12 C
Pionki
poniedziałek, 13 maja, 2024

NOC MUZEÓW 2024. Zapraszamy do Elektrowni

W sobotę, 18 maja, zapraszamy do Elektrowni na Noc Muzeów! Wieczór rozpocznie się o godz. 18.00 otwarciem wystawy na tarasie Paweł Orłowski. Pink Bot. Od godz. 19.00 zwiedzający będą mogli zobaczyć aktualne wystawy oraz wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących. Elektrownia będzie czynna do godz. 1.00. Ostatnie wejście o godz. 0.30. Tego dnia bilet specjalny będzie w cenie 2 zł.

Program:

WYSTAWY
Rajmund Ziemski. Znak i kolor
Bio-Chem (Izabela Chamczyk, Diana Lelonek, Paweł Matyszewski)
Paweł Orłowski. Pink Bot. O godz. 20.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawach Rajmund Ziemski. Znak i kolor i Bio-Chem.

Wystawa Rajmunda Ziemskiego, fot. Marcin Kucewicz

DZIAŁANIA EDUKACYJNE

Przez cały czas trwania Nocy Muzeów na tarasie Elektrowni powstawać będzie wielka, kartonowa konstrukcja nawiązująca do metalowych figur autorstwa Pawła Orłowskiego. – Zachęcamy do włączenia się w proces budowania spektakularnej rzeźby, której ostateczny kształt z pewnością nas zaskoczy. Z kolei udział w grze „Space race” będzie  okazją do sprawdzenia swojego refleksu i wiedzy na temat sztuki. Pozytywna rywalizacja i dobra zabawa są gwarantowane. – zapewniają organizatorzy

19.30–22.00
Rzeźba na tarasie – działanie wokół wystawy Pawła Orłowskiego

Instalacja Pawła Orłowskiego, fot. Marcin Kucewicz

19.30 i 21.00
Gra edukacyjna „Space race”

KONCERTY

Godz. 19.00 – 21.00 zespół Bławat & Trzmiel Band.

Bławat & Trzmiel Band  to zgrany duet muzycznych przyjaciół na scenie i poza nią. Najlepiej czują się grając standardy bluesowe z domieszką rocka.

Bławat & Trzmiel Band, fot. archiwum artystów

W noc muzeów wystąpią w poszerzonym składzie:

Michał Bławat- gitara akustyczna , wokal;  Krzysztof Chodacki -gitara elektryczna, Wojciech Matyja – gitara basowa, Ryszard Strzelczyk- perkusja, Rafał Balicki- instrumenty klawiszowe, Maciek Trzmiel – harmonijki ustne.

Godz. 21.15- 23.00 zespół Sea Salt.

Muzyka grana przez Sea Salt Trio, to wypadkowa gustów artystów tworzących formację. To mieszanka współczesnego Pop-Rocka, ale i szczypty jazzu i soulu.

Skład zespołu:

Magdalena Buka Boduła – wokal, Wiktoria Guzy – wokal i bas, Dominika Małysa – wokal, Paweł Wójcik – gitara.

………………………………………………………………………………………………….

FILMOWA NOC MUZEÓW 18 V 2024 (sobota)

Zapraszamy na pokazy dwóch zestawów krótkich filmów, które różnią się formą wypowiedzi twórców (animacje i fabuły). Rzadko możemy je oglądać, tym bardziej warto je podziwiać na dużym ekranie w filmową noc muzeów 2024. Dodatkową atrakcją będzie pokaz filmu dokumentalnego Wima Wendersa pt. „Anselm”. zrealizowanego w technice 3D. Bilety w cenie 10 zł na jeden zestaw filmów.

Godz. 19.45- ANIMOWANE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE NOMINOWANE DO OSCARA 2024, 61’

Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. Krótkie metraże pokazywane są w zestawach po kilka filmów, dzięki czemu jedna wizyta w kinie to spektrum emocji i niesamowitych, inspirujących historii zaklętych w krótkiej formie. Każda historia opowiedziana inną animowaną kreską to podróże przez rozmaite doświadczenia ludzkiej natury.

LIST DO ŚWINI (Letter to a Pig) / reż. Tal Kantor / Izrael, Francja / 2022 /

Mężczyzna, który przetrwał Holokaust, pisze po wojnie list z podziękowaniami do świni, która uratowała mu życie. Wysłuchawszy w szkole tej historii, młoda uczennica próbuje ją sobie wyobrazić. Jej wizja przesycona jest ludzkim złem, a początkowa trauma zamienia się w chęć zemsty.

95 ZMYSŁÓW (Ninety-Five Senses) / reż. Jerusha Hess, Jared Hess / USA / 2023 / Oda do pięciu zmysłów ludzkiego ciała pewnego mężczyzny, któremu zostało niewiele czasu, aby się nimi cieszyć.

NASZ MUNDUREK (Our Uniform) / reż. Yegane Moghaddam / Iran / 2023 /

Dziewczyna z Iranu przywołuje szkolne wspomnienia na fałdach i materiałach swojego starego mundurka.

PACHYDERMIA (Pachyderme) / reż. Stéphanie Clement / Francja / 2022 /

Jak każdego lata, Louise zostaje powierzona swoim dziadkom, by spędzić z nimi kilkudniowe wakacje na wsi. Zielona trawa w ogrodzie, kąpiel w jeziorze, wędkowanie z dziadkiem, wszystko wydaje się mieć słodki smak babcinych placków z truskawkami. Jednak w tym roku latem spadnie śnieg, a potwór umrze…

KONIEC WOJNY! Historia inspirowana muzyką Johna Lennona i Yoko Ono (WAR IS

OVER! Inspired by the Music of John and Yoko) / reż. Dave Mullins / USA / 2023 / zdobywca Oscara 2024. W alternatywnej rzeczywistości I wojny światowej dwóch żołnierzy, stojących po przeciwnych stronach konfliktu, rozgrywa partię szachów.

Wiadomości o kolejnych ruchach przekazują sobie za pomocą gołębia pocztowego, przemierzającego ryzykowne trasy lotu nad polem bitwy. Gracze nie znają swoich tożsamości, a wojna zmierza do nieuchronnego, tragicznego końca. Ktokolwiek wygra, jedno jest pewne: na wojnie nie ma zwycięzców.

Film inspirowany pokojowymi manifestami jednej z najsłynniejszej par muzyków w historii – Jonna Lennona i Yoko Ono.

…………………………………………………………………………………………………

Godz. 21.00 –  ANSELM, biograficzny, dokumentalny, reż. Wim Wenders, Niemcy, Francja, Włochy 2016, 93’(pokaz w okularach 3D)

Filmowy portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. Po pamiętnej „Pinie” Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł.

Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i imponujące ujęcia z gigantycznej pracowni pod Paryżem składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa, upomina się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, podobnie jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po ogromnym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Konstrukcja i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te ambiwalentne fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z uznanym artystą.

………………………………………………………………………………………………….

Godz. 23.00 – NAJLEPSZE KRÓTKIE FABUŁY Z WARSZAWSKIEJ SZKOŁY FILMOWEJ, 62’

3 krótkie metraże – 3 historie o kobietach – wszystkie 3 wyreżyserowane przez kobiety – wszystkie 3 czułe, wzruszające i słodko-gorzkie – wszystkie z ostatniego konkursu filmów krótkometrażowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Razem stanowią świetny, tematycznie i formalnie zróżnicowany zestaw – esencję tego, co najlepsze w polskim kinie krótkometrażowym. Świadczy o tym również liczba nagród i festiwali, na jakich te shorty były pokazywane w ostatnich kilku miesiącach: FPFF w Gdyni, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie, Kameralne Lato, Octopus Film Festival, Festiwal Kina Kobiet, ale również festiwale w Szwajcarii, Czechach, Wielkiej Brytanii, czy USA.

DO RAJU, reż. Marta Szymanek, 2023

Siedemnastoletnia Mila wegetuje w cieniu przemytniczej rodziny. Sens jej egzystencji wyznacza ilość przeszmuglowanych papierosów i wódki.

Zmęczona byciem zombie za życia, postanawia… skończyć ze sobą. Wszystko się komplikuje, gdy na drodze do raju nieoczekiwanie wyrasta syryjski uchodźca.

TE CHOLERNE PEONIE, reż. Polina Biliaieva, 2023

Rita ma dwadzieścia cztery lata i nigdy nie przeżyła orgazmu. Postanawia to zmienić do swoich dwudziestych piątych urodzin, które są za miesiąc.

Do wyznaczonego dnia coraz bliżej, a orgazm nie nadchodzi. Okazuje się jednak, że Rita odnajdzie to, czego szuka, w najmniej oczekiwanym przez nią miejscu i momencie.

MOJE STARE, reż. Natasza Parzymies, 2023

Po 50 latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie.

Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że poszukuje ich spanikowana córka Ani, która uważa, że jakaś obca kobieta porwała jej matkę…

W główne role wcieliły się legendy polskiego kina: Dorota Pomykała i Dorota Stalińska.

…………………………………………………………………………………………………

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, ul. Mikołaja Kopernika 1.

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

Pionki. Olavoga Boxing Night: Krystian Buriański – forma jeszcze lepsza niż w debiucie!

Nokaut w debiucie, więc… czego chcieć więcej? Oczywiście, że kolejnych „czasówek”. – Jestem przekonany, że za tydzień będę w jeszcze lepszej formie – mówi Krystian Buriański (1-0, 1 KO), który rewelacyjnie rozpoczął karierę w barwach Tymex Boxing Promotion. 
Drugą profesjonalną walkę stoczy na gali Olavoga Boxing Night, która odbędzie się 17 maja w Pionkach. Jego rywalem będzie Czech Jakub Holec. Pojedynek w kategorii półciężkiej został zakontraktowany na 4 rundy. Transmisja z gali Tymexu w TVP Sport. Bilety na ebilet.pl
– Debiut w Dzierżoniowie był bardzo udany i lepiej dla mnie nie mógł się zakończyć. Ale to tylko początek, celuję zdecydowanie wyżej. Nie nastawiałem się na nokaut, wyszło w praniu. Teraz też nastawiam się na pełen dystans, a jeśli wygram przed czasem będzie super, zarówno dla mnie, jak i kibiców, ale w boksie ciężko przewidywać przyszłość – powiedział 28-letni Krystian Buriański.
Zaledwie kilka tygodni temu, podczas Dzierżoniów Boxing Night, Krystian Buriański znokautował w 2 rundzie Roberta Postrzygacza (1-3). Cała walka nie trwała nawet 4 minut. To było świetne wejście w środowisko zawodowych pięściarzy. Bokser Tymexu spokojnie kontrolował pojedynek lewym prostym, ale posłał rywala na deski prawym na szczękę, po ponowieniu ataku.
– Spokój i opanowanie w boksie to najważniejsze cechy pięściarza, dlatego staram się do tego stosować. Co do samej akcji kończącej walkę to zwyczajnie czułem, że mogę wydłużyć i to zrobiłem. A nie skupiałem się na dołach, bo nie dostawałem takiego polecenia z narożnika – przyznał podopieczny trenera Tomasza Różańskiego z Miejskiego Klubu Sportów Walki Korona.
Czy w boksie amatorskim Krystian Buriański również zwyciężał tak efektownie jak w Dzierżoniowie? – Z wygranych 16 walk, miałem 6 czasówek. Ale stoczyłem też 2 pojedynki w organizacji Octagon i obie wygrałem przed czasem. A gdybym miał mówić o błędach, na każdym etapie kariery one są i trzeba je korygować. Zobaczymy po walce w Pionkach, może ona więcej nam pokaże.
W piątek, 17 maja na Olavoga Boxing Night rywalem polskiego boksera będzie Czech Jakub Holec. – Kwestie taktyczne zostawiam trenerowi. Nie czuję potrzeby narzucania sobie presji, nie oglądam walk amatorskich przeciwnika. Jakub z tego co słyszałem jest doświadczonym przeciwnikiem, także może być ciekawe widowisko.
W trakcie przygotowań Krystian Buriański sparował w Kielcach, Krakowie i Warszawie m.in. z Kamilem Kuździeniem i Klemensem Szczepaniakiem, których również zobaczymy w ringu w Pionkach, jak również z Fiodorem Czerkaszynem, jedną z czołowych postaci gal GROMDA Bartłomiejem Domalikiem i Maksymilianem Kulą.
– Zrobiłem naprawdę sporo rund, myślę, że około 50. Będę solidnie przygotowany. Każdy z wymienionych zawodników ma fajny poziom, ale to jednak Fiodor Czerkaszyn przysporzył mi najwięcej problemów – dodał Krystian Buriański.
Na Olavoga Boxing Night rywalizować będą także m.in. Łukasz Maciec (28-7-1, 5 KO) z Pablo Sosą (12-7-3, 3 KO) i obchodzący 17 maja 26 urodziny Kamil „Kundzia” Kuździeń (11-0, 3 KO) z mieszkającym w Niemczech reprezentantem Mołdawii Victorem Ionascu (12-4, 8 KO). Wystąpią również: Tomasz „Joker” Nowicki, Niemiec Sahan Aybay i debiutujący Klemens Szczepaniak.

Region. Uroczyste Obchody 100-lecia OSP Garbatka-Letnisko

Garbatka-Letnisko, 12 maja 2024 – Dzisiejszego dnia, mieszkańcy Garbatki-Letnisko zgromadzili się w miejscowym kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, by uczcić setną rocznicę istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w tym malowniczym zakątku Mazowsza. Dalsza część uroczystości odbyła się pod siedzibą OSP Garbatka-Letnisko.

Uroczysta msza święta, celebrowana przez ks. kan. Augustyna Rymarczyka, stanowiła serdeczne podziękowanie za sto lat oddanej służbie i poświęcenia. W obecności licznych mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych władz i instytucji, proboszcz parafii wyraził wdzięczność za wieloletnią ofiarną pracę strażaków, którzy nieustannie służąc, wzmacniają więzi społeczne i dbają o bezpieczeństwo wspólnoty.

– Chcemy podziewać za sto lat służby Ochotniczej Straży Pożarnej w Garbatce-letnisku. Wspominamy wszystkich, który tworzyli wspólnotę przez te lata. Prosimy o Boże błogosławieństwo. – od tych słów rozpoczął mszę świętą proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Garbatce-Letnisku ks. kan. Augustyn Rymarczyk

 

 

 

 

Po uroczystości kościelnej nastąpił uroczysty przemarsz pod siedzibę OSP Garbatka-Letnisko, który był wzbogacony asystą strażackiej orkiestry dętej. Tam, wójt gminy Teresa Fryszkiewicz oraz inni honorowi goście złożyli hołd bohaterom, którzy przez lata pełnili służbę z oddaniem i poświęceniem.

W swoim przemówieniu wójt podkreśliła nie tylko rolę OSP w zapewnianiu bezpieczeństwa lokalnej społeczności, ale również jej znaczenie jako fundamentu wspólnoty i przykładu patriotyzmu. Wyraziła radość z powodu ciągłego rozwoju jednostki, jej nowoczesnego wyposażenia oraz wysokiego poziomu wyszkolenia.

– Drodzy państwo. Członkostwo  w Ochotniczej Straży Pożarnej to przede wszystkim społeczne zobowiązanie niesienia pomocy i gotowości do działania o każdej porze dnia i nocy. To także ogromne poświęcenie. Ważne jest również przywiązanie do tradycji i jej kultywowanie. Dla mnie osobiście to również przejaw patriotyzmu, dbałości o dobro wspólne i troski o naszą małą ojczyznę. Przy okazji tego zacnego i godnego jubileuszu cieszyć się należy, że jednostka w Garbatce-letnisku istnieje, rozwija się ciągle i działa na rzecz bezpieczeństwa nie tylko naszej gminy, ale całego regionu. Dziś Ochotnicza Straż Pożarna to druhowie reprezentujący wysoki poziom wyszkolenia strażackiego, posiadający nowoczesną remizę, nowy wóz ratowniczo gaśniczy, profesjonalny sprzęt gaśniczy i wyposażenie do ratownictwa drogowego – powiedziała wójt gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz

Po wystąpieniu nastąpiło wręczenie medali i odznaczeń dla druhów, oraz przekazanie i poświęcenie nowego pojazdu pożarniczego typu quad. Odsłonięto również pamiątkową tablicę upamiętniającą 100-lecie istnienia OSP Garbatka-Letnisko.

W trakcie obchodów głos zabrali również przedstawiciele władz centralnych i lokalnych, którzy podkreślili znaczenie strażaków dla społeczności lokalnej i ogólnokrajowego bezpieczeństwa.

– Jestem w tym dniu z wami, bo każdy jubileusz dla Ochotniczej straży pożarnej to święto, święto druhów ich rodzin, ale też święto całej miejscowości. Bo wasza praca, wasze poświęcenie jest właśnie dla drugiego człowieka, dla waszych sąsiadów, dla tych, którzy wszyscy tej pomocy najbardziej potrzebują. – mówiła Bożena Żelazowska wiceminister Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

– Jesteście wyjątkowi, my jesteśmy dumni z waszej pracy, wspieracie nie tylko swoje małe ojczyzny, ale w sytuacji, kiedy coś się dzieje poza granicami naszego kraju ruszacie z pomocą, państwowa straż pożarna wspierana przez często ochotnicze straże pożarne, my jesteśmy dumni, szczycimy się wami jesteście wyjątkową służbą na miarę Europy – dodała poseł na sejm Anna Kwiecień

– Chcę wam bardzo serdecznie podziękować za stulecie, to wspaniały jubileusz. Stulecie to również zobowiązanie do tworzenia dalszej historii tak wspaniałej jednostki, jaką jest wasza jednostka w Garbatce-Letnisku. Chciałem powiedzieć, że jestem dumny, że jestem jednym z was i że wspieram rozwój waszych jednostek będąc w zarządzie województwa mazowieckiego. – dodał wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski

– Szanowni Państwo, drodzy strażacy, taki dzień jak dzisiaj to dzień, w którym jesteśmy z was dumni i pełni wdzięczności, wdzięczności za waszą służbę, często z narażeniem własnego zdrowia i życia. Za waszą służbę i za służbę wcześniejszych pokoleń. Patrząc na nowe adeptki sztuki strażackiej jestem z was dumny, bo wstąpienie w służbę strażacką, to wyraz niezwykłej odwagi, ale również wzięcie na siebie ogromnej odpowiedzialności, bo to państwo jesteście na straży naszego bezpieczeństwa, to wy dbacie o nasze zdrowie, życie, ale również nasz majątek. Więc za tą waszą służbę, za tą odpowiedzialność, którą wzięliście na swoje barki, chcę wam serdecznie podziękować – podziękował wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek

Na zakończenie, prezes OSP Garbatka-Letnisko, Albert Grygiel, składając serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację jubileuszu, podkreślił, że to ludzie są prawdziwym fundamentem każdej jednostki OSP. Ich poświęcenie, oddanie i gotowość do działania sprawiają, że strażacka służba jest nie tylko zawodem, lecz również powołaniem.

– Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta uroczystość ma dziś miejsce. Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych tworzą ludzie. Ludzie, którzy o każdej porze dnia i nocy pozostawiają swoje rodziny i obowiązki, aby nieść pomoc będącym w potrzebie. W dniu dzisiejszym wszyscy patrzymy właśnie na tych ludzi i świętujemy obchody stulecia istnienia jednostki. Przez właśnie 100 lat to ludzie tworzyli tę jednostkę. Patrząc z perspektywy tego czasu, chcę podziękować wszystkim, dzięki którym możemy obchodzić to święto. Za ich zaangażowanie oddanie i poświęcenie na przestrzeni lat  – podziękowania wszystkim złożył prezes OSP Garbatka-Letnisko Albert Grygiel

/Od redakcji/ Stulecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Garbatce-Letnisko to nie tylko okazja do świętowania, ale przede wszystkim czas na wyrażenie szacunku i wdzięczności dla wszystkich tych, którzy przez lata pełnili i nadal pełnią tę niezwykle ważną służbę dla dobra wspólnoty. Niech ta setna rocznica będzie inspiracją do dalszej służby i tworzenia historii wspólnie, na straży bezpieczeństwa i solidarności.

 

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie. Ponad 57,7 mln zł zostało w funduszu chorobowym

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych w pierwszym kwartale 2024 roku. Kwota  wstrzymanych, zwróconych i obniżonych świadczeń chorobowych wyniosła ponad 57,7 mln zł, w województwie mazowieckim prawie 10 mln zł.

W całym kraju także w województwie mazowieckim Zakład Ubezpieczeń Społecznych regularnie kontroluje zwolnienia lekarskie. Pracownicy ZUS-u sprawdzają, czy osoby chore prawidłowo wykorzystują czas przeznaczony na rekonwalescencję, a lekarze orzecznicy ZUS-u weryfikują czy ubezpieczony jest nadal chory, a e-ZLA jest zasadne. Kontrole to nie wszystko. ZUS ma również obowiązek ograniczyć wysokość świadczeń chorobowych do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Jak wyglądają statystyki kontroli

Tylko w pierwszym kwartale 2024 roku w województwie mazowieckim ZUS skontrolował prawie 22 tys. zwolnień lekarskich. W ich następstwie wstrzymana została wypłata 1618 zasiłków chorobowych na kwotę prawie 1,9 mln zł. W całym kraju od stycznia do marca 2024 roku ZUS przeprowadził  137,2 tys. kontroli, wydał 9,8  tys. decyzji, a kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła niemal 12 mln zł. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że to o 20 tys. kontroli więcej niż w I kw. ubiegłego roku. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków także jest wyższa o niemal 5,2 mln zł.

Ponadto po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego ZUS obniżył wysokość świadczeń chorobowych do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W regionie wypłaty zmniejszano  3068 osobom na kwotę prawie 8,1 mln zł, w kraju 29,8 tys. osobom na kwotę 45,7 mln zł.  Łącznie, kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych od stycznia do marca 2024 roku na terenie województwa mazowieckiego wyniosła prawie 10 mln zł. W skali kraju wynik finansowy tegorocznych kontroli i obniżonych świadczeń jest wyższy od tego z I kwartału ubiegłego roku o niemal 12,7 mln zł  i wynosi ponad 57,7 mln zł.

Co osoby chore robią na zwolnieniu

Niestety wciąż jest wiele osób, które na chorobowym, zamiast wracać do zdrowia, wykorzystuje ten czas niezgodnie z jego przeznaczeniem, np. pracując, czy remontując mieszkanie. Wielu ubezpieczonych traktuje też chorobowe jak urlop i wyjeżdża na wczasy czy wycieczki za granicę.  W trakcie kontroli większość osób na zwolnieniu lekarskim została przyłapana także na pracy zarobkowej.

W województwie mazowieckim wśród osób, które musiały zwrócić zasiłek, był m.in. właściciel firmy transportowej, który w trakcie zwolnienia lekarskiego prowadził korespondencję z firmowej skrzynki elektronicznej oraz jak tłumaczy klient „zdarzało się wysyłać zamówienia zakupu do dostawców”. Prawo do wypłaty należności za cały okres niezdolności do pracy straciła również osoba, która brała udział w mistrzostwach Polski w biegu górskim.

Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. W takich  sytuacjach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już  wypłacone, nakazuje jego zwrot. Natomiast przy kontroli prawidłowości  orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jeśli okaże się, że osoba sprawdzana przez lekarza orzecznika ZUS jest już zdrowa, to dochodzi  do skrócenia zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji ubezpieczony zachowuje prawo do świadczenia chorobowego tylko do dnia badania.

Nie tylko ZUS może kontrolować zwolnienia

Nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeprowadzać kontrole. Uprawnienia do sprawdzenia prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby mają także płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (tzn. pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób i są uprawnieni do wypłaty zasiłków chorobowych). Są sytuacje, kiedy do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby upoważnieni są także pracodawcy, którzy nie wypłacają zasiłków. Dotyczy to przeprowadzenia kontroli w okresie, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby wypłacane ze środków pracodawcy.

Już wkrótce w Kozienickim Domu Kultury zobaczymy nową komedię twórcy teatralnych hitów

„Lola, lalka miłości” to tytuł spektaklu komediowego w reżyserii Marka Rębacza, który zostanie wystawiony w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Wydarzenie zaplanowano na czwartek, 7 listopada, na godz. 17.30, w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Sprzedaż biletów rusza 13 maja.

– „Lola, lalka miłości” to sztuka autora takich teatralnych hitów, jak: „Atrakcyjny pozna panią”, „Dwie morgi utrapienia, czyli zróbmy sobie wnuka”, „Ciemno” czy „Jaskiniowcy”. Marek Rębacz jest autorem wielu przebojowych spektakli, które wystawiano setki razy. Teraz z jego twórczością będziemy mogli obcować również w Kozienicach – mówi Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Widzowie poznają historię pewnego zwyczajnego, kochającego się małżeństwa, do którego pewnego dnia przychodzi tajemnicza przesyłka kurierska. Ku ich zdziwieniu, okazuje się, że wewnątrz solidnej drewnianej skrzynki znajduje się lalka miłości. Domowy spokój i małżeńska harmonia zostają natychmiast zburzone. No bo kto i po co zamówił realistyczną lalkę, która wygląda jak człowiek? W wyjaśnieniu sytuacji nie pomaga wezwana na pomoc znajoma, która pracowała kiedyś w agencji towarzyskiej. Kobieta doskonale zna najstarszy zawód świata i twierdzi, że nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko słabo płatne. Z pomocą nie przychodzi też ojciec męża, który z niejednego pieca chleb jadał i niejedno w życiu widział…

– Nowa produkcja Marka Rębacza niesie zaskakujący i zupełnie nowy w teatrze element. Jest eksperymentalnym połączeniem dwóch scenicznych form – spektaklu i stand-upu. „Lola” jest też satyrycznym rozważaniem o skrywanych marzeniach, seksualnych pragnieniach, dewiacjach, ludzkiej moralności i jej granicach – dodaje Elwira Kozłowska.

W spektaklu występują: Robert Gonera, Joanna Majstrak, Anna Powierza, Jakub Kucner, Mariusz Jakus oraz Sławomir Doliniec.

Bilety za chwilę w sprzedaży

Spektakl zostanie wystawiony w czwartek, 7 listopada, o godz. 17.30, w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29). Sprzedaż biletów rusza 13 maja. Te będą dostępne, w cenie 120 zł, w kasach KDK oraz w serwisach biletyna.pl i kupbilecik.pl.

Szczegółowe informacje oraz zamówienia grupowe dostępne są u organizatora pod nr tel. 606 949 494. Organizatorem wydarzenia, w ramach „Kulturalnych czwartków w KDK”, jest Marek Rębacz Scena Komediowa.

 

Dzień bez Śmiecenia – codzienne, małe kroki prowadzą do korzystnych zmian

Odpowiedzialne zarządzanie odpadami jest jednym z fundamentów troski o ochronę środowiska naturalnego. Statystyki mówią same za siebie – z roku na rok jako społeczeństwo wytwarzamy coraz więcej śmieci. Obchodzony 11 maja Dzień bez Śmiecenia to doskonała okazja do refleksji nad obowiązkami wobec przyrody oraz do podejmowania konkretnych działań na rzecz jej ochrony.

Dzień bez Śmiecenia (World non-waste Day) to święto, którego celem jest upowszechnianie prawidłowych zasad gospodarowania odpadami, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Zostało zainicjowane przez młodzież z kilkunastu krajów w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. I – jak pokazują statystyki – były i są ku temu podstawy.

Toniemy w odpadach

Tylko w Polsce produkujemy każdego roku ok. 12 milionów ton śmieci. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju wytwarza ich aż 355 kg – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2022 rok. Co gorsza, każdego dnia nad Wisłą pojawiają się kolejne dzikie wysypiska, które są już niemal stałym elementem naszego krajobrazu. GUS ujawnia, że w 2022 roku zlikwidowano 10 714 dzikich wysypisk, z których łącznie zebrano ok. 25 tys. ton odpadów komunalnych.

Dzikie wysypiska śmieci to poważne niebezpieczeństwo zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia człowieka. Są one nie tylko źródłem nieprzyjemnego zapachu, ale też stwarzają realne zagrożenia. Mogą między innymi spowodować zanieczyszczenie okolicznych wód powierzchniowych i gruntownych, skażenie gleby czy pożary. Zwłaszcza że od kilkunastu lat mamy do czynienia w Polsce z suszami, które są efektem coraz wyższych średnich
temperatur
– podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Jak zatem świętować?

Najlepiej codziennie. I nie chodzi tylko o niezaśmiecanie miejsc publicznych czy terenów zielonych. Oto kilka prostych kroków, które możemy podjąć, aby uczcić Dzień Bez Śmiecenia.

Po pierwsze, należy pamiętać o odpowiedniej segregacji odpadów. Papier, szkło, plastik – mogą być poddane procesowi recyklingu i zyskać nowe życie.

Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów mamy realny wpływ na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych, które zostałyby wykorzystane do produkcji nowych artykułów. Z recyclingu papieru powstają między innymi serwetki, bandaże czy opakowania do jajek. Z plastiku można uzyskać długopisy, zabawki czy meble ogrodowe. Zaś ze szkła, które może być przetwarzane praktycznie w nieskończoność, można otrzymać takie przedmioty, jak pojemniki czy butelki – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Po drugie, warto ograniczać plastik. Ze względu na bardzo długi czas rozkładu, tworzywa sztuczne stanowią ogromne wyzwanie dla środowiska. W prosty sposób możemy zminimalizować ich użycie, na przykład poprzez rezygnację z wody butelkowanej na rzecz wielorazowych bidonów.

Po trzecie, dobrze zastanowić się czy produkt, którego chcemy się pozbyć może jeszcze komuś posłużyć – ubrania, meble, wyposażenie, zabawki, elektronika chętnie znajdą nowych właścicieli. Zamiast wyrzucać, możemy dodatkowo odzyskać część ich wartości. Istnieje też wiele organizacji zbierających niepotrzebne rzeczy, które następnie przekazują potrzebującym.

Dzień Bez Śmiecenia to doskonała okazja, by przypomnieć sobie, że to właśnie małe kroki prowadzą do dużych zmian. Każdy z nas może codziennie mieć swój wkład w ochronę środowiska. Poprzez świadome wybory i działania budujemy lepszą, bardziej ekologiczną przyszłość dla naszej planety!

 

źródło:Amest

Egzamin przyszłych podoficerów 6MBOT na pełnym morzu

Łapiąc wiatr w żagle, przełamując dotychczasowe stereotypy, wytyczając nowe szlaki… Przez 3 dni na pełnym morzu żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zmagali się z egzaminem wieńczącym kurs podoficerski SONDA, którego ukończenie zapewni im awans do stopnia kaprala. 
 
We wtorek, 7 maja kilkunastu żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej ukończyło wymagający kurs podoficerski SONDA. Podczas sześciotygodniowego kursu, przyszli podoficerowie nie tylko kształtowali cechy przywódcze. Podnosili również swoje umiejętności w zakresie szeroko pojętego rzemiosła wojskowego. 
Podczas ostatniego zjazdu, kadeci spędzili trzy doby na pełnym morzu, gdzie pogłębiali przede wszystkim wiedzę i umiejętności z zakresu medycyny pola walki oraz ratownictwa wodnego. Nie zabrakło także elementów nawigacji i łączności. Zajęcia odbyły się dzięki uprzejmości dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej na czele z dowódcą, kmdr. Arturem Sankowskim. 
– Innowacyjna metodyka szkolenia kursu podoficerskiego SONDA, pozwala żołnierzom wykorzystać nabyte dotychczas umiejętności w warunkach maksymalnie zbliżonych do warunków pola walki. Zależy nam, aby przyszli podoficerowie naszej Brygady mogli na własnej skórze poznać sprzęt i możliwości polskiej armii, ale również dowiedzieć się, jak skutecznie przekazywać wiedzę dalej – mówi pułkownik Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i dodaje: – Jestem pewien, że tak pomysłowe zajęcia pomogą przyszłym dowódcom podchodzić do swoich obowiązków z pełnym zaangażowaniem i kreatywny sposób.   
Na pokładzie ORP Iskra pod nadzorem egzaminatorów Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu egzamin na podoficera Wojska Polskiego ukończyli z pozytywnym wynikiem wszyscy uczestnicy bieżącej edycji kursu.
– Podczas każdej edycji kursu podoficerskiego SONDA w ramach zajęć praktycznych terytorialsi mają możliwość ćwiczyć z żołnierzami pozostałych rodzajów sił zbrojnych. Tym razem szkolili się z żołnierzami marynarki wojennej, zmagając się z zimnem, deszczem, zmęczeniem i trudnymi warunkami morskiej żeglugi. Dzięki temu nie tylko poznali specyfikę służby na morzu, ale również – poprzez intensywne zajęcia z ratownictwa wodnego i medycyny pola walki poszerzali swoje umiejętności w tym zakresie. Dzięki temu w sytuacji realnego kryzysu będą wiedzieli, jak najlepiej nieść pomoc poszkodowanym. Jednocześnie żołnierze czerpiąc wiedzę od najlepszych, stają się silnym dowódczym filarem brygady – mówi Straszy Podoficer Dowódca Brygady starszy chorąży sztabowy Krzysztof Lao.
Kurs Podoficerski SONDA to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia trwają kilka tygodni, podczas których żołnierze szkolą się w trybie ciągłym i weekendowym. Duża intensywność zajęć, samokształcenie poprzez e-learning oraz szkolenia prowadzone w oparciu o brygady OT, sprawia, że kurs jest przedsięwzięciem nowatorskim.  
O zakwalifikowanie na kurs mogą starać się żołnierze OT z korpusu szeregowych, którzy są w służbie co najmniej od roku, posiadają co najmniej średnie wykształcenie, a także bardzo dobrą opinię służbową oraz zgodę przełożonych.

fot. 3 Flotylla Okrętów/6MBOT

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie czeka rozbudowa

Wkrótce rozpocznie się modernizacja amfiteatru w czarnoleskim muzeum. Dziś podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej, na którą samorząd województwa mazowieckiego przekazał placówce prawie 400 tys. zł.

Już niedługo rozpocznie się modernizacja i rozbudowa infrastruktury techniczno-estradowej w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Trwa pierwszy etap inwestycji, polegający na wykonaniu dokumentacji projektowej. Wykonawca ma sześć miesięcy na jej opracowanie.

– Dziś podpisaliśmy umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej. Samorząd przeznaczył na to zadanie blisko 400 tys. zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za pół roku projekt będzie gotowy i rozpoczną się prace dotyczące m.in. rozbudowy i modernizacji amfiteatru – zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Autor: Piotr Nowakowski

Inwestycja będzie polegała na wykonaniu zadaszenia obiektu i urządzeniu pomieszczeń biurowych pod widownią, która zostanie powiększona i ma liczyć ok. 300-350 miejsc. Poza tym zostanie odnowione i rozbudowane zaplecze techniczne wraz z garażami i częścią socjalną. Będą wybudowane sanitariaty dla zwiedzających, powstanie nowy wjazd techniczny i parking wewnętrzny.

Autor: Piotr Nowakowski

Nowe eksponaty w czarnoleskim muzeum

Podczas spotkania zostały też zaprezentowane najnowsze nabytki, które wzbogaciły muzealne zbiory. Jednym z nich jest XIX-wieczna kopia obrazu Tycjana pt. „Młoda kobieta podczas toalety”. Samorząd województwa mazowieckiego na ten zakup przekazał placówce 120 tys. zł. Muzeum kupiło też szkic Jana Matejki do obrazu „Unia Lubelska”.

Teatralna podróż do Afryki w wydaniu dla najmłodszych

0

 „Podróże Prof. Kalafiora – Afryka” to tytuł kolejnego spektaklu z cyklu „Poranki teatralne dla dzieci”, jaki zobaczymy w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Przedstawienie zaplanowano na niedzielę, 16 czerwca, w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Początek tradycyjnie o godz. 12.00.

Tym razem dla najmłodszych wystąpią aktorzy z Grupy Teatralnej „Echo” z Warszawy.

– Profesor Kalafior powraca do Kozienickiego Domu Kultury, by ponownie spotkać się z najmłodszymi miłośnikami teatru. Przypomnę, że w lutym tego roku maluchy wraz z nim udały się na Biegun Północny, a w czerwcu czeka ich daleka wyprawa do Afryki – mówi Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

„Podróże Prof. Kalafiora” to cykl przygód, w którym najmłodsi mogą lepiej zapoznać się z egzotyką dalekich kontynentów. Wyprawa do Afryki będzie okazją do spotkania się z tamtejszymi gatunkami zwierząt, np. z małpką, krokodylem czy żyrafą.

– Artyści jak zawsze zadbają o to, by przedstawienie nie tylko było zabawne, ale niosło za sobą również odpowiednią porcję treści edukacyjnych. W Kozienickim Domu Kultury łączymy przyjemne z pożytecznym. Serdecznie zapraszam wszystkie maluchy i ich opiekunów – dodaje Elwira Kozłowska.

Rusza sprzedaż biletów

Spektakl zostanie wystawiony w niedzielę, 16 czerwca, o godz. 12.00, w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29). Sprzedaż biletów rusza 10 maja. Te będą dostępne, w cenach: 15 zł – normalny, 10 zł – ulgowy, w kasach KDK i na www.dkkozienice.pl, w zakładce „Kup Bilet”. W przypadku zakupów stacjonarnych, posiadacze „Kozienickiej Karty Mieszkańca” mogą liczyć na dodatkowe rabaty.

Spektakl adresowany jest do dzieci od 4. roku życia. Na wydarzenie zapraszają Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

 

Burmistrz Łukasz Miśkiewicz podjął decyzję. Odwołał członków Miejskiej Komisji

Jedną z pierwszych decyzji jaką podjął właśnie rozpoczynający pracę w pionkowskim magistracie burmistrz Łukasz Miśkiewicz, to wprowadzenie zmian składu osobowego Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W czwartek na stronie Biuletynu Informacji Publicznej opublikowane zostało zarządzenie nr 69/202 w sprawie: zmiany składu osobowego Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pionkach. Burmistrz Łukasz Miśkiewicz zdecydował o odwołaniu ze składu osobowego następujących członków:

  1. Bohdan Tosza
  2. Wojciech Zapaśnik
  3. Ewa Figurska
  4. Roman Żarłok
  5. Maria Dobrowolska

W wyniku wprowadzonych zmian obecny skład Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pionkach będzie wyglądał następująco:

  1. Bogumiła Potera – Przewodnicząca Komisji
  2. Elżbieta Giemza
  3. Ryszard Bartyzel

Wykonanie zarządzenia powierzono sekretarzowi Miasta Pionki, zarządzenie weszło w życie z dniem podpisania tj. 8 maja 2024 r.

Skip to content