Dzisiaj jest piątek, 19 kwietnia 2019 r., 109 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO

80 lat "Czerwonego"-wideo
Dodał: MW, 18-10-2009 11:01, odsłon: 1369

Data 16 październik, będzie pamiętna dla wielu osób związanych z „Czerwonym”. O godzinie 10.00 w kościele pod wezwaniem św. Barbary została odprawiona Msza Święta w intencji szkoły, w czasie której proboszcz Stanisław Bujnowski dokonał poświęcenia nowego sztandaru ufundowanego na 80-lecie „Czerwonego” przez pracowników, absolwentów i uczniów.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

 

 

Po Mszy wszyscy zebrani absolwenci, byli nauczyciele, dyrektorzy i kierownicy szkoły zostali zaproszeni na uroczystości na salę gimnastyczną. Zaczęło się od podziękowań.

 

- Jubileusz jest wspaniałą okazją, żeby spojrzeć wstecz, by przyjrzeć się zarówno osiągnięciom nauczycieli, jak i sukcesom absolwentów – mówiła obecna dyrektor szkoły Pani mgr Magdalena Wiśniewska.

 

- To przecież my wszyscy: absolwenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi tworzymy historię szkoły. Na przestrzeni 80 lat ta szkoła zmieniała się bardzo; kształciła chemików i mechaników, a ostatnio hotelarzy, kelnerów, logistyków i kucharzy, ale zawsze była i jest naszym kochanym „Czerwonym”. Mam pełne prawo tak właśnie powiedzieć, bowiem sama jestem absolwentką Tej szkoły.

 

Zaproszony na tę uroczystość Burmistrz Naszego Miasta Pan Marek Janeczek z żalem opowiadał jak to sam absolwent Liceum Ogólnokształcącego, patrzył jak dziewczęta z pionkowskich szkół wpatrzone są właśnie w uczniów „Czerwonego”. Po uroczystej części oficjalnej absolwenci i byli pracownicy szkoły zostali zaproszeni na występy artystyczne przygotowane przez uczniów i obecnych pracowników szkoły. Dzięki temu mogliśmy poznać dokładne dzieje szkoły na przestrzeni 80 lat.

 

Jak to się zaczęło – trochę historii

 

W związku z kłopotami kadrowymi powstałej na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia Państwowej Wytwórni Prochu zorganizowano w 1922 roku kursy doszkalające dla pracowników. pracowników latach 1922-1927 szkolenia prowadzone były na terenie zakładu. W 1927 oddano do dyspozycji Szkoły Powszechnej część budynku, w którym obecnie mieści się „Czerwone”. W dniu 3 grudnia 1929 roku, za zgodą Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego, powołano do życia Publiczną Szkołę Dokształcającą Zawodową przy Państwowej Wytwórni Prochu w Zagożdżonie. Pierwszym dyrektorem szkoły został inż. Wacław Werner, który był jednocześnie szefem Wydziału Mechanicznego PWP. W okresie 10 lat istnienia i działalności Publicznej Szkoły Dokształcającej Zawodowej przyjęto ogółem 731 uczniów. Wybuch II Wojny Światowej i okupacja przerwały działalność szkoły na okres 6 lat (w budynku mieścił się szpital polowy). Szkoła została ponownie otwarta w dniu 24 września 1945 roku. Przez 80 lat istnienia przez mury szkoły przewinęło się prawie 11250 absolwentów.

 

Pyszny koniec

 

Było coś dla ducha, musi być także dla ciała. Po części artystycznej wszyscy obecni goście zaproszeni zostali na wyśmienity poczęstunek przygotowany i podawany oczywiście przez obecnych uczniów szkoły. Na wstępie każdy obecny dostał lampkę szampana i jak jeden mąż wzniesiono toast za lata minione i dalszy rozwój szkoły na następne 80 a nawet 100 lat. Nie zabrakło także tortu ( nawiasem mówiąc – przepysznego). Posilając się absolwenci wspominali dawne czasy, kolegów, koleżanki i oczywiście nauczycieli, bez których – jak twierdzą wszyscy – nie byliby takimi ludźmi, jakimi są teraz. Z okazji Jubileuszu została wydana monografia, która dokładnie opisuje dzieje szkoły podając jednocześnie nazwiska wszystkich byłych i obecnych nauczycieli i wszystkich absolwentów.

 

Życzymy „Czerwonemu” dalszych sukcesów w kształceniu młodych ludzi przez następne 80, 100 a nawet 200 lat.Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook