13.2 C
Pionki
piątek, 26 kwietnia, 2024

Bezpieczna majówka na lotnisku Chopina w Warszawie

Dbają o bezpieczeństwo pasażerów, wykrywają niebezpieczne przesyłki i zatrzymują osoby przekraczające przepisy prawa. Straż Graniczna na największym polskim lotniczym przejściu granicznym Warszawa-Okęcie skontrolowała w zeszłym roku ponad 6,7 mln pasażerów. Przed nimi czas wzmożonego ruchu podczas nadchodzących długich weekendów oraz wakacji. Służbę na warszawskim lotnisku pełni 377 funkcjonariuszy (154 kobiety oraz 223 mężczyzn).

Placówka Straży Granicznej Warszawa-Okęcie im. gen. bryg. Waleriana Czumy mieści się na terenie Lotniska Chopina w Warszawie. Funkcjonariusze tej placówki zapewniają obsługę ruchu granicznego, sprawują nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa oraz dbają o bezpieczeństwo pasażerów. Placówka ta podlega Nadwiślańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej.

Lotnicze przejście graniczne

Funkcjonariusze Placówki SG Warszawa-Okęcie w ruchu Non Schengen w marcu br. odprawiali około 2,5 tys. pasażerów na godzinę. W 2023 r. skontrolowali ponad 6,7 mln pasażerów (średnio 18,5 tys. osób na dobę). Z automatycznej odprawy granicznej czyli tzw. bramek ABC skorzystało około 2 mln pasażerów.

W 2023 r. funkcjonariusze z PSG Warszawa-Okęcie zatrzymali 323 osoby posługujące się sfałszowanymi dokumentami, które próbowały przekroczyć granicę naszego kraju. Osoby te legitymowały się podrobionymi dowodami osobistymi państw członkowskich UE lub dowodami należącymi do innych osób. Wykryto także przypadki sfałszowania odbitek stempli kontroli granicznej. Ponadto strażnicy graniczni wydali blisko 1,5 tys. decyzji o odmowie wjazdu cudzoziemcom w związku z brakiem dokumentacji uzasadniającej cel i warunki pobytu na terytorium RP.

Sukcesy Placówki SG Warszawa-Okęcie

 Dzięki profesjonalnemu wyszkoleniu oraz zaangażowaniu w wykonywaną pracę funkcjonariusze tej placówki mogą się poszczycić wieloma sukcesami w wykrywaniu nielegalnych procederów i przestępstw.

13 stycznia 2021 r. funkcjonariusze Grupy Operacyjno–Śledczej Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie odkryli w dwóch przesyłkach pocztowych nadanych z Nigerii do Polski szereg sfałszowanych paszportów i praw jazdy krajów afrykańskich. Zatrzymano 2 obywateli Nigerii oraz 4 obywateli Zimbabwe. W ramach prowadzonego postępowania zabezpieczono 243 dokumenty, w tym podrobione paszporty, karty pobytu, prawa jazdy różnych krajów oraz ponad 100 kart bankomatowych. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na postawienie ponad 120 zarzutów. Wobec wszystkich podejrzanych skierowano akt oskarżenia. 

Kolejna sprawa dotyczyła wytwarzania i wprowadzania do obrotu produktów leczniczych, których stosowanie stanowiło zagrożenie dla zdrowia i życia. Dzięki pracy funkcjonariuszy SG, udało się zabezpieczyć linię produkcyjną anabolików, gotówkę w kwocie blisko pół miliona złotych, cztery markowe zegarki o wartości ponad 400 tys. zł oraz ponad 6,3 tys. sztuk tabletek zawierających w swoim składzie substancje psychotropowe.

20 lutego 2024 r. funkcjonariusze Placówki SG Warszawa-Okęcie zatrzymali 3 obywateli Ukrainy, którzy zajmowali się nielegalną dystrybucją środków farmaceutycznych. Strażnicy przeszukali mieszkania należące do podejrzanych, gdzie znaleźli ponad 700 tys. sztuk tabletek zawierających w swoim składzie substancje chemiczne, które nie zostały dopuszczone do obrotu na terytorium Polski. Czarnorynkowa wartość tych środków szacowana jest na ponad 8 mln zł.

Psy służbowe Straży Granicznej patrolują warszawskie lotnisko

„Czworonożni funkcjonariusze” wspierają strażników granicznych w wypełnianiu zadań na Lotnisku Chopina w Warszawie. Ze względu na specyfikę wykonywanych zadań, służbę na lotniskach pełnią przede wszystkim psy specjalne. Są one wyszkolone m.in. do wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych czy broni. Przeszukują samoloty, pojazdy, kontenery, bagaże i pomieszczenia.

Wśród psów służbowych Straży Granicznej najliczniejszą rasę stanowią owczarki niemieckie. Kondycja i predyspozycje zwierząt do służby są szczegółowo weryfikowane. Ogromny wpływ na sukces w wyszkoleniu psa ma wybór kandydata na jego przewodnika. Jednym z pierwszych i najważniejszych elementów szkolenia, jest budowa więzi i zaufania pomiędzy przyszłymi partnerami w służbie. Kandydata na psiego przewodnika wybierają specjaliści do spraw kynologicznych w oddziałach Straży Granicznej.

Nadwiślański Oddział SG

 Placówka Straży Granicznej Warszawa-Okęcie podlega Nadwiślańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego z siedzibą w Warszawie. Oddział został utworzony 15 września 2004 r. Obejmuje swym zasięgiem terytorialnym trzy województwa: mazowieckie, łódzkie oraz kujawsko-pomorskie. Jest jedyną jednostką organizacyjną spośród pozostałych oddziałów Straży Granicznej, która nie ma bezpośredniego styku z granicą państwa. W Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej służbę pełni 1377 funkcjonariuszy: 546 kobiet oraz 831 mężczyzn.

Oddział ten obejmuje siedem placówek Straży Granicznej: pięć placówek z lotniczymi przejściami granicznymi, jedną placówkę aglomeracyjną oraz placówkę, w strukturach której mieści się Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Lesznowoli.

Pierwsza sesja Rady Miasta już 7 maja

Na wtorek 7 maja Komisarz Wyborczy w Radomiu wyznaczył datę zwołania I sesji Rady Miasta Pionki kadencji 2024-2029. Uroczysta sesja odbędzie w Miejskim Ośrodku Kultury, ul. Zakładowa 5 (dawny budynek CAL) o godz. 14.00.

Burmistrz oraz radni, którzy zdobyli mandat otrzymają od przewodniczącego Komisji Miejskiej zaświadczenia o wyborze. Podczas sesji odbędzie się uroczyste ślubowanie radnych oraz burmistrza.

Porządek I sesji Rady Miasta Pionki:

  1. Otwarcie przez Radnego Seniora I sesji Rady Miasta Pionki.
  2. Wręczenie radnym zaświadczeń o wyborze.
  3. Złożenie ślubowania przez radnych Rady Miasta Pionki.
  4. Stwierdzenie kworum.
  5. Przyjęcie porządku obrad.
  6. Wybór Przewodniczącego Rady Miasta Pionki.
  7. Wybór Zastępcy(ów) Przewodniczącego Rady Miasta Pionki.
  8. Wręczenie zaświadczenia nowo wybranemu Burmistrzowi Miasta Pionki i złożenie przez niego ślubowania.
  9. Zakończenie obrad I sesji Rady Miasta Pionki.

W kadencji 2024-2029 mandat radnego Rady Miasta Pionki sprawować będą:
Okręg nr 1 – Iwona Gola
Okręg nr 2 – Jarosław Szczypiór
Okręg nr 3 – Dawid Jaroszek
Okręg nr 4 – Włodzimierz Szałabaj
Okręg nr 5 – Kazimierz Myśliwiec
Okręg nr 6 – Krzysztof Bińkowski
Okręg nr 7 – Kamil Panufnik
Okręg nr 8 – Krzysztof Miśkiewicz
Okręg nr 9 – Marcin Sadowski
Okręg nr 10 – Iwona Wydmuch
Okręg nr 11 – Dominik Cybulski
Okręg nr 12 – Ewa Janczykowska
Okręg nr 13 – Paweł Kobylas
Okręg nr 14 – Jerzy Szymański
Okręg nr 15 – Piotr Guza

Wiceburmistrz Kamila Kaczorowska odwołana ze stanowiska

Burmistrz Pionek Robert Kowalczyk zdecydował o odwołaniu swojego zastępcę Kamilę Kaczorowską. Odwołanie nastąpi z dniem 5 maja.

– Z dniem 5 maja 2024 r. odwołuję Panią Kamilę Kaczorowską ze stanowiska Zastępcy Burmistrza Miasta Pionki. Odwołanie jest równoznaczne z rozwiązaniem stosunku pracy z dniem 5 maja 2024 roku. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia. – czytamy zarządzeniu burmistrza Roberta Kowalczyka

Terytorialsi i Amerykanie szkolili klasy mundurowe

W dniu 18 kwietnia br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z amerykańskimi żołnierzami 29 Field Artillery Regiment przeprowadził szkolenie dla młodzieży z oddziałów przygotowania wojskowego z Golubia Dobrzynia i Gronowa. Były to pierwsze tegoroczne zajęcia realizowane z amerykańskimi partnerami,  a udział w nich wzięło blisko 70 uczniów.      

„Żołnierze CSWOT zawsze prowadzą zajęcia w sposób ciekawy i pozwalający nam zdobyć nową wiedzę i doświadczenie. Tym razem jednak czekała na nas niespodzianka, Terytorialsów wspierali amerykańscy instruktorzy. Po za zdobyciem wiedzy wojskowej mieliśmy też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych. Z mojej perspektywy ma to ogromne znaczenie ponieważ moim marzeniem jest dostać się do Lotniczej Akademii Wojskowej i zostać w przyszłości pilotem samolotów odrzutowych.” – powiedziała Emily Majewska uczennica z Zespołu Szkół nr 1 w Golubiu Dobrzyniu.

W czasie prowadzonych zajęć uczniowie poznawali tajniki medycyny pola walki, survivalu, czy też topografii. Zagadnienia szkoleniowe obejmowały między innymi tamowanie krwotoków, ewakuację rannego z pola walki, rozpalanie ogniska różnymi sposobami czy też posługiwanie się mapą wojskową i kompasem. Dodatkowym elementem szkolenia były zajęcia z taktyki prowadzone przez  instruktorów z 3 dywizjonu 29 Pułku Artylerii Bojowej (29 Field Artillery Regiment). Zajęcia te prowadzone były w całości w języku angielskim, a w ich czasie uczniowie zapoznani zostali m.in. ze znakami taktycznymi oraz poruszaniem się w szykach patrolowych.

„Taktyka to mój ulubiony przedmiot, a możliwość praktycznego przećwiczenia używania języka angielskiego była niezastąpiona. Za rok czeka mnie matura, a po niej chciałbym dostać się na studia oficerskie w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.” – dodał Kacper Floerke z ZS 1 w Golubiu Dobrzyniu.

Co istotne CSWOT już od kilku lat bardzo blisko współpracuje z amerykańskim wojskiem. Efektem tych działań było podpisanie w zeszłym roku umowy pomiędzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, a 129 Regional Training Institute ze Springfield, dzięki któremu już w nadchodzących miesiącach jednostki te wspólnie przeprowadzą kila edycji szkoleń dla blisko 500 polskich żołnierzy.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych. Dzięki dogodnemu usytuowaniu CSWOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk JAVELIN, systemu amunicji krążącej WARMATE czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tyś osób.

Zapraszamy! Na Ogródku Jordanowskim odbędzie się „MotoKropla” 2024

Stowarzyszenie Motocyklowe w Pionkach serdecznie zaprasza na „MOTOKROPLĘ”, która odbędzie się 4 maja w godzinach 9:00-17:00 na Ogródku Jordanowskim w Pionkach. Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem Burmistrza Miasta Pionki – Roberta Kowalczyka.

„MOTOKROPLA” to cykliczna akcja zbiórki krwi przez motocyklistów. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem braku krwi w polskich szpitalach i bankach krwi. Akcja ze względu na edukacyjny charakter ma również przyczynić się do zmniejszenia liczby osób poszkodowanych w trakcie wypadków drogowych. Serdecznie zapraszamy do oddawania krwi podczas „MOTOKROPLI”.

Gwiazdą wieczoru będzie  Zespół „Przystanek Mrówkowiec”, który powstał w Tarnowie, w styczniu 1998 r. z inicjatywy grupy kolegów z osiedla, udzielających się wtedy w różnych miejscowych formacjach muzycznych. Nazwali się Przystanek Mrówkowiec, od miejsca gdzie się spotykali i gdzie wpadli na pomysł całego przedsięwzięcia – przystanku autobusowego przy wieżowcu nazywanym przez mieszkańców „Mrówkowcem”. Grupę tworzy piątka doświadczonych muzyków, posiadających w dorobku wiele występów przed rozmaitą publicznością. Wokalistka – Magda – fascynuje niezwykłym brzmieniem głosu i oryginalną urodą, uczestniczka programu „Droga do Gwiazd”. Na jednej scenie znalazła się m.in. z Ewą Bem, Markiem Piekarczykiem, Małgorzatą Ostrowską, Sebastianem Riedlem, Wojtkiem Klichem, a także Piotrem Nalepą. Zespół na przestrzeni dwóch dekad zagrał na różnorodnych imprezach poprzedzając takie gwiazdy jak: Sofa, Smolik, Łzy, Kora, Ewa Farna, Elektryczne Gitary, cykl koncertów Ich Troje.
Wszechstronność grupy tworzy wyjątkowy nastrój i klimat dobrej zabawy. Wykonują największe przeboje takich artystów jak: Deep Purple, Genesis, Tina Turner, A-ha, Bon Jovi, The Beatles, Queen, Lombard, Perfect, Banda i Wanda, a ich wersje przepełnione są niezwykłą energią i doskonałym brzmieniem.

Podczas wydarzenia zapraszamy na występy artystyczne dzieci oraz grupy Roztańczone. Nie zabraknie również pokazu Klubu Sportowego Tang Soo Do Pionki. Najmłodsi uczestnicy będą mogli uczestniczyć w grach i zabawach sportowych.

Kozienicki Dom Kultury wkręca w pomoc. Rusza kolejna zbiórka plastikowych nakrętek

Z końcem kwietnia zakończy się zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz Marceliny Zawadzkiej z Kozienic, organizowana przez Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. Z kolei już 1 maja ruszy nowa akcja, tym razem przeznaczona na wsparcie Oliwiera Popisa z Kozienic.

Zbiórka na rzecz Marceliny rozpoczęła się 1 listopada. Początkowo miała potrwać do końca stycznia, ale została przedłużona o kolejne trzy miesiące. Teraz dobiega końca, a Kozienicki Dom Kultury ogłosił kolejną zbiórkę.

– Zbiórki plastikowych nakrętek w Kozienickim Domu Kultury mają wieloletnią tradycję. Każdego roku organizujemy trzy lub cztery tego typu akcje, a w praktyce nakrętki przyjmujemy przez cały rok. Dzięki zaangażowaniu naszych mieszkańców zbieramy pokaźne ilości nakrętek, czym pomagamy dzieciom z Kozienic i okolic w walce z chorobą – wyjaśnia Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Pomoc dla Oliwiera

Zbiórka na rzecz Oliwiera prowadzona będzie od 1 maja do 31 lipca 2024 r. Oliwier urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową i innymi wadami współistniejącymi. Porusza się na wózku inwalidzkim, a w jego główce pracuje zastawka, która kontroluje ciśnienia wewnątrzczaszkowe. Bardzo dużym problemem jest ogromna deformacja kręgosłupa uciskająca rdzeń kręgowy.

– W przypadku Oliwiera konieczne są skomplikowane operacje, które rodzą wysokie ryzyko powikłań, a poza tym codzienna rehabilitacja, specjalistyczny sprzęt ortopedyczny i konsultacje lekarskie na terenie całego kraju. Dochód ze zbiórki pomoże zapewnić ciągłość prowadzonej rehabilitacji – podkreśla Elwira Kozłowska.

Plastikowe nakrętki przekazywane są rodzicom dzieci, a dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na wsparcie leczenia i rehabilitacji. Korki można wrzucać do specjalnego pojemnika – „gramofonu”, który znajduje się przed Centrum Kulturalno-Artystycznym, przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Większe ilości korków można dostarczać bezpośrednio do CKA, umawiając się na ich odbiór telefonicznie pod numerem: 48 611 07 50 lub 731 877 337.

Poza zbiórką korków w KDK, na rzecz Oliwiera prowadzona jest także zbiórka za pośrednictwem FUNDACJI DZIECIOM „Zdążyć z Pomocą”: AliorBank S.A. 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994, KOD SWIFT (BIC) do wpłat zagranicznych ALBPPLPW, Tytuł wpłaty: 34226 Oliwier Popis darowizna na pomoc i ochronę zdrowia. Można też przekazać Oliwierowi 1,5% podatku KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 34226 Oliwier Popis.

Złóż wniosek o 800 plus do końca kwietnia

Od 1 lutego 2024 roku ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wniosek należy złożyć do końca kwietnia.

– Program Rodzina 800 plus służy  częściowemu pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka. Ułatwia opiekę nad nim i zaspokaja jego niektóre potrzeby życiowe. Do tej pory do ZUS-u na nowy okres świadczeniowy wpłynęło 3,3 mln wniosków w całym kraju, w województwie mazowieckim ponad 478,7 tys. Wypłata świadczeń na nowy okres rozpocznie od czerwca – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

31 maja kończy się aktualnie obowiązujący okres wypłat 800 plus. Wnioski na kolejny okres przyjmowane są już od 1 lutego. Formularze składane są wyłącznie elektronicznie. Najwięcej wniosków wpłynęło za pośrednictwem bankowości elektronicznej – ponad 1,9 mln, przez PUE ZUS- niemal 1,2 mln, czy aplikację m-ZUS- 102,9 tys., najmniej przez portal Emp@tia – 57 tys.

Rodzice, którzy składają wniosek na nowo narodzone dziecko w kwietniu mogą złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2024 r. i na okres, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa  do 31 maja 2025 r.

Kiedy ZUS wypłaci świadczenie?

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. można złożyć maksymalnie do 30 czerwca br. Jednak od daty złożenia wniosku
z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia.

– Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami do 30 kwietnia 2024 r. to ZUS przekaże należne środki do 30 czerwca 2024 r., co oznacza, że rodzic zachowa ciągłość wypłaty świadczenia 800 plus. Jeśli wniosek wpłynie w maju, to ZUS wypłaci świadczenie do końca lipca z wyrównaniem od czerwca, jeśli wpłynie w czerwcu- do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Natomiast jeśli rodzic złoży wniosek po 30 czerwca, to pieniądze na koncie pojawią się w ciągu dwóch miesięcy i to już bez wyrównania za czerwiec.  Świadczenie ZUS wypłaci tylko od miesiąca złożenia wniosku. Nie dotyczy to rodziców, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem – wyjaśnia rzecznik.

Gdzie sprawdzić korespondencję z ZUS-u?

Co istotne pisma, informacje i decyzje dotyczące świadczenia 800 plus są przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS, nawet jeśli wniosek był składany innym kanałem. Jeżeli rodzic złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma konta na PUE ZUS, to Zakład założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.

Komu świadczenie przysługuje, a komu nie?

Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Jest jednak pewna grupa osób, którym świadczenie nie będzie przysługiwać. W tym gronie są rodzice, których dziecko pozostaje w związku małżeńskim, a także gdy  dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej. 800 plus nie będzie również przysługiwać  na pełnoletnie dziecko, które ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko (dotyczy to kobiety, która wyszła za mąż po ukończeniu 16 lat). Nie należy się także w sytuacji, gdy  członek rodziny otrzymuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego (nie dotyczy to świadczeń z państw członkowskich UE/EFTA lub z Wielkiej Brytanii).

XXI Konkurs Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka. Znamy wyniki preselekcji!

22 wykonawców z całej Polski usłyszymy w trakcie kwalifikacji wstępnych do XXI Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka, które odbędą się 26 maja w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. W środę, 24 kwietnia, Kozienicki Dom Kultury opublikował listę artystów, którzy przeszli etap preselekcji.

Konkurs odbywa się w ramach XXI Festiwalu Piosenki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka i jest organizowany od 2002 roku. Od samego początku patronuje mu postać kozienickiego kompozytora, aranżera, dyrygenta, pianisty i promotora młodych talentów – Bogusława Klimczuka.

– W tym roku zmieniliśmy nieco regulamin konkursu, dodając do niego jeszcze jeden etap. Chętni wokaliści musieli najpierw przejść preselekcje, a te odbywały się w formule on-line. Do 7 kwietnia przyjmowaliśmy zgłoszenia oraz nagrania, które następnie zostały poddane ocenie przez nasze jury. Jurorzy postanowili zaprosić do kwalifikacji wstępnych 22 osoby, a ta artystyczna rywalizacja zapowiada się po prostu wyśmienicie – mówi Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Najwięcej zakwalifikowanych zgłoszeń pochodzi z województwa mazowieckiego, bo aż osiem. Pięcioro reprezentantów będzie miało lubelskie, a po troje – pomorskie i małopolskie. Dwa zgłoszenia są ze świętokrzyskiego, a jedno z łódzkiego.

– Niektórzy artyści już dali się poznać kozienickiej publiczności, bo gościliśmy ich w zeszłym roku i w latach poprzednich. Niektórzy przyjeżdżają do Kozienickiego Domu Kultury po raz pierwszy. Osobiście cieszę się, że w gronie tym nie zabraknie reprezentantów gospodarzy. Na naszej scenie zaprezentują się Katarzyna Chałdaś oraz Oliwier Dębiński z „Młodzieżowej Estrady Piosenki KDK” – podkreśla Elwira Kozłowska.

Pełna lista zakwalifikowanych osób dostępna jest na stronie www.dkkozienice.pl, w zakładce poświęconej konkursowi.

 

Eliminacje jeszcze w maju

Konkurs podzielony jest na kilka etapów. Kwalifikacje wstępne odbędą się 26 maja, o godz. 12.00, w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Najlepsi zakwalifikują się do Koncertu Finałowego. Ten również odbędzie się w CKA, a jego termin zaplanowano na 30 sierpnia. Laureaci zaprezentują się w Koncercie Galowym, 31 sierpnia, w amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim. To wtedy oficjalnie poznamy zdobywcę Grand Prix XXI Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka.

– Podobnie jak w ubiegłym roku, w Koncercie Finałowym i Koncercie Galowym uczestnikom towarzyszyć będzie zespół grający muzykę na żywo. Ta formuła doskonale się sprawdziła i raz jeszcze zapowiada nam się po prostu przepiękny festiwal – dodaje Elwira Kozłowska.

Przypominamy, że wokaliści walczą o nagrody finansowe. Pierwsze miejsce premiowane będzie kwotą 5 tys. zł, drugie – 4 tys. zł, a trzecie – 3 tys. zł. Natomiast Grand Prix to aż 10 tys. zł. Regulamin dopuszcza także możliwość przyznania wyróżnień oraz nagród specjalnych. Finalna pula może przekroczyć 30 tys. zł. Ponadto, w tym roku zostanie przyznana nagroda dodatkowa, a będzie nią nagranie w Studio Nagrań Kozienickiego Domu Kultury.

Organizatorami festiwalu są Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

ZUS: Nieaktualny numer konta możne spowodować wypłatę świadczenia w późniejszym terminie

Warto na bieżąco aktualizować dane kontaktowe w ZUS-ie takie jak adres, czy numer rachunku bankowego. Jeśli  świadczeniobiorca zrobi to z opóźnieniem, to może zdarzyć się, że emerytura, renta, czy zasiłek wróci do ZUS-u, a klient na wypłatę świadczenia będzie musiał poczekać dłużej.

Każdą zmianę adresu, numeru rachunku bankowego emeryt, rencista czy pobierający inne świadczenie wypłacane przez ZUS powinien zgłosić do Zakładu najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem płatności swojego świadczenia. Zbyt późno przekazana informacja do ZUS-u może mieć wpływ nie tylko na obieg informacji, ale także na wypłatę emerytury czy renty.

Bywa tak, że klienci składają dyspozycję zmiany danych zbyt późno, zaledwie kilka dni przed datą wypłaty emerytury lub renty. Dlatego przypominamy zanim emeryt czy rencista zdecyduje się zamknąć dotychczasowy rachunek bankowy i otworzyć nowy — powinien upewnić się, czy ZUS zdąży dokonać zmiany od najbliższej wypłaty. W przeciwnym razie jego świadczenie trafi na nieczynne konto, bank zwróci je do ZUS-u, a  senior będzie musiał dłużej poczekać na wypłatę świadczenia – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Zmiana danych jest prosta i można to zrobić w kilka minut. Osoby mieszkające w Polsce zmianę danych adresowych, osobowych lub rachunku bankowego mogą złożyć na druku EZP. Formularz  można złożyć osobiście w placówce ZUS-u, wysłać pocztą lub przekazać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Region. W miejscu, gdzie urodził się Kochanowski powstaje pierwszy rzemieślniczy browar ekologiczny w Polsce

Browar Maryensztadt to uznana marka na rynku browarów rzemieślniczych. Tamtejsi piwowarzy warzą zarówno piwa klasyczne jak i eksperymentują z wszelakimi piwnymi stylami. Jedno pozostaje niezmienne – ekipa nastawiona jest na dbałość o środowisko, czego dowodem jest nowo powstały Eko Browar, który będzie przyjazny dla środowiska.

Ekologiczna produkcja uruchamiana jest w miejscowości Sycyna Kolonia na Mazowszu, zlokalizowanej kilka kilometrów od Zwolenia – obecnego miejsca Browaru Maryensztadt. Nieruchomość stanowią cztery budynki gospodarcze, które zostały poddane rewitalizacji i przystosowane do produkcji ekologicznej.

– W ramach projektu EkoBrowar realizowanego przy wsparciu Funduszy Norweskich, został wdrożony szereg innowacji procesowych, które umożliwią produkcję przyjazną środowisku, minimalizując jej negatywny wpływ na klimat. A jest to: odzysk ciepłej wody z wybicia brzeczki;  odzysk energii cieplnej z filtratu; wykorzystanie filtratu i wysuszonej gęstwy drożdżowej w przemyśle i przetwórstwie; wykorzystywanie opakowań w pełni nadających się do recyklingu; minimalizacja folii i plastiku w konfekcji; instalacja fotowoltaiki; wykorzystanie azotu w zastępstwie dwutlenku węgla – wylicza prezes i właściciel Browaru Maryensztadt Marcin Małecki.

O historii powstania browaru opowiedział nam Marcin Małecki

 

Nie tylko eko piwo

Efektem wdrożenia tego ekologicznego projektu będą również produkty opatrzone certyfikatem “Euro – Liść” m.in. linia piw rzemieślniczych “Pure Organic” w stylach: Pils, IPA, Porter Bałtycki, Stout, Organic Kombucha oraz Organic Cold Brew Coffee.

W ramach nowej inwestycji browar założył również DESTYLARNIĘ – “Sycyna Distillery”. Produkty procesu destylacji będą uzupełnieniem oferty browaru Maryensztadt. A będzie to: okowita, również na lokalnych owocach od zaprzyjaźnionych rolników, gin – zarówno klasyczny jak i w różnych wariantach smakowych oraz whisky.

Atrakcja Szlaku Kochanowskiego

Warto wspomnieć o historii tego miejsca. Eko Browar Maryenszadt powstaje w Sycynie – miejscowości, gdzie urodził się Jan Kochanowski. Tuż obok zmodernizowanego parku i Gniazda ojczystego wybitnego poety epoki Renesansu, znajdowały się niszczejące pomieszczenia gospodarcze, które Browar Maryensztadt zmienił na siedzibę Eko Browaru.

– Park i rozległe stawy wokół Gniazda Ojczystego Jana Kochanowskiego już teraz stanowią bardzo urokliwe i atrakcyjne miejsce, a chcemy by Browar stał się dodatkową atrakcją Szlaku śladami Jana Kochanowskiego. Produkcja w Sycynie oparta została na piwach oraz napojach bezalkoholowych o charakterze lokalnym. Wytwarzane w nim wyroby, produkowane będą tylko z naturalnych surowców, tradycyjną metodą warzenia i produkcji. W ofercie browaru znajdują się również piwa i napoje bezalkoholowe z ekologicznym certyfikatem „zielonego liścia”. Jednak nie tylko na produkcji piwa opieramy naszą działalność. W planach bowiem mamy produkcję mąki, pozyskiwanej z suszonego młóta browarnianego wylicza Kamila Asztemborska, dyrektor sprzedaży i marketingu Browaru Maryensztadt.

Nowoczesny i przyjazny środowisku

Inspiracją dla stworzenia projektu logo Eko Browaru były barwy przyrody i jej bogactwo. Przejrzystość i czystość zaś jest odniesieniem do celu jaki Browar Maryesztadt chce realizować wdrażając projekt. Nowoczesny i przyjazny środowisku browar to cel na najbliższe lata.

Browar niezwykle utytułowany

O browarze Maryensztadt : To jedna z wiodących marek browarów rzemieślniczych w Polsce. Warzyą piwa na własnej instalacji od 2015 roku. W ofercie znajduje się ponad sto gatunków piwa. Zarówno te oparte o tradycyjne receptury, jak Pils, APA czy Weizen, jak również będące wynikiem ciągłych poszukiwań nowych smaków piwowara oraz piwa leżakowane w beczkach po mocnych alkoholach, piwa dzikie, a także poddawane procesowi wymrożenia.

Piwa Browaru Maryensztadt zdobywają uznanie na całym świecie, w licznych międzynarodowych konkursach piwnych. Piwa Browaru Maryensztadt można kupić w Szwajcarii, Włoszech i Niemczech, Czechach, Estonii czy Luksemburgu, co niewątpliwie przyczynia się do promocji Polski na międzynarodowej arenie.

 

 

Skip to content