Dzisiaj jest środa, 19 września 2018 r., 262 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY

Za co przeklinamy miasto?
W Pionkach zamieszkałam z przypadku i mija już rok odkąd tu jestem. Moje filozoficzne podejście, że spotykanie zła i dobra nie zależy od miejsca, ale od tego, co człowiek ma wyznaczone do udźwignięcia/zmierzenia się nie uległo zmianie. Nie żałuję, że tu jestem, a w każdym razie moja wyobraźnia nawet nie próbuje ruszać w kierunku, że gdzieś tam – byle nie tu – to moje życie byłoby prostsze, lżejsze.

Co innego z niektórymi ludźmi, którzy dowiadują się, że przybyłam z zamożnego miasta spod Warszawy, czyli takiego miejsca dla bogaczy, w które sami kierują wszelkie swoje aspiracje. Tym taka ja (ale na pewno nie jedyna) burzy całe wartościowanie, co się liczy w życiu, i w ogóle, co to jest racjonalny wybór, planowanie życia. Bo to tam Gdzieś ich życie byłoby sielskie-anielskie, ktoś by ich docenił, praca leżała u stóp, a płaca byłaby dwa razy większa, ponieważ statystyka o tym mówi. Wszystko złego, co ich spotyka, to przez to, że mieszkają w Pionkach...

I właściwie taką szczerą pogardę do tego miasta napotykam nie tylko wśród ludzi, którym się z jakiś względów nie wiedzie, ale i tych „ustawionych”, a nawet z głosem decydującym o tym, co tu się dzieje. Bardziej mieszkańcy okolicznych wsi lubią Pionki i są z nich dumni, niż mieszkańcy Pionek. Bo ci drudzy czują się krzywdzeni przez... miasto/miejsce.

Nie chcę kpić z wywoływania demona, tylko, że to istotnie jest demonizowanie, ponieważ takie źródło zła, porażki gospodarczej i krzywd wszelakich nie istnieje. To nie jest normalne, żeby przeklinać miasto, a wszelkie pociechy i rady wobec siebie i innych sprowadzać do konieczności opuszczenia miasta i szukania dobra poza nim - poza nim lepsza praca, poza nim lepsze usługi, poza nim lepszy lekarz, lepszy ksiądz, lepszy weterynarz, lepsi śmieciarze, lepsi kucharze, lepsze szkoły, lepsi kandydaci na mężów i żony itd. Wszystko lepsze Gdzieś (Radom, Kozienice, Warszawa). Na podobieństwo głosu nowotworu w organizmie – odrzucić macierz, to się należycie rozwinę... Ale też upadnę z tym, co odrzucam, ponieważ to uśmiercam, a że z jakiegoś względu jestem za głupi, żeby to zrozumieć. Zrozumieć własny potencjał niszczycielski, który przyciągnę za sobą, gdziekolwiek się udam, jeśli się nie zmienię.

Nie chodzi mi o brak lokalnego patriotyzmu. Mi bardzo daleko od dzielenia ludzi na naszych nie naszych. Chodzi mi tylko o brak takiego elementarnego pojmowania, że to wszystko lepsze, czego się gdzieś upatruje tworzą tacy sami ludzie, wyposażeni w rozumy, serca, wyobraźnie, tęsknoty. Ludzie, nie miejsca, nie mechanizmy, ani tym bardziej szczęśliwy traf. Więc jeżeli zazdrościmy komuś miejsca na ziemi, uważając, że to my tam byśmy pasowali, zasługiwali na nie, to w istocie negujemy własną równość z tymi ludźmi, własną godność i własne potencjały do tworzenia dobra.

Jak niszczę miasto, tak zniszczę państwo, tak zniszczę cały świat. A jeśli potrafię budować w tym co najmniejsze, choćby to były posadzone kwiatki w ogródku, czy wysprzątany kibel, to do głowy mi nie przyjdzie negowanie miejsc/stanowisk i ich podział na dobre i złe. Bo tak wygląda dobra służba – zapatrzona we własne ręce, co uczyniły, a nie w nogi, dokąd doszły. Nogi, to wymagają jedynie mycia, a nie wytyczania celów.

Xylomena, 07-07-2013, odsłon: 8848
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
BRAWO!!!, brawo za komentarz, brawo za odwagę , brawo za krytykę. Też jestem nietutejsza, ale od wielu, wielu lat nie zamieniłabym tego miejsca na to duże miasto z którego tutaj przyszłam. Problemy są i tu i tam , a od tego czy "złapiemy byka za rogi" czy też nie zależy nasze życie , dobry bądź zły humor itd, itd...Pozdrawiam
10-07-2013, 08:26:48
+ 5
- 1
odpowiedz

ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook