NAJNOWSZE ARTYKUŁY

„Top 20 Inwestycji Miejskich: Ranking Inwestycyjny”. Cz.1

Upływająca kadencja samorządu to czas na podsumowanie tego, co wydarzyło się w mieście przez ostatnich 5 lat również w sferze inwestycyjnej. Nie był to łatwy czas dla większości samorządów w Polsce, gdyż jak każdy z nas pamięta, przyszło nam zmierzyć się z pandemią Covid oraz wojną na Ukrainie, które spowodowały drastyczny wzrost materiałów, usług, nośników energii czy wysoką inflację. Również reforma podatków wprowadzonych przez Program Polski Ład, pozbawiła samorządy należnych im wpływów do budżetów. W przypadku Pionek reforma ta spowodowała, że do budżetu miasta trafiło ok. 20 milionów mniej wpływów od rządu. Dziś prezentujemy pierwszą część informacji o wykonanych w tej kadencji miejskich inwestycji.

Jednak pomimo powyższego, kadencja ta okazała się udana w sferze inwestycyjnej. Zrealizowano inwestycje  o ponad 100 % większe, niż w poprzedniej kadencji, co warto zaznaczyć – bez podnoszenia podatków. Wykonano ponad 200 zadań inwestycyjnych i zaangażowano ponad 95 milionów zł (dla porównania kadencja 2014-2018 to wydatki na poziomie 41 mln zł). Dokończono część rozpoczętych projektów z poprzedniej kadencji jak np. projekt Zielone Pionki czy budowa cmentarza komunalnego ale przeprowadzono również dziesiątki nowych zadań, na które pozyskano środki zewnętrzne. Najważniejsze zadania przedstawiamy poniżej :

  1. Projekt Zielone Pionki ” – koszt zadania 9 597 811 zł

Zadanie dofinansowano środkami z Unii Europejskiej POIiŚ.  Umowa na to zadnie została podpisana w 2018r, jednak prawie cała rzeczowa realizacja wszystkich zadań w ramach projektu, w tym:  przygotowanie projektów budowlanych czy wydatkowanie środków na wykonanie robót zostało zrealizowane w obecnej kadencji. Realizacja projektu przyczyniła się do ogromnej zmiany wizerunkowej miasta, gdyż powstały nowoczesne tereny zielone z infrastrukturą dla mieszkańców (nowe chodniki, oświetlenie, ławki, place zabaw, siłownie i wiele innych). Warto nadmienić, że realizując projekt, Gmina uzyskała oszczędności, co pozwoliło na aneksowanie umowy o  dofinansowanie. Dzięki temu do projektu dodano dodatkowy teren, który uległ modernizacji – tzw. Błonia II. Niestety pozytywne zmiany wizerunkowe jakie zaszły w mieście nie spodobały się   grupie radnych i osób z nimi związanych, gdyż rozwój miasta nie był po ”partyjnej myśli” , więc   zaczęły się  seryjne donosy, co spowodowało liczne kontrole.  Jednak ostatnie działania i  otrzymane  pozytywne decyzje wskazują, że rozliczenie projektu zmierza do szczęśliwego finału w rozliczeniu projektu.

  1. Modernizacja bloków komunalnych przy Alejach Lipowych i Leśnej – kwota 7 123 249 zł

Zadanie dofinansowano środkami z Unii Europejskiej i budżetu Państwa. Dzięki pozyskanym środkom z Unii Europejskiej oraz z Budżetu Państwa, remontowi i termomodernizacji w ramach zadania pn. „Odnowa tkanki mieszkaniowej, w zakresie części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych przy ul. Leśnej 17 i Aleje Lipowe 9 i 13”  poddano 3 budynki stanowiące zasób komunalny miasta. W/w budynki nie były remontowane od ponad 40 lat. Budynki nie tylko zyskały nowy wygląd, ale również nowe instalacje, w tym wodno-  kanalizacyjne,  dzięki którym mieszkańcy zyskali dostęp do bieżącej wody i kanalizacji. Realizacja projektu przyczyniła się do obniżenia kosztów utrzymania tych budynków oraz spowodowała, że każdy mieszkaniec indywidualnie rozlicza swoje rachunki  za energię elektryczną, wodę i kanalizację.

  1. Modernizacja Stawu Górnego – koszt zadania 6 764 214 zł

Zadanie dofinansowano środkami z Unii Europejskiej RPO Mazowsze oraz Budżetu Państwa. Projekt ten to znakomity przykład rozdźwięku pomiędzy samym pomysłem a jego realizacją. Zawarta jeszcze za poprzedniego Burmistrza umowa okazała się niemożliwa do realizacji. Ceny z przetargów kilkukrotnie przekraczały zaplanowane w projekcie środki tj. miasto dysponowało kwotą 700 000,00 zł  a najkorzystniejsza oferta opiewała na  kwotę prawie 4 milionów zł (3 931 941 zł). Zaplanowane elementy i budynki nie mogły zostać zrealizowane, gdyż były niezgodne z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Wobec powyższego przystąpiono do wykonania aktualizacji oraz poprawy projektów, ich urealnienia oraz aneksowania umów o dofinansowanie, dzięki czemu, dziś możemy oglądać Ośrodek nad stawem takim jaki jest dziś . W ciągu dwóch lat 2019-2020 wybudowano nowoczesne budynki służące jako zaplecze ośrodka, jedyny w regionie Splash – Park oraz zagospodarowano teren poprzez ciągi komunikacyjne, nasadzenia, plac zabaw.  Staw Górny stał się najpopularniejszym w regionie miejscem spędzania wolnego czasu dla tysięcy osób, co stanowi najwyższą ocenę projektu. Popularność tego miejsca pokazuje jak duża była i jest potrzeba uatrakcyjniania takich miejsc i jednocześnie uwydatniła niewykorzystany potencjał miasta pod kątem turystycznym, dlatego też wkrótce wybudowane zostaną nowe elementy w tym nowe atrakcje w tym pomosty, zjeżdżalnie wodne, domki letniskowe oraz inną infrastrukturę.

  1. Budowa Alei Jagiellońskiej – koszt zadania 6 528 469 zł

Zadanie dofinansowano środami Funduszu ‘’Polski Ład’’. Aleja Jagiellońska od skrzyżowania z ul. Leśną do skrzyżowania z ul. Chemiczną, to pierwsza od niepamiętnych czasów zaprojektowana i wykonana  od podstaw ulica w naszym mieście. Realizacja inwestycji jest kluczowa dla dalszego rozwoju miasta, gdyż przeznaczona jest do obsługi planowanego do realizacji osiedla mieszkaniowego. Jej realizacja w znacznej mierze przyczyni się do rozwoju gospodarczego oraz poprawy komfortu życia w naszym mieście. W ramach prac wykonana zostanie nie tylko jezdnia, ale również chodniki, ścieżka rowerowa i oświetlenie uliczne. Ważny jest fakt, że wraz z ulicą powstaje sieć wodociągowa i kanalizacyjna dzięki której sąsiednie działki i uliczki zyskają możliwość wykonania przyłączy do swoich działek i budowy nowych domów.   

  1. Likwidacja bomby ekologicznej po byłych Zakładach Tworzyw Sztucznych Pronit – koszt zadania 6  516 373 zł

Zadanie dofinansowano środkami z Unii Europejskiej POIiŚ. Nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, że tereny popronitowskie to nie tylko działki przemysłowe służące pod inwestycje i nowe miejsca pracy. Cześć z tych terenów wymaga rekultywacji i  usunięcie substancji niebezpiecznych z części działek. Zadanie polega na całkowitym usunięciu i unieszkodliwieniu odpadów stanowiących wycofany z użytku materiał wybuchowy (nitroceluloza). Wydana w tej kadencji kwota ponad 6,5 miliona pokazuje skalę przedsięwzięcia.

  1. Rozbudowa ul. Fabrycznej na odcinku Wspólna – Polna – koszt zadania 4 631 502 zł

Zadanie dofinansowane z Funduszu Rozwoju Dróg. To również przykład zadania wykonanego w całości w obecnej kadencji.  W ramach zadnia przebudowano drogę o długości 1,5 km prowadzącą nad Staw Górny. Oprócz nowej jezdni wykonano chodnik oraz ścieżkę rowerową. Ulicę wyposażono w kanalizację deszczową oraz oświetlenie. 

  1. Budowa sieci kanalizacji deszczowej w rejonie ulic Zakładowa i boczne – koszt zadania 4 496 778 zł

Zadanie dofinansowano środkami ‘’Polski Ład’’. Realizacja inwestycji jest odpowiedzią na postulaty lokalnej społeczności, głównie mieszkańców osiedla. Brak odwodnienia powodował, iż po ulewnych deszczach i roztopach niemożliwe było przemieszczanie się samochodów oraz pieszych. Sytuacja ta ponadto doprowadzała do zalewania bloków mieszkalnych. Wykonano nową sieć kanalizacji deszczowej i wpustów deszczowych  na ulicach:  Zakładowa, Brzozowa, Parkowa, Spokojna, Sosnowa, Jodłowa oraz nową nakładkę asfaltową na ulicach objętych projektem.  Jest to pierwszy etap tego zadania , który w przyszłości umożliwi podłączenie kolejnych odcinków sieci deszczowej z osiedla Stara Kolonia oraz terenów popronitowskich.

  1. Modernizacja targowiska miejskiego Manhatan – koszt zadania 3 884 203,72 zł

Zadanie dofinansowano z Instrumentu Wsparcia Zadań Ważnych dla równomiernego rozwoju Województwa Mazowieckiego. Szumna nazwa, sugerująca miejsce prestiżowe, dość kontrastowo wypadała na tle rzeczywistego wyglądu zarówno samego placu, jak i pawilonów handlowych. Przez lata nieremontowany bazar popadał w ruinę a kupujący woleli dokonywać zakupów w sklepach. Przedsiębiorcy, którzy od lat prowadzą działalność na Manhattanie prosili władze miasta o jakikolwiek remont nawierzchni placu.

Niemożliwe stało się możliwe! Przygotowano projekt  nowego targowiska, który był dokumentem wyjściowym do złożenia wniosku o dofinansowanie inwestycji, na którą od lat czekali handlujący i kupujący. Burmistrz Robert Kowalczyk złożył wniosek o dofinansowanie tego zadania a Samorząd Województwa przyznał miastu Pionki dofinansowanie.

Dzięki powyższemu plac zyskał nową nawierzchnię z kostki brukowej, oświetlenie LED wraz z fotowoltaiką na całym placu handlowym, zadaszenie i pawilony w postaci nowoczesnych boksów z ogrzewaniem. Dla kupujących modernizacja Manhattanu to nowoczesne miejsce zakupów, w którym mogą zaopatrzyć się w różnego rodzaju produkty. Oprócz 24 pawilonów handlowych powstały także zadaszone miejsca, z których korzystać mogą kupcy wystawiający swoje towary na wolnym powietrzu. Dodatkowo cały teren jest stale monitorowany, co zwiększa bezpieczeństwo sprzedających oraz kupujących. Wreszcie mamy Manhattan XXI wieku – mówiła przedstawicielka przedsiębiorców, przyznając, że na modernizację czekali ponad 20 lat.  – Ziściły się nasze marzenia. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni.

  1. Modernizacja Alei Lipowych – koszt zadania 3 245 413 zł

Zadanie dofinansowano środkami ‘’Polski Ład’’.  Jednym z największych problemów występujących od lat na Alejach Lipowych była duża ilość wody pozostającej po opadach atmosferycznych. Dlatego koniecznym było odwodnienie tej ulicy poprzez budowę kanalizacji deszczowej. 

W ramach rozbudowy wykonano jezdnię z betonu asfaltowego o szerokości 6 m wraz z  miejscem do zatrzymania autobusów. Wzdłuż ulicy zaprojektowano 32 miejsca parkingowe oraz 2 miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Wybudowana została również dwukierunkowa ścieżka rowerowa, chodnik oraz nowe oświetlenie uliczne.

  1. Przebudowa ul. Słowackiego i Placu Konstytucji – koszt zadania 2 588 260 zł.

Zadanie dofinansowano z Instrumentu Wsparcia Zadań Ważnych dla równomiernego rozwoju Województwa Mazowieckiego. Droga ta jest bardzo ważnym elementem pionkowskiego układu komunikacyjnego. Pełni funkcję dojazdową, obsługującą obiekty oświatowe, handlowe, bankowe, budownictwa wielorodzinnego, hotelowe. Przebudowa ulicy Słowackiego objęła odcinek od ul. S. Żeromskiego do ul. Zakładowej. W ramach zadania wykonano nową nawierzchnię asfaltową, przebudowę ciągów pieszych (chodników) oraz budowę ścieżki rowerowej dwukierunkowej z utworzeniem pasa zieleni izolacyjnej oraz budowę odwodnienia (kanalizacji deszczowej).  Wybudowano również „wyniesione” skrzyżowanie, znacznie poprawiające bezpieczeństwo użytkowników, niespotykane do tej pory w Pionkach. Wraz z ul. J. Słowackiego przebudowana została ul. Plac Konstytucji 3 Maja. Niewielka uliczka łącząca Al. Jana Pawła II z ulicą Słowackiego, którą każdego dnia w drodze do pobliskiej szkoły podstawowej i przedszkola przemierzają setki dzieci. Po modernizacji znacznie poprawiła się widoczność na ulicy, a piesi nie muszą już przebiegać pomiędzy ciasno zaparkowanymi pojazdami by przejść na jej drugą stronę. Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 zmodernizowano wejście, został wybudowany parking przyuliczny.

źródło: Miasto Pionki

[AUDIO/ZDJĘCIA] Nowy wóz dla strażaków z Pionek: Obietnica wspierająca bezpieczeństwo

To nie tylko moment ceremonii, ale także symboliczne przekazanie wsparcia, którym została obdarzona Ochotnicza Straż Pożarna w Pionkach przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego „Meditrans” w Warszawie oraz wicemarszałka województwa Mazowieckiego, Rafała Rajkowskiego.

Podczas uroczystego wydarzenia strażacy z Pionek stali się beneficjentami nowego wozu technicznego (karetki), który nie tylko wzbogacił ich możliwości operacyjne, lecz także został wyposażony w niezbędne środki ochrony osobistej. To więcej niż tylko dar materialny – to nowa siła w rękach tych, którzy nieustannie stawiają czoło zagrożeniom, aby chronić wspólnotę – mówił burmistrz Robert Kowalczyk.

Kilka miesięcy temu, spaleniu uległ wysłużony samochód OSP Pionki, który wykorzystywany był jako zabezpieczanie kwatermistrzowskie. Podczas wizytacji wicemarszałka Rafała Rajkowskiego otrzymali obietnicę, że wkrótce spalony samochód zostanie zastąpiony innym pojazdem. Tak też się stało. Dziś strażacy z OSP Pionki otrzymali w pełni sprawny samochód-karetkę.

– Spotkaliśmy się na spotkaniu świątecznym w OSP Pionki i przypadkowo zauważyłem, że uległ spaleniu samochód, który do tej pory służył strażakom jako kwatermistrzowski, tak zwany samochód do przewozu różnych rzeczy, ale również i udzielania pomocy. Więc pierwszy pomysł był taki, żeby zainteresować właśnie Meditrans, a więc pogotowie ratunkowe to warszawskie, dotyczące przekazania takiego sprzętu. Chwilę to trwało. Dziś jest szczęśliwy finał i bardzo się cieszę, że dobry sprzęt, bo rzeczywiście takie po przeglądach, który posłuży jeszcze wiele, wiele lat strażakom tej jednostki. Oprócz oczywiście tego przekazanego sprzętu jednostce OSP w Pionkach przekazujemy środki ochrony osobistej, kombinezony i maseczki. Mam nadzieję, że to na jakiś czas wystarczy. – mówił wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski

 

 – Dziękujemy bardzo serdecznie panu marszałkowi Rafałowi Rajkowskiemu za to, że obietnice wypełnił i mamy prezent na święta Wielkanocne dla naszych strażaków z OSP Pionki. To jest samochód, który tak naprawdę będzie spełniał rolę zabezpieczającą w różnego rodzaju uroczystościach miejskich. Bardzo się z tego cieszymy dlatego, że oprócz tego, że jest to samochód, karetka, to jest naprawdę w pełni wyposażony i może nam właśnie jako zabezpieczenie różnego rodzaju imprez miejskich służyć jako samochód. – dodał burmistrz Robert Kowalczyk

 

Zdaniem obecnych podczas uroczystości oficjeli, strażacy z Pionek otrzymali nie tylko nowy sprzęt, ale także potwierdzenie, że ich trud i poświęcenie są doceniane i wspierane przez społeczność oraz władze. – To wyjątkowy moment, który pozostanie na długo w pamięci, będąc symbolem solidarności, determinacji oraz gotowości do działania na rzecz bezpieczeństwa i dobra wspólnego. – mogliśmy usłyszeć

 

Podsumowujemy inwestycje Powiatu Radomskiego w Mieście Pionki oraz Gminie Pionki. W tej kadencji było to ponad 138 milionów złotych!

Nowy szpital powiatowy za ponad 100 milionów złotych, nowoczesne, doskonale wyposażone szkoły średnie i specjalne oraz przebudowane najważniejsze drogi powiatowe w obrębie miasta Pionki – to była naprawdę udana kadencja dla starosty Waldemara Trelki i radnych powiatowych z tego terenu. To największe inwestycje w mieście od 50 lat!

Wartość inwestycji drogowych w latach 2019-2023 w Mieście Pionki oraz Gminie Pionki to ponad 9,2 miliona złotych. Przebudowano lub wyremontowano drogi o łącznej długości 3,8 kilometra. Wśród nich znalazły się:

  • Spacerowa i Polna w Pionkach wraz z budową mostu na rzece Zagożdzonka (2021 / 6,4 mln zł / 1 690 m)
  • poprawa bezpieczeństwa na ul. Radomskiej / al. Jana Pawła II w Pionkach (2022 / 289,9 tys. zł / 530 m)
  • remont ul. Radomskiej (2022 / 330,6 tys. zł / 250 m)
  • odcinek drogi Jedlnia Letnisko – Czarna (2018 / 1,6 mln zł / 1,1 km)
  • odcinek drogi Lewaszówka – Poświętne (2019 / 814,2 tys. zł / 475 m)
  • odcinek drogi Suskowola-Policzna (2020 / 520 tys. zł / 1 915 m)

 

ZOBACZ BROSZURĘ PODSUMOWANIE KADENCJI W MIEŚCIE PIONKI ORAZ GMINIE PIONKI

Podsumowanie kadencji 2018-2024. Miasto Pionki | Gmina Pionki

Inwestycje drogowe – plany na 2024 rok

uzyskanie decyzji ZRID na rozbudowę drogi powiatowej Jedlnia – Sokoły – Pionki (ul. Radomska i Aleja Jana Pawła II w Pionkach), poprzedzone konsultacjami społecznymi

dokumentacja projektowa na rozbudowę drogi powiatowej Wola Goryńska – Stare Mąkosy – Jedlnia od m. Zadobrze do drogi wojewódzkiej 737 (3,5 km)

dokumentacja projektowa na rozbudowę drogi powiatowej Jedlnia – Sokoły – Pionki od drogi woj. 737 do przejazdu kolejowego (3,5 km).

ZOBACZ WIADOMOŚCI Z POWIATU RADOMSKIEGO

Inwestycje drogowe – plany na lata 2025-2027

rozpoczęcie rozbudowy drogi powiatowej Jedlnia – Sokoły – Pionki (ul. Radomska i Aleja Jana Pawła II w Pionkach)

budowa chodnika i ścieżki rowerowej w ul. Żeromskiego (od ul. Słowackiego do ul. Fabrycznej) w Pionkach.

poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na odcinku ul. Żeromskiego i Wspólnej,

poprawa bezpieczeństwa na drodze Pionki – Podgóra w rejonie szkoły w miejscowości Czarna Kolonia,

dokumentacja na budowę chodnika wzdłuż drogi Pionki – Podgóra w miejscowościach Czarna Wieś i Wincentów.

Najnowocześniejszy szpital w regionie

Pionki mają obecnie najnowocześniejszy szpital w regionie radomskim z nowoczesnym wyposażeniem medycznym i wykwalifikowaną kadrą – to efekt energicznych działań nowych władz powiatu. Warto podkreślić, że cały kompleks szpitalny za ponad 100 milionów złotych powstał w trzy lata, podczas gdy poprzednicy z PSL (obecnie Trzecia Droga) mieli tylko pomysły, koncepcje i plany.  I tak przez 20 lat…

Czytaj więcej – Szpital powiatowy w Pionkach zmienił się na plus!

Szpital powiatowy w Pionkach zmienił się na plus

Wyjątkowe szkoły średnie i specjalne

Nowe władze powiatu skupiły się na rozwoju szkół średnich i specjalnych, budowie nowych obiektów sportowych oraz wprowadzeniu nowoczesnych pomocy dydaktycznych i elektronicznego systemu zarządzania oświatą i naboru do szkół. Działania te przyniosły efekty w postaci lepszego wykorzystania budynków szkół, poprawy jakości kształcenia dzieci z niepełnosprawnościami oraz zachowania miejsc pracy dla nauczycieli.

Czytaj więcej – Szkoły powiatowe w Pionkach zmieniły się na plus

Szkoły powiatowe w Pionkach zmieniły się na plus

 

/materiał sponsorowany/

Rusza program „Aktywna Szkoła”

Rusza „Aktywna Szkoła” największy aktywizacyjny projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki. Samorządy we współpracy ze szkołami mają teraz czas, by przygotować wnioski o przystąpieniu do programu.

Wykorzystanie przyszkolnej infrastruktury, zapewnienie profesjonalnej opieki trenerskiej, aktywizacja społeczeństw lokalnych, a przede wszystkim wsparcie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej – program „Aktywna Szkoła” to realny impuls do niezbędnych zmian w obszarze sportu i zdrowia.

– Zachęcam do zdjęcia kłódek z furtek i płotów wokół szkolnych obiektów sportowych poza godzinami lekcyjnymi oraz w dni wolne od zajęć szkolnych. Zapraszam samorządy i lokalne społeczności – zapełnijmy wspólnie aktywnymi rodzinami sale gimnastyczne, boiska i Orliki w całej Polsce. Naszą intencją jest aktywizacja społeczności wokół obiektów sportowych, które do dziś były zamknięte i niedostępne. Ministerstwo dofinansuje zarówno brakujący sprzęt, jak i wynagrodzenia dla animatorów zajęć  podkreśla Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki.

Każda polska szkoła może dołączyć do programu, składając stosową aplikację. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące Programu „Aktywna Szkoła” znajdują się na stronie www.aktywnaszkola.pl oraz są udzielane pod numerem telefonu: +48 537 255 791 (infolinia działa w godzinach 8:00-15:00).  Zgłoszenia do programu rozpoczną się 2.04.2024 i potrwają do 12.04.2024r. 

Z ankiety zleconej przez resort w 2023r. , pod nazwą „Sport w jednostkach samorządu terytorialnego”, przeprowadzonej w 5926 szkołach w Polsce, wynika że blisko 90% z tych szkół posiada przyszkolną infrastrukturę sportową, która dotychczas nie była w pełni wykorzystana. Sytuacja zmieni się na lepsze.

– Szkoły nierzadko posiadają odpowiednią infrastrukturę, ale z różnych powodów nie była ono powszechnie wykorzystana. Tym programem likwidujemy bariery finansowe, zapewniamy animatorów i uwalniamy potencjał.  Co, ważne oferta programu adresowana jest do wielu pokoleń – wyjaśnia Sławomir Nitras.

Ministerstwo do końca 2024 roku na cele „Aktywna Szkoła” i „Aktywna Szkoła – zakup sprzętu sportowego” przeznacza aż 335 mln zł. Na kolejne lata już zabezpieczono większe środki, które mają zapewnić trwałość rezultatów i pełniejsze wykorzystanie infrastruktury, kształtowanie oferty zajęć i poprawę kondycji Polaków.

Jednym z kluczowych rozwiązań tego programu jest zwiększenie liczby godzin pracy osób prowadzących zajęcia i pokrycie całości wynagrodzenia ze środków Ministerstwa. Znacząco wzrosną też stawki wynagrodzeń za prowadzenie zajęć. 

Resort sportu zakłada, że program „Aktywna Szkoła” będzie finansowo wspierać samorządy w zakresie upowszechniania aktywności fizycznej nie tylko wśród uczniów, ale także całych rodzin  – oferta jest wielopokoleniowa.

„Utrwalić od zapomnienia – społeczeństwo żydowskie naszego regionu”

22 marca w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Radomiu Filia w Pionkach oraz Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach,  poświęcone historii i kulturze społeczności żydowskiej naszego regionu.

Jest to kolejny etap projektu edukacyjnego pn. „Utrwalić od zapomnienia – społeczeństwo żydowskie naszego regionu” realizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną. Wybór tematyki projektu nie był przypadkowy.                                    W miejscowościach takich jak Radom, Kozienice, Zwoleń, Gniewoszów czy Dęblin, ludność żydowska stanowiła znaczny procent społeczeństwa. W Pionkach również mieszkali Żydzi.  Tuż przed wojną mniejszość żydowska w naszej miejscowości liczyła  5% mieszkańców, czyli około 450 osób. Społeczność żydowska w Pionkach była rozproszona – nie istniała zwarta gmina, nie było synagogi. Do dziś nie zachowały się też żadne materialne ślady obecności żydowskich mieszkańców Pionek.

Ale w naszym  regionie znajdziemy wiele pamiątek dziedzictwa żydowskiego  w postaci obiektów architektury, miejsc martyrologii, cmentarzy, a także wspomnień mieszkańców.

W czasie spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury pani  Julia Hryshko -przedstawiciel Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, przybliżyła uczestnikom zwyczaje życia codziennego społeczności żydowskiej. Mówiła m. in.  o przejściu chłopców i dziewcząt w czas dorosłości i zaprezentowała film   o żydowskim weselu. Grupa Teatralna Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach, pod kierunkiem pani Karoliny Mroczek-Łuszczyk,  przedstawiła scenę wesela żydowskiego. Pani Anna Lipska – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Kozienicach opowiedziała zebranym o historii społeczności żydowskiej w Kozienicach. Spotkanie uświetniły piosenki zaśpiewane przez Klarę Jurek,  uczennicę Zespołu Szkół w Pionkach, Szkoły Muzycznej w Pionkach oraz Społecznego Ogniska Muzycznego w Pionkach przy akompaniamencie pana Marcina Alota – dyrektora Społecznego Ogniska Muzycznego.

Ta niecodzienna lekcja historii może zainspiruje uczestników, szczególnie młodszego pokolenia, do poznawania wielokulturowej przeszłości naszego regionu.

 

„No, a ja?”, czyli koncert Michała Bajora w Kozienickim Domu Kultury

Pod koniec roku czeka nas koncert Michała Bajora. Na wieczór pełen wspomnień i autorskich nowości zaprasza Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. Koncert odbędzie się w ramach „Kulturalnych czwartków w KDK”, 12 grudnia o godz. 18.00 w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29). Wkrótce rusza sprzedaż biletów.

Michał Bajor w 2023 roku obchodził 50-lecie pracy artystycznej. Jako wokalista debiutował na scenie w wieku 16 lat i przez lata swojej pracy stworzył swój charakterystyczny styl, którym do dziś zachwyca kolejne pokolenia fanów.

„No, a ja?”, to kolejna płyta artysty, jego nowe muzyczne i tekstowe wyzwania, które usłyszymy jeszcze w tym roku w Kozienicach, na żywo.

To nowe aranżacje piosenek, które Michał Bajor śpiewał już dawno, a o których przypomnienie prosiła przez lata jego publiczność. Usłyszymy też pięć utworów, do których skomponował muzykę, a do trzech osobiście napisał teksty – mówi Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Warto dodać, że Michał Bajor specjalnie na tę płytę skomponował muzykę m.in. do tekstu Wojciecha Młynarskiego. Z kolei do innej jego kompozycji słowa napisał Artur Andrus.

Rusza sprzedaż biletów

Koncert zaplanowano na czwartek, 12 grudnia, o godz. 18.00, w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29). Sprzedaż biletów rusza 28 marca. Te będą dostępne, w cenie 129 zł, w kasach KDK i na stronie www.dkkozienice.pl (zakładka „Kup bilet”). Przy zakupie w kasach KDK dla posiadaczy „Kozienickiej Karty Mieszkańca (ze statusem Dużej Rodziny)” stosuje się rabat 25%, a dla posiadaczy „Kozienickiej Karty Mieszkańca” rabat 10%.

Organizatorami wydarzenia są Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

ZUS: ostatni dzień na zgłoszenia do konkursu na poprawę BHP

W środę, 27 marca, upływa termin składania wniosków w ramach konkursu dla płatników składek na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy oraz zmniejszających oddziaływanie szkodliwych czynników w miejscu pracy. Na ten cel Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeznaczył 120 mln zł.

„Każdy płatnik składek może uzyskać dofinansowanie nawet do 80 proc. wartości projektu, ale nie więcej niż 300 tys. zł” – mówi rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim Wojciech Ściwiarski.

Jak zaznaczył, ZUS wybierze projekty, które poprawią bezpieczeństwo pracy, zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi, zredukują niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy.

„Projekty dotyczyć mogą m.in. zakupu maszyn, urządzeń i sprzętu chroniącego przed hałasem i drganiami mechanicznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym, urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości” – powiedział rzecznik.

Dodał, że wnioskodawca musi spełnić wszystkie wymagania określone w regulaminie konkursu. Przede wszystkim nie może zalegać z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, zalegać z opłacaniem podatków, być w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.

Płatnik składek może otrzymać dofinansowanie nie częściej niż raz na trzy lata.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 27 marca tego roku wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem strony prewencja.zus.pl. Szczegółowe warunki konkursu i dokumenty do pobrania są dostępne pod adresem www.zus.pl/prewencja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej ZUS. Pytania dotyczące konkursu można kierować drogą elektroniczną na e-mail: konkurs@zus.pl.

Zmiana czasu na letni, a podróże koleją

W świąteczny weekend nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z 30 na 31 marca wskazówki zegarów zostaną przesunięte o 60 minut do przodu, z godziny 2:00 na 3:00. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uwzględniły zmianę czasu w rozkładzie jazdy i przygotowane są do sprawnego prowadzenia ruchu pociągów.

W nocy z soboty na niedzielę niektóre pociągi wyjadą w trasę według czasu zimowego, a dojadą do celu już według czasu letniego. Dojadą one do stacji docelowych zgodnie z przygotowanym rozkładem jazdy – czas przejazdu nie zmieni się.

Zmiana czasu obejmie ponad 40 pociągów będących w trasie. Będą to składy przewoźników: PKP Intercity, RegioJet, Polregio, Warszawskiej i Trójmiejskiej SKM, Kolei Mazowieckich, Małopolskich, Śląskich i Wielkopolskich. Wśród nich jest np. pociąg IC Uznam 81170 rel. Warszawa Wschodnia – Świnoujście, który przyjedzie na stację Nowy Tomyśl o godz. 1:56 czasu zimowego, a po 5 minutach postoju wyjedzie z niej o 3:01 czasu letniego. Szczegółowe informacje o kursowaniu pociągów można uzyskać u przewoźników kolejowych np. https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/zmiana-czasu-na-letni-a-kursowanie-pociagow-pkp-intercity.html.

Składy wyjeżdżające w niedzielę 30 marca po godzinie 3:00 już czasu letniego, będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Informacje dotyczące godzin kursowania pociągów w najbliższy weekend dostępne są m.in. na stronach przewoźników oraz w aplikacji i stronie portalpasazera.pl. Warto sprawdzić rozkład jazdy przed podróżą.

Zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.

Przeciwdziałanie skutkom suszy oraz ulewnych deszczy – trwa nabór wniosków

Postępujące zmiany klimatu wymagają konkretnych działań. Polityka Unii Europejskiej od lat wspiera projekty chroniące klimat i te minimalizujące skutki powodzi czy suszy. Celem ogłoszonego naboru wniosków jest m.in. zatrzymanie wód opadowych, zakładanie parków miejskich, ogrodów deszczowych, a także budowa błękitnej infrastruktury związanej z systemem gospodarowania wodą. Na konkurs przewidziana jest kwota ponad 102,5 mln zł. Dofinansowanie pochodzi z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027. Wnioski można składać do 23 kwietnia 2024 r. w wersji elektronicznej do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Fundusze Europejskie dla środowiska

Konkurs został ogłoszony w ramach Działania 2.4 Dostosowanie do zmian klimatu, typ projektów: Przeciwdziałanie skutkom suszy oraz ulewnych deszczy na obszarach zurbanizowanych poprzez zastosowanie zielonej i błękitnej infrastruktury. Wsparcie skierowane jest do miast do 20 tysięcy mieszkańców oraz stolic powiatów do 15 tysięcy mieszkańców.

Uwaga! Ze wsparcia zostaną wyłączone miasta, do których adresowana jest interwencja Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021 – 2027, tj.: Ciechanów, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, Siedlce, Mława.

Na dofinansowanie mogą liczyć projekty z zakresu:

  • Budowy, rozbudowy lub przebudowy różnego rodzaju zbiorników retencyjnych, systemów infiltracyjnych, systemów sedymentacyjno-biofiltracyjnych, powierzchni przepuszczalnych na dużych powierzchniach np. na boiskach, parkingach, placach, podwórkach, których celem jest przede wszystkim zatrzymanie wód opadowych w miejscu opadu;
  • Zakładanie parków miejskich, powierzchniowych i podziemnych zbiorników szczelnych, ogrodów deszczowych, powierzchni zielonych np. parków, zieleńców, zieleni ulicznej, skwerów, łąk kwietnych, zieleni osiedlowej, zielonych podwórek, zielonych dachów i fasad budynków, ogrodów deszczowych, zielonych przystanków komunikacji miejskiej.

W ramach konkursu wspierane będą także projekty dotyczące błękitnej infrastruktury związanej z systemem gospodarowania wodą, np.

– retencji wodnej i elementów systemu wodnego, mającego na celu gromadzenie wody opadowej (w tym, budowy przydomowych zbiorników retencjonujących wodę),

– systemu drenażu i elementów miejskiego systemu wodnego, mającego na celu odwadnianie i odprowadzanie wody deszczowej, tzw. kanalizacji deszczowej, uwzględniającej zagospodarowanie wód opadowych w miejscu powstawania.

System odprowadzenia deszczówki (budowa i modernizacja) musi być połączeniem kanalizacji deszczowej i rynien np.: ze stawem, zbiornikiem, rowem gromadzącym wody opadowe. Tego typu inwestycje mogą otrzymać dofinansowanie, jeżeli wynikają z miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu (MPA). Projekty obejmujące budowę lub przebudowę kanalizacji deszczowej będą zawierać komponenty zielonej i błękitnej infrastruktury. W przypadku beneficjentów, dla których MPA nie jest dokumentem obligatoryjnym, realizacja projektu może wynikać z zagrożenia powodziowego. Przedsięwzięcia zakładające odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji ogólnospławnej nie otrzymają dofinansowania.

Działania edukacyjne

Beneficjenci, którzy postawią na edukację w ramach realizowanego projektu powinni poruszać tematy związane z konsekwencjami, jakie mogą powodować zmiany klimatu, uświadamiać mieszkańców, co nas czeka jeśli w porę nie zadbamy o ekologię. Akcje edukacyjne powinny także przedstawiać sposoby przeciwdziałania i adaptacji w dobie zmian klimatycznych. Dodatkowo ważna będzie promocja właściwych postaw i zachowań ludzi zarówno zmniejszających wpływ człowieka na klimat, jak i właściwych w momencie wystąpienia katastrofalnych zjawisk pochodzenia naturalnego.

Czas trwania naboru i finansowanie

Konkurs trwa od 14 marca do 23 kwietnia 2024 r. Pula dostępnych środków wynosi 102 502 300,00 zł – w tym dla regionu Mazowieckiego regionalnego (RMR) 71 969 700,00 zł, a dla  regionu Warszawskiego stołecznego (RWS)  wynosi 30 532 600,00 zł.

Maksymalny poziom dofinansowania dla projektów bez pomocy publicznej oraz w ramach pomocy de minimis wynosi dla RWS – 50% kosztów kwalifikowanych projektu, a dla RMR – 85% kosztów kwalifikowanych projektu. Minimalna wartość dofinansowania projektu w ramach naboru to 200 tys. zł, a maksymalne dofinansowanie wyniesie 5 mln zł.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Wnioski o dofinansowanie mogą składać jednostki samorządu terytorialnego (JST), uczelnie wyższe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, kościoły i związki wyznaniowe, organizatorzy i operatorzy publicznego transportu zbiorowego. Przypominamy, że beneficjent składa wniosek wyłącznie w formie cyfrowej za pomocą systemu MEWA 2.0.

Regulamin i załączniki

Pełna dokumentacja naboru znajduje się na stronie:

https://funduszeuedlamazowsza.eu/lista_nabory/2-4-dostosowanie-do-zmian-klimatu-typ-projektu-przeciwdzialanie-skutkom-suszy-oraz-ulewnych-deszczy-na-obszarach-zurbanizowanych-poprzez-zastosowanie-zielonej-i-blekitnej-infrastruktury-nr-fema-02-04/

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami odwiedzając wybrany Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich lub dzwoniąc na infolinię: 801 101 101.

 

Zobacz jak widzą rzeczywistość seniorzy z Kozienic

„Nasze widzenie rzeczywistości” to tytuł najnowszej wystawy fotografii, przygotowanej przez uczestników zajęć fakultatywnych Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury. Jej otwarcie zaplanowano na środę, 3 kwietnia, na godz. 12.15. Ekspozycja będzie prezentowana w sali na rogu Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach.

Autorami prezentowanych prac są studenci naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy uczęszczają na zajęcia z fotografii i grafiki komputerowej, prowadzone przez Franciszka Subocza. Kozienicki fotograf od wielu lat współpracuje z naszym domem kultury jako instruktor i zaraża swoją pasją do zdjęć kolejne osoby – mówi Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Słuchacze UTW regularnie prezentują swoje prace na wystawach w Kozienickim Domu Kultury. Najbliższa ekspozycja będzie podsumowaniem ich pracy w roku akademickim 2023/24.

Swoje zdjęcia zaprezentuje ponad dwudziestu fotografów, a na ekspozycji zobaczymy m.in. pejzaże, uchwycone podczas zajęć plenerowych. Tak duża liczba autorów gwarantuje nam różnorodność eksponowanych zdjęć. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z tą wystawą – dodaje Elwira Kozłowska.

Ekspozycja potrwa do 30 kwietnia 2024 r.

„Nasze widzenie rzeczywistości”

Autorzy prac: Halina Budniak, Anna Burec-Kobiałka, Agnieszka Cieślakowska, Grażyna Czerwińska-Wielgomas, Janusz Górski, Henryk Jankowski, Regina Kalbarczyk, Maria Komsta, Andrzej Kozłowski, Jerzy Mazur, Elżbieta Mączyńska, Barbara Michnicka, Andrzej Nadolny, Jadwiga Ożarowska, Tadeusz Ożarowski, Halina Pedrycz, Grzegorz Piwowar, Beata Popek, Krzysztof Prasek, Wiesława Roslon, Sławomir Sałaciński, Leszek Szwast, Stefan Walczak i Marian Wołowik.