Dzisiaj jest niedziela, 08 grudnia 2019 r., 342 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
30 milionów złotych trafiło do kieszeni mieszkańców Pionek
Dodał: MaG, 10-07-2019 14:29, odsłon: 2584
fot.ilustracja/pixabay.com
fot.ilustracja/pixabay.com

Blisko 30 milinów złotych – tyle trafiło do mieszkańców Pionek korzystających z programu Rodzina 500+ od momentu jego startu. Z takiego wsparcia w naszym mieście korzysta rocznie ok. 1000 rodzin.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Od 2016 roku z rządowego programu Rodzina 500+ w naszym mieście korzysta niemal blisko 1000 rodzin. Świadczenie wypłacane jest co miesiąc na blisko 1500 dzieci. - Po rozszerzeniu przez rząd programu na każde dziecko do 18 roku życia spodziewamy się wzrostu uprawnionych dzieci o ok. 30%. - mówił dyrektor MOPS Jolanta Michajluk


Od roku 2016 do pionkowskich rodzin trafiło blisko 30 milionów złotych.  W 2016 roku  wypłacono blisko 7 milionów złotych (6.956.776,00zł), natomiast już rok później kwota ta wzrosła do ponad 9 milionów złotych (9.409.892,00 zł). Rok 2018 to wypłata świadczenia na poziomie blisko 9 milionów  (8.806.921,00 zł), natomiast tylko w połowie 2019 wypłacono już ponad 4 miliony złotych (4.465.977,00 zł).


- Po trzech latach od wdrożenia Programu Rodzina 500+ mogę powiedzieć, że działa i pomaga on najlepiej rodzinom żyjącym w skrajnym ubóstwie i to one tak najbardziej potrzebują tych środków i przeznaczają je na podstawowe potrzeby. Daje się zaobserwować u większości rodzin, które otrzymują dodatkowe 500 zł na dziecko, że większy procent swojego dochodu przeznaczają na rekreację i kulturę, żywność, odzież, obuwie, usługi czy nowe meble. - informuje Jolanta Michajluk dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pionkach. -  Spora część rodzin z dziećmi, korzystających do tej pory z pomocy społecznej, nie potrzebuje już takiego wsparcia albo korzysta z niego sporadycznie. Wbrew ogólnej opinii obserwujemy również, że znacznie więcej osób wykazuje się aktywnością zawodową.


Często, przez pozostałą część społeczeństwa, ocenie poddawane jest to, na co rodzice wydają pieniądze ze świadczenia. Przyglądanie się innym swoim sąsiadom, pod kątem tego czy i jak korzystają z przysługujących im w końcu, świadczeń jest dość powszechne. Z podobnym zjawiskiem nie spotkamy się w wielu krajach, gdzie nikt nie poddaje ocenie zasadności korzystania ze wsparcia socjalnego. Jednak są sytuacje (na szczęście nieliczne), gdzie trzeba bezwzględnie reagować na to, że pieniądze są wydatkowane na niewłaściwe cele, są marnotrawione a dzieci zaniedbane.


- Niestety taki problem również nie omija rodzin w naszym mieście ale to nie znaczy wcale, że pojawiły się wraz z „500+”. Dostęp do większych środków spowodował tylko, że problemy tego typu bardziej nabrzmiały. Tak naprawdę to nie istnieją narzędzia umożliwiające kontrolę wydatkowania świadczeń niezgodnie z celem, który jest wskazany w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, tj. częściowym pokryciem wydatków związanych z wychowaniem dziecka, w tym z opieka nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. W tym zakresie brakuje w ustawie choćby przykładowych wskazań jakie okoliczności można traktować jako marnotrawienie świadczeń czy wydatkowanie niezgodne z celem. Brak jest również bazy usług, które mogłyby stać się alternatywą dla świadczenia w formie pieniężnej. - dodaje dyrektor Michajluk

Od 1 lipca rząd rozszerzył działanie programu Rodzina 500+. Od teraz świadczenie będzie przysługiwało również na pierwsze dziecko, bez względu na osiągane dochody.


- Jeśli miałabym oceniać wprowadzoną od 1 lipca zmianę w ustawie to uważam, że jest ona słuszna aby świadczenie było przyznawane na każde dziecko a skorzystają na tym szczególnie samotne matki z jednym dzieckiem oraz rodziny których dochód dotychczas nieznacznie przekraczał kryteria dochodowe. Odpadnie również dylemat czy podejmować zatrudnienie, czy więcej zarabiać, bo przekroczymy kryterium dochodowe i stracimy uprawnienia do świadczeń. Oczywiście kontrowersje zawsze będzie budziła kwestia czy ci najwięcej zarabiający też powinni otrzymywać takie świadczenia ale przecież oni w końcu płacą największe podatki. - podsumowała rozszerzenie programu dyrektor MOPS


Już w najbliższy czwartek 11 lipca do naszego miasta przyjedzie specjalnie oznakowany BUS informacyjny, z którego pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pionkach będą informowali o rozszerzonym Programie Rodzina 500+.


W godzinach 11:20-12:30 przed budynkiem poczty przy Alei Jana Pawła II prowadzona będzie akcja informacyjna, rozdawane będą ulotki i materiały promocyjne a wszyscy zainteresowani uzyskają informacje na temat zmian dotyczących przyznawania świadczenia wychowawczego.

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
"skorzystają na tym szczególnie samotne matki z jednym dzieckiem"
[/b]no tak, jak zwykle samotni ojcowie to gorszy sort społeczeństwa. oni wcale nie istnieją, liczą się tylko matki. kobiety kobietom jak widać nie tylko w sądach, lecz nawet w instytucjach publicznych. dziecko ma być tylko przy matce, nawet jak ta nieinteresuje sie jego wychowaniem, a w obecnych czasach tylko pragnie pobierać na nie pieniądze.
10-07-2019, 14:54:43
+ 19
- 8
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook