykłej skali i możliwościach. Jego twórczość muzyczna jest przykładem ewolucji od form rockowych, poprzez współpracę z muzykami free jazzowymi, aż po muzykę eksperymentalną.

 

Działał również jako performer, twórca obiektów i wideoperformansów. W latach 1982-1988 zainicjował powstanie serii płyt Klub Muzyki Nowej Remont, które prezentowały twórczość czołowych kompozytorów pracujących w Eksperymentalnym Studiu Polskiego Radia (Andrzej Bieżan, Krzysztof Knittel), improwizatorów (Andrzej Przybielski, Helmut Nadolski) oraz artystów wizualnych (Jarosław Kozłowski, Włodzimierz Borowski). Wszystkie miały limitowane edycje okładek zaprojektowanych przez artystów. Z Cezarym Staniszewskim i Emmettem Williamsem zorganizował w 1987 roku w Warszawie Międzynarodowe Seminarium Sztuki ETC. W 2017 roku kończy działalność artystyczną.

 

/Barbara Koś, Echo Dnia/

 

Mazda 6
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Komu on tą czerwoną kartkę pokazał? Sobie czy Belowskiemu?
Już się pogubiłem w tej paplaninie.
20-02-2017, 22:06:55
+ 20
- 5
odpowiedz
Nowicjusz
Jak na Beleowskiego to i tak dobrze. Twardzo trzyma teczke z napisem w jezyku polskim i angielskim ale jeden i drugi napis nie znacza to samo. Jaka wystawa takie opracowanie.
21-02-2017, 11:30:15
+ 14
- 5
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:WYDARZENIA-IMPREZY
ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM MIESZKANIE NA ALEJACH LIPOWYCH
SPRZEDAM MIESZKANIE NA ALEJACH LIPOWYCH
Sprzedam mieszkanie na Alejach Lipowych 11/24 o powierzchni 55,8 metra kwadratowego, 1 piętro, 2 pokoje z kuchnią, łazienka i WC osobno, centralne ogrzewanie, m...
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ NA PŁACHTACH
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ NA PŁACHTACH
Sprzedam działkę budowlaną o powierzchni 2100m2 Płachty k/Pionek Cena 30 zł m2, możliwość negocjacji Działka uzbrojona tel. kont. 792-943-062tel. kont. +353 868...
SUPER OKAZJA! DOM DO SPRZEDANIA!
SUPER OKAZJA! DOM DO SPRZEDANIA!
Dom położony jest na bardzo atrakcyjnej dzielnicy domków jednorodzinnych. Tuż za płotem rozciąga się Puszcza Kozienicka. Do centrum miasta jest ok.2 km, ...
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook